نکسترو
با مطالعه روی دستگاه های خودپرداز مشخص شد

آلودگی میكروبی 97 درصد دستگاههای خودپرداز

آلودگی میكروبی 97 درصد دستگاههای خودپرداز

به گزارش نكسترو در بررسی های یك پژوهش مشخص شد كه حدودا تمام دستگاههای خودپرداز آلوده به باكتری هستند و این باكتری ها نسبت به آنتی بیوتیك های مختلف مقاومت قابل توجهی دارند. وجود این آلودگی ها برای افراد جامعه بخصوص افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، خطرناك می باشد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، طیف وسیعی از باکتری ها و ویروس ها، از راه تماس با سطوح آلوده انتقال می یابند. عوامل بیماری زا می توانند از راه یک فرد واسط به سطوح دستگاههای عمومی مثل تلفن های همگانی، دستگاههای خودپرداز، سطوح مختلف داخل مترو و اتوبوس، منتقل شوند.
دستگاههای خودپرداز همچون وسایل عمومی هستند که افراد مختلف به صورت روزمره از آنها استفاده می نمایند و تماس دست های کاربران با صفحه کلید آنها، اجتناب ناپذیر است. مطالعات مختلف در سرتاسر جهان حاکی از این است که بر روی سطوح تمامی صفحه کلیدهای مورد مطالعه حداقل یک گونه باکتری پاتوژن وجود دارد.
مشکلی دیگری که باوجود حضور میکروارگانیسم ها در سطوح عمومی وجود دارد، افزایش باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک و دارای مقاومت های چندگانه دارویی در سرتاسر دنیا است. عفونت با باکتری های مقاوم به دارو، سبب افزایش شکست در درمان و افزایش شدت بیماری ها می شود.
انجام پژوهش در مورد آلودگی سطوح عمومی در کشورهای مختلف اهمیت زیادی دارد. چون که به علت تفاوت های فرهنگی و اجتماعی، نمی توان نتایج آنرا تعمیم داد. در ایران تحقیقات در مورد آلودگی دستگاههای خودپرداز خیلی کم است. بنابراین پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران، وضعیت آلودگی باکتریایی صفحه کلید دستگاههای خودپرداز شهر ساری را مورد بررسی قرار دادند و الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری های آنرا شناسایی نمودند. در انجام این مطالعه «علیرضا زارع» و «حمیدرضا گلی»؛ پژوهشگران میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، به همراه همکارانشان، مشارکت داشتند.
برای انجام این پژوهش در طول مدت سه ماه (تیرماه تا شهریور ماه ۱۳۹۸) از کلیه دستگاههای خودپرداز مناطق پرجمعیت شهر ساری نمونه برداری انجام شد. بعد از انتقال نمونه ها به آزمایشگاه، از نظر وجود نوع باکتری بررسی شدند.
در این مطالعه، از ۲۰۰ نمونه جمع آوری شده در ۱۹۴ نمونه آلودگی میکروبی مشاهده شد و فقط در سه درصد نمونه ها آلودگی میکروبی وجود نداشت. در نمونه های آلوده، ۳۰۲ میکروارگانیسم از هشت نوع باکتری به دست آمد که ۷۰ مورد در ارتباط با کلبسلا پنومونیه، ۶۱ مورد استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، ۵۵ مورد سودوموناس آئروژینوزا، ۴۸ مورد پروتئوس میرابیلیس، ۴۱ مورد اشرشیا کولای، ۱۴ مورد استافیلوکوکوس اورئوس، ۱۰ مورد باسیلوس سوبتلیس و سه مورد باسیلوس سرئوس بودند.
بررسی الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری های این مطالعه حاکی از افزایش قابل توجه میزان مقاومت باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک هایی مثل آمپی سیلین، کوتریموکسازول، تتراسایکلین و همینطور افزایش نسبی مقاومت در مقابل آنتی بیوتیک های سفتازیدیم و سیپروفلوکساسین بود. یکی از علل موثر در ایجاد این سطح بالای مقاومت، خود درمانی و مصرف خودسرانه این گروه آنتی بیوتیکی به علت ارزانی و دسترسی ساده آن هاست.
به قول پژوهشگران این مطالعه؛ به علت استفاده روزانه تعداد زیادی از مردم از دستگاههای خودپرداز، وجود هر گونه آلودگی در آنها سلامت عمومی جامعه را به مخاطره انداخته و بعنوان کانون آلودگی برای افراد بخصوص افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، عمل می کند.
این محققان با عنایت به اثر اسپری ضدعفونی کننده در کاهش آلودگی این سطوح، پیشنهاد می کنند: «می توان با ضدعفونی این صفحه کلیدها با اسپری الکل ۷۰ درصد توسط بانک مربوطه و یا نصب محلول های ضدعفونی کننده دست در کنار این دستگاه ها و استفاده کاربران از آنها، میزان آلودگی را کم کرد. همینطور می توان با انجام برنامه های کنترلی بهداشتی نظیر نصب پلاکارهای بهداشتی در کنار دستگاه ها یا پخش برنامه های آموزشی از رسانه ملی به کنترل آلودگی ها و ارتقای سلامت عمومی جامعه کمک کرد».
نتایج به دست آمده از این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری های جداشده از صفحه کلید دستگاههای خودپرداز شهر ساری» در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران، انتشار یافته است.1399/08/27
12:50:32
5.0 / 5
1550
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد