نکسترو

ابداع دستكشی كه حس لامسه دارد

ابداع دستكشی كه حس لامسه دارد

محققان آمریكایی دستكش ابداع نموده اند كه از سنسورهای فیبر نوری ساخته شده و حس لامسه دارد.


به گزارش پایگاه اینترنتی نیوساینتیست، این دستکش توسط محققان «دانشگاه کرنل» در آمریکا ابداع شده است؛ آنها می گویند از این دستکش می توان در حوزه رباتیک، ورزشی و پزشکی بهره برد.
«هدان بای» از محققان این دانشگاه که در ابداع این دستکش همکاری داشت می گوید: ما موفق به ساخت سنسوری شده ایم که می تواند تعاملات لمسی را احساس کند. عملکرد این سنسور، به عملکرد سنسورهای پوست در تعامل با محیط اطراف شباهت دارد.
وی و همکارانش این دستکش را با استفاده از فیبر های نوری از کابل های باریکی از جنس «پلی اورتان» که قابلیت انتقال نور را دارند، ساخته اند زمانیکه که کابل ها خم یا کشیده می شوند و یا تحت فشار قرار می گیرند، انتقال نور هم مختل می شود.
از آنجا که سنسورهای فیبر نوری، کشش پذیر هستند، شاید بتوان از آنها در پوشاک هوشمند، تجهیزات پوشیدنی و ربات های نرم هم بهره برد.
محققان اربردهای ورزشی و پزشکی این ربات را هم مورد بررسی قرار دادند و گفتند: هدف ما این است که از فیبرهای نوری کشش پذیر جهت بررسی تنفس و انقباض های عضلانی استفاده نماییم. ما حالا تلاش داریم تا اطلاعاتی در مورد نحوه تعامل یک بازیکن بیس بال با توپ جمع آوری نماییم. این کار می تواند بینش های بسیاری را در اختیار مربی قرار دهد تا عملکرد بازیکنان را بهبود ببخشد.
اطلاعات کامل درباره این دستکش را می توان در مجله Science پیدا کرد.
منبع:

1399/08/25
12:18:15
5.0 / 5
1807
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد