نکسترو

مقاوم سازی سطوح ابر آب گریز به ضربه با فناوری نانو

مقاوم سازی سطوح ابر آب گریز به ضربه با فناوری نانو

به گزارش نكسترو محققان با استفاده از پوشش دهی نانویی سطوح ابر آب گریز یكی از نقاط ضعف این سطوح را كه حساسیت آنها به ضربه و صدمه های فیزیكی است، مقاوم كردند.


به گزارش روز دوشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، سطوح ابرآب گریز طوری آب را دفع می کنند که با هیچ سطح دیگری قابل قیاس نیستند، این امر سبب می شود که آنها برای پوشش های ضدمیکروبی بسیار مفید باشند چون که باکتری و ویروس ها و دیگر عوامل بیماری زا نمی توانند به این سطوح بچسبند، با این وجود، سطوح ابرآبگریز یک نقص عمده دارند، آنها به شدت مستعد بریدگی، خراش و گود افتادن هستند.
اگر یک سطح ابرآبگریز صدمه ببیند، منطقه صدمه دیده به آسانی مایعات را به دام انداخته و مزیت پوشش از بین می رود، اخیرا محققانی از چین و فنلاند موفق به ساخت پوششی شدند که دارای خاصیت ابرآب گریز بوده و در عین حال در مقابل صدمات فیزیکی، ضربه و همینطور برخورد اجسام تیز مقاوم است و عملکرد آب گریزی خویش را از دست نمی دهد.
این گروه تحقیقاتی که نتایج یافته های خویش را در نشریه نیچر به چاپ رساندند، نشان دادند که این سطح با استفاده از فلز، شیشه و سرامیک قابل تولید است، خاصیت ابرآب گریزی این سطح هم به علت وجود ساختارهای نانومقیاس در آن است، وجود الگوهای نانومقیاس با ساختارهای لانه زنبوری در سطح باعث می شود تا مایعات به سادگی دفع شوند، روی این الگوها با یک ماده شیمیایی پوشش داده شده است تا بتواند این سطح را از گزند صدمه های ساختاری و فیزیکی حفظ کند.
رابین راس از فیزیک دانان دانشگاه آلتو که در این پروژه همکاری دارد، اظهار داشت: لایه محافظ را می توان حدودا از هر ماده ای ساخت، این اتصال به سطح باعث می شود تا محصول نهایی قوی و مستحکم باشد، ما این ساختار لانه زنبوری دارای پوشش محافظ را در اندازه های مختلف و از موادی متفاوت تولید کردیم، نکته جالب توجه در این محصول آن است که این کار را می توان برای مواد مختلف به کار برد، در واقع این فناوری انعطاف پذیر بوده و طراحی آن برای ساخت انواع سطوح ضدآب بادوام قابل استفاده می باشد.
این فناوری را برای تولید لایه های مورد استفاده در پنل های خورشیدی هم می توان به کار برد، جایی که رطوبت و خاک به مرور به سطح جذب شده و کارایی پنل ها را می کاهد.منبع:

1399/03/26
15:08:33
5.0 / 5
2359
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد