نکسترو
در نشست مؤلفه های ارتباطی پیش بینی كننده غربال گری سرطان بیان شد

عواملی كه غربال گری و تشخیص سرطان را تسریع می كنند

عواملی كه غربال گری و تشخیص سرطان را تسریع می كنند

به گزارش نكسترو به قول عضو هیأت علمی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و ارتباطات، باورهای سلامت افراد، اطلاعاتی كه از منابع مختلف دریافت می كنند، اعتبار این یافته ها، سطح مفید بودن آنها و همینطور ارتباطات بین فردی مثل ارتباطات پزشك-بیمار و یا بیمار با اعضای خانواده می توانند در پیشبینی كردن قصد انجام غربال گری سرطان نقش داشته باشند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نشست مؤلفه های ارتباطی پیشبینی کننده ی غربال گری سرطان از جانب پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و ارتباطات و با همکاری کرسی ارتباطات علم یونسکو و انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات به صورت مجازی برگزار گردید.
در این جلسه، داود مهرابی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و ارتباطات به بیان یافته های تحقیقات خود در زمینه عوامل ارتباطی مؤثر بر رفتارهای پیشگیرانه در حوزه ی سلامت پرداخت.
به قول وی، شناخت این عوامل نیازمند تحقیقات بین رشته ای است که امروزه از آن تحت عنوان ارتباطات سلامت یاد می شود؛ با عنایت به گسترش روز افزون رسانه ها و تنوع گسترده آنها، و همینطور تغییراتی که در نوع ارتباطات انسانی شکل گرفته است، توجه خیلی از محققان و همچنین سیاست گذاران را به خود جلب کرده است.
مهرابی در این جلسه با نگاهی به اهمیت غربال گری سرطان بیان نمود: تشخیص خیلی از سرطان ها در مراحل اولیه بیماری می تواند مانع از بحرانی شدن آنها شود و شرایطی ایجاد نماید که بتوان نسبت به درمان آن موفق تر عمل کرد.
وی تاکید کرد: با این وجود مؤلفه های گوناگونی در قصد انجام غربال گری سرطان نقش دارند. بخشی از این مؤلفه ها به عوامل ارتباطی بازمی گردد.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و ارتباطات با مهم خواندن توجه به تحقیقات رشته ارتباطات سلامت بیان نمود: به نظر می آید که توجه به این رشته می تواند نقش مهمی در رفع خیلی از مشکلات سلامت که ریشه آنها در عدم آگاهی، نگرش ها و رفتارهای نادرست است، ایفا کند.
مهرابی در ادامه با پرداختن به نتایج تحقیقات خود بیان کرد که برپایه ادبیات تحقیق، باورهای سلامت افراد، اطلاعاتی که از منابع مختلف دریافت می کنند، اعتبار این قبیل یافته ها، سطح مفید بودن آنها و همینطور ارتباطات بین فردی شامل ارتباطات پزشک – بیمار، و یا بیمار با اعضای خانواده می توانند در پیشبینی کردن قصد انجام غربال گری سرطان نقش داشته باشند.
وی که تحقیق خویش را به صورت مشخص بر بیماری سرطان روده بزرگ متمرکز کرده است، اضافه کرد: باآنکه میزان مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ در مقایسه با کشورهای غربی در ایران پایین و نزدیک موارد مشابه در کشورهای منطقه بوده، اما ابتلای افراد زیر 40 سال و همینطور تاکید متخصصان بهداشت کشور نشان داده است که این بیماری می تواند در آینده افراد بیشتری را مبتلا کند.
این پژوهشگر رشته ارتباطات سلامت در ادامه تصریح کرد: درصد بسیاری پایینی (حدود هشت درصد) از مشارکت در این مطالعه دانش بالایی نسبت به سرطان روده بزرگ داشتند. جوان ترها (افراد 21 تا 40 سال) دانش بهتری نسبت به این سرطان گزارش کرده و افراد 72 تا 80 سال شرکت کننده در این مطالعه دانش پایینی نسبت به این سرطان داشتند.
نتایج این مطالعه که در سال 1397 در تهران و با مشارکت 386 پاسخ گو انجام شده همینطور نشان داد که به صورت کلی دانش افراد نسبت به سرطان روده بزرگ پایین است. نتایج این تحقیق نشان داده است که شرکت کنندگان در این مطالعه منابع کسب اطلاعات خویش را به ترتیب، اینترنت، پزشکان و تلویزیون معرفی کرده اند که مفیدترین اطلاعات از پزشکان، تلویزیون و سپس اینترنت دریافت می شود.
بر مبنای نتایج این مطالعه افزایش حس صدمه پذیری (حساسیت درک شده)، منافع و موانع درک شده در راه قصد انجام غربال گری سرطان و همینطور توانایی فرد برای مدیریت شرایط خود (خودکارآمدی درک شده) همچون مواردی عرضه شدند که رابطه مثبتی با قصد انجام غربال گری داشتند.
به نقل از عضو هیأت علمی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و ارتباطات، افزایش سطح دانش سرطان و همینطور بهبود روابط پزشک – بیماری می توانند در ایجاد انگیزه به منظور قصد انجام غربال گری نقش مثبتی ایفا کنند.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی؛ این پژوهشگر بر مبنای نتایج تحقیق خود پیشنهادات زیر را با هدف فراهم ساختن بسترهای انجام غربال گری بیان نمود:
- افزایش آگاهی افراد از عوامل خطرزا (ریسک فاکتورها) و علایم اخطار دهنده سرطان
- استفاده از پزشکان و پرستاران در فضای اینترنت با هدف افزایش آگاهی نسبت به بیماری سرطان
- استفاده از ظرفیت های ارتباطات بین فردی (شامل پزشکان و پرستاران) در بستر اینترنت با هدف انتقال اطلاعات مفید به مخاطبان
- استفاده از روش های علمی مؤثر به منظور افزایش دانش افراد از بیماری های مختلف همچون سرطان
- طراحی و اجرای برنامه های مداخله ای به منظور افزایش تمایل برای انجام غربال گری سرطان در سالمندان باتوجه به پایین بودن سطح دانش در میان این رده سنی
- توسعه روابط بین فردی بیمار–پزشک با هدف تبعیت از سفارش های پیشگیرانه1399/08/21
22:14:51
5.0 / 5
1606
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد