نکسترو

ابلاغ شیوه نامه راه اندازی و بهره برداری از آزمایشگاه ها و كارگاه های مركزی دانشگاه آزاد

ابلاغ شیوه نامه راه اندازی و بهره برداری از آزمایشگاه ها و كارگاه های مركزی دانشگاه آزاد

نكسترو: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور بخشنامه ای، «شیوه نامه راه اندازی و بهره برداری از آزمایشگاه ها و كارگاه های مركزی (تحقیقاتی/كاربردی) دانشگاه آزاد اسلامی» را ابلاغ نمود.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی«شیوه نامه راه اندازی و بهره برداری از آزمایشگاه ها و کارگاه های مرکزی (تحقیقاتی/کاربردی) دانشگاه آزاد اسلامی را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استانها ابلاغ نمود.
در این بخشنامه تاکید شده است با توجه به این که توسعه شبکه آزمایشگاهی، تحقیقاتی و کارگاهی درآمدزای دانشگاه و بهره برداری از ظرفیت های ساختاری و تجهیزاتی از اولویت های راهبردی دانشگاه آزاد اسلامی است، توجه و اهتمام ویژه به راه اندازی و بهره برداری بهینه از این حوزه ها از برنامه های اصلی شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه است.
تفکیک منطقی آزمایشگاه ها/کارگاه های مرکزی از آزمایشگاه ها و کارگاه های فقط آموزشی، افزایش درآمدهای غیرشهریه ای دانشگاه بوسیله مشارکت با بخش خصوصی و دولتی در حوزه آزمایشگاه ها/کارگاه های مرکزی، ایجاد مدیریت متمرکز و یکپارچه در حوزه آزمایشگاه ها و کارگاه ها، ایجاد بستری مناسب برای ارائه خدمات با کیفیت به پژوهشگران، استفاده بهینه از ظرفیت های موجود و افزایش رضایت مندی کاربران، شناسایی و مدیریت ظرفیت های ساختاری و تجهیزاتی دانشگاه در پاسخگویی به نیازهای جامعه، صنعت و دولت، استقرار الزامات استاندارد های ملی و بین المللی در حوزه های مدیریتی، فنی و ایمنی آزمایشگاه ها، توسعه سهم بازار دانشگاه آزاد اسلامی از نظر خدمات آزمایشگاهی/کارگاهی در سطح کشور، استفاده از ظرفیت کلان شبکه آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی برای ارائه خدمات یکپارچه به کل کشور و... ازجمله اهداف ابلاغ این شیوه نامه است.
همچنین روند راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه/کارگاه های مرکزی (تحقیقاتی/کاربردی) توسط واحدهای دانشگاهی باید مطابق فلوچارت پیوست این بخشنامه که به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ گردیده است، باشد.

در این بخشنامه آمده است: نظارت بر عملکرد آزمایشگاه/کارگاه مرکزی (تحقیقاتی/کاربردی) در مرحله اول برعهده معاونت پژوهش و فناوری و یا معاونت علمی واحد دانشگاهی است و مراکز خدمات استان وظیفه نظارت، ارزیابی و پایش مستمر عملکرد آزمایشگاه ها/کارگاه های مرکزی را در استان برعهده دارند. همین طور پایش عملکرد به صورت سیستماتیک بوسیله پورتال آزمایشگاه/کارگاهی دانشگاه (ساتا) و توسط شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه انجام می شود.
براساس بندهای این بخشنامه؛ بازرسی های ادواری و موردی توسط دستگاه نظارتی شبکه پژوهشی و آزمایشگاهی دانشگاه صورت خواهد گرفت و میزان درآمد حاصل و همین طور میزان خدمات ارائه شده به دانشجویان تحصیلات تکمیلی از مهمترین فاکتورهای ارزیابی آزمایشگاه ها/کارگاه های مرکزی (تحقیقاتی/کاربردی) است.
طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در این بخشنامه تاکید شده است که واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی وظیفه دارند تمهیدات لازم بمنظور افزایش راندمان و حفظ صرفه و صلاح دانشگاه را به کار گیرند.
منبع:

1399/08/13
12:38:05
5.0 / 5
1476
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد