نکسترو

فناوری نانو در پیشگیری از انتشار ویروس كرونا

فناوری نانو در پیشگیری از انتشار ویروس كرونا

دانشگاه نورث وسترن آمریكا، در حال انجام تحقیقاتی است كه می تواند به پیشگیری از گسترش ویروس كرونا با فناوری نانو كمك نماید. مسئولان این دانشگاه به دنبال شركاء صنعتی برای تجاری سازی این فناوری ها هستند.


به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان این دانشگاه مدعی هستند که تحقیقات آنها می تواند به پیشگیری از گسترش ویروس کرونا با فناوری نانو کمک نماید. تعدادی از پژوهشگران این دانشگاه در حال استفاده از فناوری نانو برای پیشگیری، تشخیص و مبارزه با ویروس کرونا هستند.
توماس وبستر، استاد مهندسی شیمی در دانشگاه نورث وسترن به مدت چند دهه روی فناوری نانو کار کرده است. حالا او و تیمش در حال یافتن کاربردهای جدید این فناوری برای مقابله با کرونا هستند.
هدف این گروه تحقیقاتی، یافتن چاره هایی برای پیشگیری از شیوع کرونا، بهبود آزمایش های تشخیصی و ایجاد روش های درمانی برای این بیماری است.
وبستر می گوید: این ویروس بسیار کوچک و فراگیر است، ازاین رو مشکل بزرگی برای ما بوجود آورده است.
این گروه تحقیقاتی با استفاده از ذرات کوچکتر از ویروس، به دنبال ایجاد سطوحی هستند که بتواند ویروس را دفع کند. با اسپری کردن یک محلول روی این سطوح می توان آنها را جهت استفاده در اماکن شلوغ مجهز کرد به صورتی که ویروس به این سطوح نچسبد. این گروه در حال بررسی روش هایی هستند که بتوان از نانومواد در ماسک ها استفاده نمود.
وبستر می گوید: ما قادر به ایجاد این نوع سطوح برای دفع ویروس هستیم به صورتی که امکان اتصال ویروس را به سطح به حداقل برسانیم و مانع از گسترش آن شویم.
محققان این دانشگاه می توانند نانوذرات را عامل دار کنند تا به ویروس حمله ور شده و به آن متصل شوند و با این کار از تکثیر ویروس ها در بدن جلوگیری نمایند. با این کار به سیستم ایمنی بدن فرصت بیشتری داده می شود تا بتواند برای مبارزه با این ویروس از خود واکنش نشان دهد.
وبستر می گوید: می توان مانع اتصال ویروس به سلول یا ورود به سلول شد، اتصال و ورود به سلول باعث تکثیر ویروس می شود. اگر شما بتوانید این کار را بکنید، می توانید ویروس را غیرفعال نمایید.
گام بعدی محققان این پروژه آن است که برای همکاری با شرکت ها اقدام نمایند و در مرحله بعد وارد فاز مطالعات حیوانی شوند که عملکرد این فناوری به اثبات برسد.
منبع:

1399/08/09
23:32:44
5.0 / 5
1133
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد