نکسترو

صبح سه شنبه و چهارشنبه چشم از آسمان برندارید

صبح سه شنبه و چهارشنبه چشم از آسمان برندارید

به گزارش نكسترو مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار داشت: صبح روزهای سه شنبه ۲۹ و چهارشنبه ۳۰ مهر با بارش شهابی جباری مواجه هستیم و آسمان شهاب باران خواهد شد؛ اوج این بارش صبح چهارشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹ خواهد بود.


«مسعود عتیقی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از بارش های مشهور سالیانه، بارش شهابی «جباری» است که هر سال بین ۱۱ مهر تا ۱۷ آبان ذرات به جا مانده از دنباله دار مشهور «هالی» با جو زمین برخورد و این بارش شهابی را بوجود می آورد. بیشترین تعداد شهاب ها پیش از طلوع مهر تابان و در تاریکی بامدادی آسمانی قابل مشاهده می باشد. انتظار می رود اوج این بارش صبح چهارشنبه ۳۰ مهرماه جاری باشد.
وی افزود: خوشبختانه ماه در وضعیت هلال افزاینده شامگاهی است و تا پیش از نیمه شب غروب می کند و آسمان تاریک را برای مشاهده شهاب های حتی کم نور، پیش روی دیدگان علاقمندان قرار می دهد؛ عموما عنوان بارش شهابی این ذهنیت را بوجود می آورد که شما با یک رگبار از شهاب ها همچون باران مواجه خواهید شد؛ در حالیکه این گونه نیست و با عنایت به نحوه برخورد شهاب ها و حرکت آنها در آسمان این اصطلاح برای این رویداد رایج شده است و در بعضی بارش های شهابی همچون همین بارش، شهاب های اندکی مشاهده خواهد شد، چونکه هرچه از زمان عبور دنباله دار منشاء یک بارش از نزدیکی خورشید، دور شویم شهاب های کمتری در یک بارش مشاهده می شود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: از آنجائیکه دنباله دار معروف «هالی» در سال ۱۳۶۵ شمسی به حضیض خورشیدی (یا کمترین فاصله با خورشید) رسیده است و حدود ۳۵ سال از عبور آن و ملاقات این دنباله دار مشهور با زمین و خورشید می گذرد و همینطور در هر سال ذرات زیادی از این دنباله دار با جو زمین برخورد کرده، امکان دارد در زمان اوج بارش شهابی سال جاری ۱۰ تا ۲۰ شهاب در ساعت مشاهده شود.
به گفته عتیقی، سرعت شهاب های بارش جباری ۶۶ کیلومتر بر ثانیه است که با این سرعت سرسام آور با اتمسفر زمین برخورد می کند؛ حدود نیمی از شهاب های قابل مشاهده این بارش گازهای مسیر خویش را در جو زمین یونیزه کرده و بعد از عبور هم تا چند ثانیه ردی از خود به جا می گذارد و حتی شاید بعضی از آنها فوق العاده روشن یا در جو به صورت تکه تکه دیده شود.
عتیقی با اشاره به اینکه در بازه زمانی بارش شهابی جباری قرار داریم، اظهار داشت: چه بسا هر شب چند شهاب از این بارش را در آسمان طی شب های قبل و پس از زمان اوج مشاهده نماییم. برای شناخت اینکه یک شهاب به آن بارش متعلق می باشد، کافی است رد شهاب را در خلاف جهت حرکت آن امتداد دهیم؛ اگر به صورت فلکی که نام بارش به آن نام معروف است، برسیم که در حقیقت کانون بارش در آنجا قرار دارد، آن شهاب به آن بارش شهابی تعلق خواهد داشت و در بارش شهابی جباری با امتداد رد شهاب ها به صورت فلکی شکارچی (جبار) می رسیم.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: دقت داشته باشید که حتما لازم نیست شهاب ها را در صورت فلکی که کانون بارش در آن قرار دارد، مشاهده کرد. شهاب ها می توانند در تمام آسمان قابل مشاهده باشند و عموما ۳۰ درجه اطراف کانون بارش و حتی دورتر در تمام جهات آسمان دیده شوند.
عتیقی اظهار داشت: برای مشاهده شهاب ها بهتر است ترجیحا به صورت گروهی در یک منطقه مسطح و با افق های باز همراه با ثبت گزارش علمی از یک بارش اقدام گردد و هر فرد بخش خاصی از آسمان را زیر نظر بگیرد حتی می توان روی زیرانداز دراز کشید و با همراه داشتن لباس گرم و پوشش مناسب با عنایت به فصل سرد پاییز با مشاهده هر شهاب و اعلام آن توسط اعضای گروه نویسنده گزارش عبور آن شهاب را ثبت کند.
وی افزود: ترسیم با دست آزاد از شهاب ها، تعیین مقدار زوایه جابجایی آنها در آسمان، قدر هر شهاب، صورت یا صورت های فلکی محل عبور شهاب ها و تفکیک آنها از شهاب های پراکنده همچون فعالیتهایی است که در کنار عکاسی نجومی در یک بارش شهابی انجام می شود.
عتیقی در مورد عکاسی از این پدیده نجومی هم اظهار داشت: برای عکاسی، داشتن لنز دید میدان باز و قابلیت نوردهی با زمان دلخواه، به شما کمک می نماید که با عبور نخستین شهاب از جلوی میدان دید دوربین عکاسی به عکاسی خود تمام کرد که در صورت انتخاب حساسیت یا ISO مناسب با عنایت به درخشش هر شهاب حتما رد زیبایی از آن شهاب را می توانید در یک آسمان صاف و عاری از ابر و غبار ثبت کنید.
وی اظهار داشت: صبح روزهای سه شنبه ۲۹ مهر و پنجشنبه اول آبان هم چه بسا شهاب های زیبایی از این براش را در آسمان شاهد باشید. شهاب ها که ذرات میلی متری و میکرومتری هستند، در یک فرآیند خاص و در ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلومتری سطح زمین اتم های جو را بر اثر برخورد و اصطکاک برانگیخته و نور زیادی را تولید می کنند و نتیجه آن یک بارش شهابی زیبا خواهد بود که به دور از نور و آلودگی هوای شهرها برای رصدگران بسیار چشم نواز است. پس فرصت پیش رو را از دست ندهید و سحرخیر باشید تا از زیبایی بارش شهابی ۹۹ لذت ببرید.
انجمن نجوم آماتوری ایران با عنایت به موج سوم کرونا برنامه رصدی برای این بارش نخواهد داشت و صرفاً با عرضه اطلاعات لازم به علاقمندان در خبرگزاری و رسانه های مرتبط به علاقمندان جهت رصد موفق کمک می نماید.منبع:

1399/07/30
13:15:58
5.0 / 5
1949
تگها: دوربین , رسانه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد