نکسترو

راهكار ژاپن برای رهایی از یك میلیون تن آب آلوده به مواد رادیواكتیو

راهكار ژاپن برای رهایی از یك میلیون تن آب آلوده به مواد رادیواكتیو

نكسترو: كشور ژاپن پروژه جدیدی را آغاز نموده است كه در آن بیش از یك میلیون تن آب آلوده به مواد رادیو اكتیو نیروگاه هسته ای فوكوشیما، تصفیه شده و به اقیانوس آرام بازمی گردد.به گزارش روز یکشنبه از پایگاه خبری ساینس دیلی، مقرر است این آب که با فیلترسازی از شدت رادیواکتیویته آن کاسته شده، از سال ۲۰۲۲ میلادی و در مدت چند دهه به اقیانوس باز گردانده شود. این در حالیست که خیلی از ماهیگیران محلی با این اقدام دولت ژاپن بطور جدی مخالف هستند.

این تصمیم، سال ها مجادله درباب نحوه نگهداری از مایعات مورد استفاده برای خنک کردن نیروگاه فوکوشیما بعد از لطمه دیدن در اثر سونامی سال ۲۰۱۱ را تمام کرد.

یک کمیته دولتی که به این مساله رسیدگی می کرد، در ابتدای سال جاری میلادی، تبخیر آب یا بازگرداندن آن به اقیانوس را بعنوان دو گزینه واقع گرایانه مطرح کرده بود.

بر اساس گزارش اپراتور نیروگاه فوکوشیما دایچی، هم اکنون ۱.۲۳ میلیون تن آب آلوده در محل این نیروگاه نگهداری می شود و باتوجه به این که فضای موجود برای نگهداری آب آلوده در حال اتمام است، مقامات دولتی ژاپن ناچار به تصمیم گیری فوری در این رابطه شده اند. این در حالیست که خیلی از فعالان محیط زیست نسبت به طرح های مورد بررسی دولت برای مدیریت آب های آلوده این نیروگاه معترض بوده و خیلی از کشاورزان و ماهیگیران محلی از بازگرداندن آب آلوده به اقیانوس اظهار نگرانی کرده اند.

کره جنوبی نیز از چند سال قبل واردات غذای دریایی از منطقه را ممنوع کرده و به کرات درباب آثار زیست محیطی آب های آلوده اظهار نگرانی کرده است.

به گفته مقامات دولتی در طول چند سال قبل با بهره گیری از یک سیستم فیلترسازی بسیار قوی، اغلب ایزوتوپ های رادیواکتیو آب های آلوده تصفیه شده اند؛ اما یک ایزوتوپ موسوم به تریتیوم در آب باقی مانده است که با بهره گیری از فناوری موجود، امکان تصفیه آن وجود ندارد. البته بگفته متخصصان، این ایزوتوپ تنها در مقادیر زیاد برای انسان مضر است.

زلزله و سونامی سال ۲۰۱۱ میلادی، سبب فاجعه اتمی فوکوشیما و نشت مواد رادیو اکتیو شد. متخصصان این حادثه را پس از حادثه چرنوبیل بزرگ ترین فاجعه اتمی تاریخ می دانند.منبع:

1399/07/28
19:58:21
5.0 / 5
1842
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد