نکسترو

متد جدیدی برای درمان صدمه های نخاعی یافته شد

متد جدیدی برای درمان صدمه های نخاعی یافته شد

به گزارش نكسترو یافته های جدید محققان نشان داده است استفاده از نانولوله های كربنی برای ترمیم رشته های عصبی در حیواناتی كه گرفتار صدمه نخاعی شده اند، بسیار اثرگذار بوده است.


به گزارش روز چهارشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، تحقیقات انجام شده در دانشکده بین المللی مطالعات پیشرفته (SISSA) و دانشگاه تریست نشان داده است که کاشت نانولوله های کربنی می تواند به صورت موثری عملکردهای حرکتی را بازیابی کند و زمینه را برای یک روش درمانی جدید به منظور درمان صدمه نخاعی هموار کند.
به مدد کاشت نانولوله های کربنی در محل صدمه دیده، حالا می توان مهارت های حرکتی و اتصال عصبی را باردیگر برقرار کرد. این نتیجه مطالعات بین رشته ای ۱۰ ساله SISSA و دانشگاه تریست است.
برای نخستین بار این گروه تحقیقاتی از ایمپلنت های نانومواد در حیوانات صدمه دیده از نخاع بهره برده و رشد مجدد رشته های عصبی و ترمیم عملکردهای حرکتی را در آنها مشاهده نمودند.
نتایج این پروژه در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences) PNAS) به چاپ رسیده است.
در این مقاله، محققان ثابت کردند که روش های درمانی که در آن از خصوصیت الکتریکی و مکانیکی داربست های احیاء استفاده می شود، پتانسیل بالایی برای درمان ناحیه صدمه دیده دارد.
لورا بالرینی، از محققان این پروژه می گوید: ما ۱۵ سال است که در حال مطالعه تعامل میان سلول های عصبی و نانولوله های کربنی هستیم. سرانجام توانستیم عملکرد آنها را در محیط زنده به چالش بکشیم. در سال های اخیر ما از سلول های عصبی منفرد به بافت مغز رسیدیم و از نانولوله های کربنی منفرد به ساختارهای دو بعدی رسیدیم و هم اکنون هم از ساختارهای سه بعدی استفاده می نماییم.
صدف عثمانی از SISSA می گوید: ما اثر کاشت نانولوله های کربنی در پستانداران کوچک با مدلهای بیماری صدمه نخاعی را مطالعه کردیم. نتایج، حاکی از بهبود حرکتی در این حیوانات طی ۶ ماه بود به صورتی که حیواناتی که از این سیستم بهره برده بودند مهارت های حرکتی بهتری نسبت به نمونه های شاهد داشتند.»
چنین پدیده ای به رشد مجدد رشته های عصبی مربوط می شود، همان گونه که توسط آزمایش های تشدید مغناطیسی در مرکز تحقیقاتی مواد زیستی (CIC biomaGUNE) این مورد نشان داده شد. در واقع محققان معتقداند که کاشت نانولوله ها باعث رشد مجدد رشته های عصبی می شود.منبع:

1399/07/27
21:10:05
5.0 / 5
1580
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد