نکسترو

رونمایی از ۳۵ محصول زیستی متخصصان كشور تا آخر سال

رونمایی از ۳۵ محصول زیستی متخصصان كشور تا آخر سال

رئیس كارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: تا آخر سال از ۲۰ محصول در حوزه واكسن انسانی، پروبیوتك ها، داروهای بیوتكنولوژی و زیست مواد و ۱۵ قلم ماده اولیه دارویی تولید شده توسط متخصصان كشور در این عرصه رونمایی خواهد شد.


به گزارش خبرنگار دانشگاه وآموزش ایرنا، یحیی رهنمایی روز دوشنبه در وبینار گزارش اقدامات و برنامه های ستاد زیست فناوری کشور در سال ۹۹ در محل ستاد اظهار داشت: در یک سال گذشته سرفصل برنامه های ستاد توسعه زیست فناوری حول حوزه های سلامت، امنیت غذایی، جهش تولید و محیط زیست بوده و توسعه اقتصاد دانش بنیان و هدف گذاری ما برای سال ۹۸ افزایش ۱۰ درصدی سهم اقتصاد زیستی از GDP تولید ناخالص ملی بوده است.
وی افزود: با بررسی هایی که در سال ۹۸ بر روی GDP کشور انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم در حوزه هایی که رسوخ زیست فناوری امکان پذیر است و با عنایت به زیر ساخت های موجود در ۱۰ سال آینده قابل دست یابی است، برنامه ای برای تأمین ۱۰ درصد GDP از راه این فناوری عرضه دهیم.
افزایش ۱۰ درصدی سهم اقتصاد زیستی در کشور
رهنمایی اظهار داشت: ۱۰ درصد GDP بالغ بر ۵۳ میلیارد دلار است. این میزان در سند زیست فناوری ۳ درصد دیده شده که دو برابر خواهد شد. ازاین رو اقدامات این کارگروه بر این اساس تعریف شده است.
وی "دام، طیور و آبزیان"، "زراعت و باغبانی"، "بیوتکنولوژی صنعتی"، "صنایع غذایی"، "بیوتکنولوژی پزشکی" را همچون حوزه هایی نام برد که مقرر است زیست فناوری به آنها رسوخ پیدا کند.
رییس کارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری خاطرنشان کرد: در حوزه امنیت غذایی ظرفیت ۴۰ میلیارد دلاری وجود دارد که برای این حوزه هم برنامه ریزی هایی داریم.
وی با اشاره به مبحث سلامت در ستاد توسعه زیست فناوری اظهار داشت: بررسی های انجام شده نشان داده است بازاری برای زیست مواد و آرایشی بهداشتی وجود دارد که هنوز اقداماتی برای آن انجام نشده است. در حالیکه این بخش از حوزه سلامت ۱۰.۶ میلیارد دلار ارزش افزوده دارد.
رهنمایی اظهار داشت: در حوزه دارو و زیست مواد فاصله ۱.۶۷ میلیارد دلاری وجود دارد. برنامه داریم که تا ۸۰ درصد این ارزش افزوده را تا سال ۹۹ محقق نماییم. در مورد زیرساخت های حوزه سلامت در ستاد زیست فناوری که شامل دارو، واکسن های انسانی، تجهیزات، آرایشی بهداشتی، طب بازساختی و پروبیوتیک دارویی می شود، ۸ شتاب دهنده دارویی تاسیس شده است که از توسعه دانش فنی ۱۰۰ محصول حمایت کرده اند.
رونمایی از ۳۰ استاندارد دارویی جدید تا آخر سال
رهنمایی با اشاره به اینکه کشور در زمینه استانداردهای دارویی واردات داشته است، اضافه کرد: پارسال پروژه تولید استانداردهای دارویی اجرایی شد. امید است تا آخر سال ۳۰ مورد از این استانداردها را رونمایی کنیم؛ ضمن آنکه در زمینه دریافت مجوز در حوزه دارویی هم با همکاری سازمان غذا و دارو مسیر سبز برای دریافت مجوز برای شرکت های دانش بنیان تعریف شده است و از این طریق تسهیل گیری در زمینه دریافت مجوزها بوجود آمده است.
رییس کارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری با اشاره به اینکه در عرصه تولید واکسن های انسانی، با ایجاد دو شتاب دهنده از تولید ۵ محصول حمایت شده است، اظهار داشت: تابحال یک واکسن انسانی امسال رونمایی شده و بنا داریم تا آخر سال ۳ واکسن انسانی دیگر را رونمایی نماییم. این واکسن ها جزو اقلام ارزبر بوده و بخش دولتی در این چند سال موفق به تولید آن نشده بود.
وی افزود: در زمینه توسعه تجهیزات زیرمجموعه حوزه سلامت ۳ شتاب دهنده تاسیس کردیم که از تولید ۹ محصول در رابطه با تجهیزات حمایت کردند. در این بخش شاهد بودیم قبل از انتشار کرونا کمک های زیادی به تولید تجهیزات در رابطه با کرونا شد و خیلی سریع نیازهای بازار را برطرف کرد.
رهنمایی اظهار داشت: گام های اجرایی در سال ۹۸ در زمینه پروبیوتیک شروع شد. همینطور در یک سال گذشته دو شتاب دهنده در حوزه پروبیوتیک دارویی تاسیس شده اند و از تولید ۴ محصول پربیوتیک حمایت کرده اند.
وی در مورد فلوچارت میزان ارزبری محصولات حوزه زیست فناوری تصریح کرد: بر مبنای فلوچارتی که در ستاد زیست فناوری تهیه شده، مشخص شد میزان ارزبری داروهای هدف ۱۹۰۰ میلیون دلار در بخش های بیولوژی و شیمیایی بوده است.
رهنمایی اظهار داشت: بر طبق این فلوچارت اولویت ها برای تولید محصولات در حوزه زیست فناوری تعیین و مشخص شد در حوزه داروهای بیولوژیکی عدد عمده واردات مربوط به پلاسما و انسولین است.
وی با اشاره به انتشار فراخوان مشترک با سازمان غذا و دارو در این حوزه، اظهار داشت: اولویت های تعیین شده در فلوچارت بررسی و لیست نهایی در این حوزه تهیه شد. در این راستا ۴ فراخوان دارویی در حوزه مواد موثره و مواد اولیه دارویی، داروهای بیوتکنولوژی و داروهای شیمیایی منتشر گردید. در ابتدای سالجاری هم دو فراخوان در عرصه تولید کیت داشتیم که این فراخوان به تولید کیت های تشخیص کرونا در دوران انتشار کرونا منجر گردید.
حمایت از تولید ۹۰ محصول حوزه سلامت
وی با اشاره به رونمایی ها در سال ۹۸ در شش ماهه اول سال جاری اظهار داشت: ستاد توسعه زیست فناوری از تولید ۹۰ محصول در حوزه سلامت به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان حمایت کرد که در گام های اولیه ۲۷۰ میلیون دلار کاهش ارزبری خواهد داشت.
رهنمایی، "آلومین"، "IVIG" (ایمونوگلوبین) و واکسن HPV را از محصولات رونمایی شده در مهرماه دانست و اضافه کرد: تابحال ۳۰ دانش فنی که در شتاب دهنده ها توسعه داده شده، رونمایی گردید. تا آخر سال هم حدود ۲۰ رونمایی در حوزه واکسن انسانی، پروبیوتک ها، داروهای بایوتکنولوژی و زیست مواد خواهیم داشت.
وی تصریح کرد: بر مبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حوزه مواد دارویی وارد شدیم و در این راستا بسته ای را تعریف کردیم. تابحال ۵ ماده موثره دارویی که ارزبری بالای ۳۰ میلیون دلار داشته رونمایی شده و امید است تا آخر سال جاری هم ۱۵ قلم ماده اولیه دارویی دیگر رونمایی شود.
رهنمایی افزود: در حوزه داروهای بیوتکنولوژی با مشکلات رگولاتوری مواجه شدیم که خیلی نتوانستیم حمایت ها را ادامه دهیم ولی ظرفیت خوبی در این حوزه وجود دارد.
رییس کارگروه تولید تجاری سازی و بازار ستاد توسعه فناوری معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری در مورد واکسن کرونا اظهار داشت: با بررسی پلت فرم های اعلام شده از جانب سازمان جهانی بهداشت برای واکسن کرونا، پلت فرم های برتر را در شرکت های خصوصی را اجرایی کردیم. هم اکنون ۳ شرکت خصوصی مستقیم با ما قرارداد دارند و مبادرت به تولید واکسن کرونا کردند؛ ضمن آنکه دو تفاهم نامه هم با موسسات دولتی این حوزه داریم که هسته های فناور این موسسات هم ۷ پروژه را در این حوزه در دستور کار قرار داده اند.
وی با اشاره به اقدامات ستاد زیست فناوری درباره امنیت غذایی اظهار داشت: فعالیتهای ما در این حوزه در ۳ حوزه "دام، طیور، آبزیان"، "زراعت و باغبانی" و "صنعت" از یک سال قبل شروع شد. ارزش افزوده بخش زراعت و باغبانی ۱۲.۲۷ و بخش صنعت ۹.۸ میلیارد دلار است.
رهنمایی، ایجاد ۶ شتاب دهنده در حوزه واکسن دامی و زیست دریا، ایجاد استانداردها، ۲ شتاب دهنده در حوزه زراعت و ۵ شتاب دهنده در حوزه صنایع غذایی را از دیگر اقدامات این کارگروه در حوزه امنیت غذایی ذکر کرد.
وی افزود: در حوزه زیست دریا از ۱۰ پروژه به میزان ۳۲ میلیارد تومان حمایت شد. انتظار داریم پشتیبانی از این طرح ها ۳۰ میلیون دلار کاهش ارزبری داشته باشد.
رهنمایی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه زراعت و باغبانی خاطرنشان کرد: با عنایت به حجم گسترده بازار، به کار بیشتری نیاز دارد. مشکلات رگولاتوری زیادی در این عرصه وجود دارد که تلاش داریم با مراکز نوآوری مشترک با جهاد کشاورزی تا آخر سال این مشکلات را رفع نماییم و تابحال ۳ پروژه را به ارزش ۱۰ میلیارد تومان حمایت کردیم.
رهنمایی با اشاره به بخش بهداشت دام و طیور و آبزیان در بخش حوزه سلامت خاطرنشان کرد: از ۶ واکسن در حوزه دام و طیور تا ۱۴۰۰ رونمایی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: همینطور در حوزه زراعت و باغبانی هم در بخش امنیت غذایی از ۵ پروژه به میزان ۲۹ میلیارد تومان حمایت کرده ایم و در بسته امنیت غذایی ۳۳ پروژه باقی مانده است.


1399/07/22
13:09:22
5.0 / 5
1571
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد