نکسترو
در یك مطالعه بررسی شد

راهكاری برای درمان زخم های سوختگی

راهكاری برای درمان زخم های سوختگی

كرم بابونه روند بهبودی زخم های سوختگی درجه دو را كوتاه تر می كند و می توان به از آن بعنوان درمان طبیعی جانبی این زخم ها استفاده نمود.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، سوختگی چهارمین ترومای شایع در سراسر جهان است و موجب مرگ، ناتوانی، درد و بروز مشکلات بسیاری می شود. آمارها نشان میدهد که بیشتر سوختگی ها کوچک هستند و می توانند به صورت سرپایی درمان شوند. بهبود سریع این زخم ها جزو اولویت های بهداشتی کشورها است.
از بین درمان های موضعی سوختگی؛ کرم سولفادیازین نقره یک درصد، دارویی رایج در درمان زخم های سوختگی در سراسر جهان است. از مزایای این کرم؛ سهولت مصرف، عدم ایجاد درد در هنگام مصرف و اثر ضد باکتری بالای آن است. ولی در کنار این مزایا، عوارضی نیز مثل ایجاد اسکار کاذب، مسمومیت با نقره، مقاومت دارویی، احتمال عفونت ثانویه قارچی، افزایش رنگدانه سازی، تغییر رنگ پوست و... به وجود می آورد. مهم ترین مشکل آن تاخیر در التیام زخم های سوختگی سطحی است. به همین دلیل؛ ساخت دارویی جدید با عوارض کم تر در اولویت های پژوهشی قرار دارد.
در گذشته استفاده از گیاهان دارویی در درمان زخم های سوختگی مورد توجه بوده است. یکی از گیاهانی که در درمان این زخم ها مورد استفاده قرار می گرفته، گل بابونه اروپایی است.
از آن جا که درباب تاثیر اثر بابونه بر روی ترمیم زخم سوختگی اطلاعات ضد و نقیضی وجود دارد، پژوهشگران اثر کرم بابونه و کرم سولفادیازین نقره را در مدت زمان ترمیم زخم مقایسه کردند.
در این مطالعه مهدی ابراهیمی و رضا دریابیگی، به همراه همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بیمارستان امام موسی کاظم (ع) اصفهان مشارکت داشتند.
این مطالعه در سال ۱۳۹۶ بر روی ۷۴ بیمار مراجعه کننده به درمانگاه سوانح سوختگی امام موسی کاظم (ع) اصفهان انجام شد.
بیماران واجد شرایط که در این پژوهش شرکت کردند؛ افراد ۱۸ تا ۵۰ ساله بودند که گرفتار سوختگی یک تا ۱۰ درصد بر اثر تماس با مایع داغ یا منبع حرارتی شده بوند و در کم تر از شش ساعت پس از زمان سوختگی به بیمارستان مراجعه نموده بودند. زخم این بیماران بدون تروما و عفونت بود و تنها در نواحی اندام ها و تنه قرار داشت. این افراد بیماری زمینه ای موثر بر روند ترمیم زخم نداشتند و از داروهای موثر بر این روند استفاده نمی کردند. همین طور عدم سوء مصرف مواد، عدم حاملگی و شاخص توده بدنی بین ۱۸.۵ تا ۳۰ از دیگر معیارهای شرکت در این پژوهش بود.
افراد شرکت کننده در این مطالعه در دو گروه قرار گرفتند و به صورت تصادفی به یک گروه کرم سولفادیازین نقره و به یک گروه کرم بابونه داده شد. هر دو کرم در تیوب های هم شکل و هم اندازه بسته بندی شده بودند.
روش پانسمان به این صورت بود که بعد از شستشوی زخم با سرم نرمال سالین، سطح زخم با گاز استریل کاملا خشک شد و سپس تمام زخم با کرم مورد نظر به ضخامت ۵ میلی متر پوشانده شد و توسط گاز استریل پانسمان سبک روی زخم گذاشته شد. پانسمان بطور روزانه تا بهبودی کامل زخم تعویض می شد. همین طور برای پیشگیری، هر دو گروه بیماران آنتی بیوتیک خوراکی دریافت می کردند.
در زمان بهبودی بعد از تایید پزشک متخصص زمان ترمیم زخم ثبت می شد.
در طول مطالعه چهار نفر از گروه کرم سولفادیازین نقره و سه نفر از گروه کرم بابونه، به سبب حساسیت دارویی به کرم و عدم مراجعه به مرکز حذف شدند و در نهایت ۶۷ نفر مطالعه را به انتها رساندند.
در بررسی های این مطالعه مشخص شد که میانگین مدت زمان ترمیم زخم در گروه سولفادیازین نقره حدود ۱۰ روز (۱.۴۸±۱۰.۴۲) و در گروه بابونه حدود شش روز (۰.۹۶±۶.۲۶) است و میانگین مدت زمان ترمیم زخم در گروه کرم بابونه بطور معنادار کم تر از گروه دیگر است.
در گروه بابونه سه نفر از افراد علایم حساسیت در رابطه با مصرف کرم بابونه به صورت افزایش درد، ظاهر چرمی شکل و خارش نشان دادند که در گروه سولفادیازین نقره این عارضه دیده نشد. با این وجود این مورد نشان دهنده اختلاف آماری معناداری نبود.
برمبنای یافته های به دست آمده از این مطالعه پژوهشگران می گویند: «کرم بابونه در مقایسه با کرم سولفادیازین نقره یک درصد زمان ترمیم سوختگی را کم کرده است. به همین خاطر می توان از آن بعنوان درمان طبیعی و موثر جانبی علاوه بر سولفادیازین نقره در درمان سوختگی های درجه دو سطحی استفاده کرد».
نتایج این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «پانسمان زخم سوختگی درجه دو با کرم بابونه و کرم سولفادیازین نقره؛ مقایسه اثرات آنها بر مدت ترمیم زخم؛ یک کارآزمایی بالینی تصادفی سه سو کور» در فصل نامه گیاهان دارویی وابسته به پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، انتشار یافته است.1399/07/21
14:30:42
5.0 / 5
1551
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد