نکسترو

پیگیری روحانی برای دولت تمام الكترونیك

پیگیری روحانی برای دولت تمام الكترونیك

تاكید باردیگر رئیس جمهوری بر تلاش مسؤلان جهت تحقق كامل الكترونیكی كردن خدمات، نشان از عزم راسخ دولت برای برآورده كردن آرزوی دستیابی ایرانی ها به دولت الكترونیك دارد.


تلاش برای تحقق کامل الکترونیکی کردن تمامی خدمات و برداشتن گام هایی اساسی برای ورود کشور به عصر دولت الکترونیک، همواره دغدغه دولت «حسن روحانی» بوده است. روحانی در آخرین اظهارات خود در همین ارتباط و جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در تاریخ شنبه دوازدهم مهرماه، اظهار داشت: «اخیرا آماری دیدم که رشد بخش اقتصاد دیجیتال کشور در مدت شش ماهه اول سال جاری نسبت به سال های قبل چند برابر شده و این خیلی مهم می باشد که در زمینه دولت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال قدم های بسیار مهمی برداشته شده و این بهترین کمک است. در شرایط شیوع ویروس کرونا، برای اجرای پروتکل های بهداشتی باید رفت و آمدها و تماس ها را کم نماییم و راه آن دیجیتال شدن و الکترونیکی شدن است و بنابراین این کار بسیار پرارزش است».
این اظهارات نشان داده است که نه تنها کشور در راه تحقق دولت الکترونیک، گام های بلندی را برداشته است که روحانی طی هفت سال گذشته، همواره برای توسعه بسترهای دولت الکترونیک کوشیده و از تمامی مسؤلان دولت خواسته است تا در این راه تلاش مضاعفی را به کاربندند.
بطور مثال، رئیس جمهوری در تاریخ هفتم مردادماه سال جاری هم در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفته بود که «از هیچ دستگاهی کم کاری و تعلل در الکترونیکی کردن خدمات را نمی پذیریم» و افزوده بود که «با تحول دیجیتال در آستانه تحقق مشارکت کامل مردم در حکمرانی هستیم». روحانی در همین جلسه ضمن تاکید بر اهمیت دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات، به تمامی مدیران دولت دستورات لازم برای انتشار اطلاعات را ابلاغ نمود و اظهار داشت: «دستگاه های اجرایی باید داده های خویش را آزاد کنند تا امکان نقد مردم از دولت بیشتر فراهم شود».
روحانی همینطور در تاریخ چهارشنبه بیست و پنجم تیرماه سالجاری و در نشست کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن تاکید چندباره بر اهمیت گسترش دولت الکترونیک در کشور و با اشاره به لزوم تلاش در جهت تسریع در تکمیل و توسعه خدمات دولت الکترونیک، این اقدام را در پیشگیری از شیوع بیماری و سرعت بخشیدن به عقب ماندگی ها در عرضه خدمات الکترونیک در نظام اداری کشور موثر دانسته و افزوده بود: «تمامی دستگاه ها و مراکز خدمات دولتی باید درباره خدماتی که امکان عرضه آنها از راه الکترونیکی وجود دارد به خوبی برای مردم اطلاع رسانی کنند تا مردم بدانند برای دریافت چه خدماتی می توانند از دولت الکترونیک، فضای مجازی، تلفن یا پست استفاده کنند».
رئیس جمهوری در تاریخ بیست و هشتم خردادماه هم در اقدامی دیگر و در گفتگو با «لعیا جنیدی» معاون حقوقی رئیس جمهوری به وی مأموریت داد تا برای تهیه لوایح بنیادین و مقررات جدید برای بهبود محیط کسب و کار با تاکید بر تقویت دولت الکترونیک اقدامات لازم را انجام دهد. روحانی در همین روز و به دنبال گزارش «مصطفی سالاری» مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی، در مورد تسریع و برنامه ریزی برای موارد مهمی چون الکترونیکی کردن خدمات این سازمان در جهت تحقق دولت الکترونیک و لزوم خروج این سازمان از بنگاه داری تاکید نمود. روحانی در این گفتگو از مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خواسته بود تا نسخه نویسی الکترونیک و پرونده سلامت الکترونیک باید تا شش ماه آینده عملیاتی شود.
تمامی این موارد تنها بخشی از تلاش ها و دستورات رئیس جمهوری برای تحقق کامل دولت الکترونیک در کشور بوده است. دولت یازدهم و دوازدهم در این راه گام برداشته است و باآنکه هنوز تا تحقق کامل آرزوی یک دولت کاملاً الکترونیک در کشور مسیری پر پیچ و خم باقی مانده است؛ اما در سال های اخیر و با حمایت کامل رئیس جمهوری، اقداماتی اساسی برای تحقق دولت الکترونیک انجام شده است.
برای مثال ضریب نفوذ کلی اینترنت پهن دامنه در ایران و در سال ۱۳۹۹ و طبق آخرین آمار «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» به ۹۸.۳۳ درصد و ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت سیار به ۸۷.۲۸ درصد رسیده است. در عین حال از سال ۱۳۹۲ تابحال افزون بر سی هزار روستای کشور به امکانات اینترنت پر سرعت دست پیدا کرده اند. این در شرایطی است که تا قبل از شروع به کار دولت یازدهم، دسترسی روستاییان به اینترنت پر سرعت، یک آرزو بوده است.
دولت تدبیر و امید، حالا طرح های بزرگ دیگری همچون گسترش اتصال مدارس کشور به شبکه اینترنت تا سطح ۹۵ درصد، راه اندازی اولین منطقه آزاد ICT کشور تا آذرماه، راه اندازی گیت هاب های ایرانی در آینده نزدیک، افتتاح مرکز داده اقماری شبکه ملی اطلاعات، اجرای گسترده طرح های فیبر نوری، خدمات ابر سراسری، کوشش برای تحقق شعار هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی، اتصال هزار روستای بالای ۲۰ خانوار دیگر به شبکه ملی اطلاعات، اجرای فاز اول توسعه چهار میلیون VDSL و یک میلیون پورت FTTH، رونمایی از مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات، توسعه سرویس NTP شبکه ملی اطلاعات، توسعه VDSLو پروژه DNS را در دست اقدام دارد و مقرر است طی ماه های آینده، کشور از فناوری شبکه ۵ G برخوردار شود.
تلاش های دولت برای دستیابی به بسترهای دولت الکترونیک همچنان ادامه دارد. این تلاش ها در حالی از جانب مسؤلان مختلف دستگاه های دولتی پیگیری می شود که تحریم های یکجانبه آمریکا اقتصاد کشور را هدف قرارداده اند و دولت تنها با تاکید بر توان داخلی و دانش متخصصان ایرانی در حال پیشبرد اهداف خود است.منبع:

1399/07/20
14:28:45
5.0 / 5
1611
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد