نکسترو

برنده های جایزه نوبل فیزیك 2020 عرضه شدند

برنده های جایزه نوبل فیزیك 2020 عرضه شدند

جایزه نوبل فیزیك سال ۲۰۲۰ میلادی به ˮ راجر پنروز ˮ از انگلیس به علت ˮكشف این كه تشكیل سیاهچاله، یك پیشبینی قوی برای نظریه نسبیت عام است ˮ و ˮرینهارد گنزلˮ از آلمان و ˮآندریا گزˮ از آمریكا برای كشف ˮیك جرم بسیار سنگین و فشرده در مركز كهكشان ماˮ اهدا شد.به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری نوبل پرایز، نیمی از این جایزه به پنروز و نیم دیگر به صورت مشترک به گنزل و آندریا گز اعطا شده است.

«راجر پنروز» متولد سال ۱۹۳۱ در انگلیس عضو دانشگاه آکسفورد در این کشور است. وی به علت کشف اینکه تشکیل سیاه چاله عاملی در پیشبینی قدرتمند نظریه نسبیت عام است، موفق به دریافت نیمی از جایزه نوبل فیزیک سال جاری شد.

«رینهارد گنزل» متولد سال ۱۹۵۲ در آلمان و عضو دانشگاه کالیفرنیا و موسسه فیزیک فرازمینی «ماکس پلانک» در آلمان است.

«آندریا گز» متولد سال ۱۹۶۵ در آمریکا و عضو دانشگاه کالیفرنیا در این کشور است؛ این دو محقق به علت کشف یک جرم بسیار عظیم و متراکم در مرکز کهکشان راه شیری، به اشتراک برنده نیمی از جایزه نوبل فیزیک سال جاری شد.

آندریا گز چهارمین زنی است که از زمان اهدای نوبل فیزیک از سال ۱۹۰۱ تا به امروز برنده این جایزه معتبر علمی می شود.

از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۹ میلادی، جایزه نوبل فیزیک ۱۱۳ بار اهدا شده و به ۲۱۲ دانشمند تعلق گرفته است و جان باردین آمریکایی موفق شده است دو بار این جایزه را دریافت کند. در سال های ۱۹۱۶، ۱۹۳۱، ۱۹۳۴، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ هیچ جایزه ای اهدا نشده است.

سال گذشته (۲۰۱۹ میلادی) نیمی از جایزه نوبل فیزیک به «جیمز پیبلز» به علت اکتشافات نظری در کیهان شناسی فیزیکی و نیم دیگر این جایزه به صورت مشترک به «میشل مایو» و «دیدیه کوئلُز» برای کشف سیارات فراخورشیدی که به دور یک نوع ستاره مدل خورشیدی می چرخد، اهدا شد.

در سال ۲۰۱۸ میلادی، آرتور اشکین آمریکایی ۹۶ ساله بعنوان سالخورده ترین برنده نوبل، نیمی از جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد و نیمی دیگر به جرارد مورو ۷۴ ساله از فرانسه و دونا استریکلند ۵۸ ساله از کانادا برای ابتکارات نوآورانه در فیزیک لیزر اهدا شد.

جایزه نوبل فیزیک به جایزه خانوادگی معروف است؛ ماری کوری و پیر کوری، زوج موفقی بودند که در سال ۱۹۰۳ میلادی موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شدند. ماری کوری در سال ۱۹۱۱ میلادی برای بار دوم موفق به دریافت جایزه نوبل، ولی این دفعه در حوزه شیمی شد. یکی از دختران خانواده کوری، به نام Irène Joliot-Curie، در سال ۱۹۳۵ به همراه همسر خود موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد.

لورنس براگ به همراه پدر خود ویلیام براگ در سال ۱۹۱۵ موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شدند. نیلز بور در سال ۱۹۲۲ موفق به دریافت نوبل فیزیک شد و پسرش ای جی بور در سال ۱۹۷۵ جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد. مان سیگبن در سال ۱۹۲۴ و پسرش کای سیگبن در سال ۱۹۸۱ موفق به دریافت نوبل فیزیک شدند. جی جی تامسون در سال ۱۹۰۶ و پسرش جورج تامسون در سال ۱۹۳۷ جایزه نوبل فیزیک را دریافت نمودند.

معرفی برنده های جایزه نوبل بنابر اعلام رسمی پایگاه خبری بنیاد نوبل به قرار زیر است:

- علوم پزشکی دوشنبه ۵ اکتبر ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST) اعلام گردید.
- فیزیک سه شنبه ۶ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)اعلام شد.
- شیمی چهارشنبه ۷ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
- ادبیات پنج شنبه ۸ اکتبر ساعت ۱۳ پس از ظهر به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
- صلح جمعه ۹ اکتبر ساعت ۱۱ بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST)
- علوم اقتصادی دوشنبه ۱۲ اکتبر ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مرکزی (CEST

منبع:

1399/07/17
13:17:59
5.0 / 5
1863
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد