نکسترو

برنده محبوب ترین جایزه نوبل تا ساعاتی دیگر اعلام می شود

برنده محبوب ترین جایزه نوبل تا ساعاتی دیگر اعلام می شود

برنده جایزه نوبل فیزیك 2020 امروز سه شنبه 6 اكتبر (پانزدهم مهرماه) ساعت 11 و 45 دقیقه بامداد به وقت ساعت تابستانی اروپای مركزی (ساعت 13 و 15 دقیقه به وقت تهران) اعلام می شود.به گزارش پایگاه خبری بنیاد نوبل، از سال ۱۹۰۱ تاکنون، جایزه نوبل فیزیک ۱۱۳ بار اهدا شده است و به ۲۱۲ دانشمند تعلق گرفته است. جان باردین آمریکایی موفق شد دو بار این جایزه را دریافت کند. در سال های ۱۹۱۶، ۱۹۳۱، ۱۹۳۴، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ هیچ جایزه ای اهدا نشده است. فیزیک نخستین جایزه ای است که در وصیت نامه نوبل ذکر شده و این مساله نشان میدهد که فیزیک محبوب ترین حوزه آلفرد نوبل بوده است.

در اواخر قرن نوزدهم، اغلب افراد فیزیک را بعنوان علم پیشرو قبول داشتند و وصیت نامه نوبل نشان میدهد که باور خود او نیز چنین بوده است. زمینه تحقیقاتی نوبل هم به فیزیک گره خورده است. فیزیک اساسی ترین علم طبیعی شمرده می شود. این علم با اجزای بنیادی ماده و اثر متقابل آنان سرو کار دارد و قادر به توصیف ریزترین ساختار مواد است.

اگرچه فیزیک و شیمی دو رشته کاملا مستقل هستند؛ ولی در بعضی از زمینه ها، تفکیک این دو علم با سختی انجام می شود. گاهی اوقات تفکیک حوزه های فیزیک و شیمی برای بنیاد نوبل دشوار است و به سختی می توانند جوایز را به یکی از این دو رشته اختصاص دهند. جایزه نوبل فیزیک توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد در استکهلم سوئد اهدا می شود.


حقایقی درباره جایزه نوبل فیزیک

- از سال ۱۹۰۱ تاکنون، ۱۱۳ جایزه نوبل فیزیک اهدا شده است.
- ۴۷ جایزه نوبل فیزیک فقط به یک برنده تعلق گرفته است (مشترک نبوده است). ۳۲ جایزه به دو نفر تعلق گرفته و ۳۴ جایزه بین سه نفر مشترک بوده است.
- تا حالا سه محقق زن موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شده اند.
- یک دانشمند آمریکایی به نام جان باردین، دوبار موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شده است.
- جوان ترین برنده جایزه نوبل لورنس براگ نام دارد. این دانشمند استرالیایی هنگام دریافت جایزه فقط ۲۵ سال سن داشت و در سال ۱۹۱۵ به همراه پدر خود موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شد.
- سالخورده ترین برنده جایزه نوبل فیزیک آرتور اشکین نام دارد که در زمان دریافت جایزه در سال ۲۰۱۹ میلادی ۹۶ سال سن داشت.

دستاوردهای دانشمندان برنده جایزه نوبل به اندازه ای موثر است که می تواند علم فیزیک را در جهت دیگری سوق دهد.
جایزه نوبل فیزیک به جایزه خانوادگی معروف است؛ ماری کوری و پیر کوری، زوج موفقی بودند که در سال ۱۹۰۳ میلادی موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شدند. ماری کوری در سال ۱۹۱۱ میلادی برای بار دوم موفق به دریافت جایزه نوبل، ولی این دفعه در حوزه شیمی شد. یکی از دختران خانواده کوری، به نام Irène Joliot-Curie، در سال ۱۹۳۵ به همراه همسر خود موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد.

لورنس براگ به همراه پدر خود ویلیام براگ در سال ۱۹۱۵ موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شدند. نیلز بور در سال ۱۹۲۲ موفق به دریافت نوبل فیزیک شد و پسرش ای جی بور در سال ۱۹۷۵ جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد. مان سیگبن در سال ۱۹۲۴ و پسرش کای سیگبن در سال ۱۹۸۱ موفق به دریافت نوبل فیزیک شدند. جی جی تامسون در سال ۱۹۰۶ و پسرش جورج تامسون در سال ۱۹۳۷ جایزه نوبل فیزیک را دریافت نمودند.

آلفرد نوبل ۲۱ اکتبر سال ۱۸۳۳ در شهر استکهلم کشور سوئد به دنیا آمد. خانواده او از نوادگان اولاف رودبک، یک‏ نابغه مشهور سوئدی بودند که در قرن هفدهم، دوران پرشکوه قدرت نمایی سوئد در اروپای شمالی، می زیستند. نوبل در ۱۷ سالگی به پنج زبان زنده دنیا کاملا مسلط بود و اشعار و داستان هایی از وی بجای مانده است. او همینطور به موضوعات اجتماعی و صلح علاقمند بود. نوبل شیمی دان، مهندس، مبتکر و اسلحه ساز سوئدی است که بعنوان مخترع دینامیت شناخته می شود.

بنیاد نوبل نهادی است که در سال ۱۹۰۰ به دنبال تنظیم وصیت نامه آلفرد نوبل، شکل گرفت. نوبل بخش عمده ثروتش را برای جایزه ای درنظر گرفت که با نام خود او به برجسته ترین تلاش ها در پنج زمینه فیزیک‏، شیمی، علوم‏ پزشکی‏ یا فیزیولوژی، ادبیات و برقراری صلح اهدا می شود.


1399/07/16
14:09:11
5.0 / 5
1877
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد