نکسترو
در دانشگاه تربیت مدرس انجام می شود

حمایت ویژه از رساله های در رابطه با دفاع مقدس

حمایت ویژه از رساله های در رابطه با دفاع مقدس

به گزارش نكسترو دانشگاه تربیت مدرس همزمان با چهلمین سالگرد دفاع مقدس و در جهت بررسی علمی ابعاد مختلف جنگ تحمیلی اعلام نموده است كه از رساله ها و پژوهش های دانشگاهی با مبحث دفاع مقدس حمایت ویژه می كند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، طبق آماری که در پایگاه اطلاعات علمی ایران در دسترس می باشد، بیشتر از هزار و ۹۵ رساله با کلید واژه «دفاع مقدس» و هزار و ۸۶ رساله با کلید واژه «جنگ ایران و عراق» در کشور به ثبت رسیده است.
در این راستا دانشگاه تربیت مدرس هم اهتمام ویژه ای به رساله ها و رساله های دانشجویی با مبحث دفاع مقدس دارد تا از این منظر، ضمن گرامیداشت دفاع مقدس، ابعاد مختلف جنگ تحمیلی مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.
بررسی وضعیت ثبت رساله هایی با مبحث و کلید واژه «دفاع مقدس» در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) از آن حکایت می کند که مبحث پژوهش های علمی تحلیلی در زمینه جنگ تحمیلی ۸ ساله طی ۱۰ سال گذشته روند روبه رشدی را داشته و مورد توجه دانشجویان و پژوهشگران قرار گرفته است. به نحوی که از سال ۸۷ تابحال رساله های بسیاری به مبحث «دفاع مقدس» و ابعاد آن اختصاص یافته است.
پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج)، سامانه ای برای گردآوری، سازماندهی و اشاعه اسناد علمی و فناورانه است که توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با هدف دسترسی به مدارک علمی تولید شده در کشور و هم پیشگیری از تقلب و سرقت علمی به راه افتاده است.
بررسی وضعیت رساله و رساله های ثبت شده (پارسا) و هم پیشنهاده (پروپوزال) در پایگاه اطلاعات علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، نشان داده است که در فاصله سالهای ۶۲ تا ۹۹، دانشگاهیان و پژوهشگران داخل کشور حدود ۳ هزار مدرک علمی شامل رساله، رساله و پیشنهاده درباره موضوعات مختلف «دفاع مقدس» تهیه و از آن دفاع کرده و به ثبت رساندند.
شواهد از آن حکایت می کند که ابعاد مختلف مبحث جنگ تحمیلی ایران و عراق، یکی از موضوعات مهم مورد توجه دانشگاهیان در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری تخصصی، حرفه ای و عمومی و در رشته های مختلف تحصیلی بوده و با گذشت بیشتر از ۴۰ سال از آغاز جنگ، هنوز هم خیلی از رساله ها به این مورد اختصاص دارد.
ثبت این تعداد رساله مربوط به کلیدواژه های مختلف و پرتکرار در رابطه با دفاع مقدس است و از این تعداد ۱۰۹۵ رساله با کلیدواژه «دفاع مقدس» به ثبت رسیده است.
دیگر کلیدواژه های پرتکرار در رساله های در رابطه با دفاع مقدس، شامل «جنگ ایران و عراق»، «جنگ تحمیلی»، «ایثارگران»، «رزمندگان»، «آزادسازی خرمشهر»، «قطعنامه ۵۹۸»، «جنگ ۸ ساله»، «شهدای دفاع مقدس»، «شهدای گمنام»، «عملیات بیت المقدس»، «عملیات مرصاد»، «عملیات والفجر»، «عملیات فتح المبین»، «عملیات ثامن الائمه»، «عملیات طریق القدس»، «عملیات خیبر»، «عملیات کربلا ۱ تا ۱۰»، «عملیات های دریایی دفاع مقدس»، «عملیاتهای هوایی دفاع مقدس»، «عملیات های نظامی دفاع مقدس»، «حمله شیمیایی عراق»، «بمباران حلبچه»، «بمباران شیمیایی سردشت»، «فرماندهان دفاع مقدس»، «ادبیات پایداری» و «معاهده اروندرود» می شود.
البته این آمار مربوط به آن تعداد مدارک علمی است که در پایگاه «گنج» ایرانداک به ثبت رسیده و در دسترس می باشد و قطعا رساله هایی بیشتر از این تعداد هم وجود دارد که هنوز در این سامانه بارگذاری نشده اند. از طرفی با عنایت به شیوع بیماری کرونا از سال گذشته، خیلی از رساله ها هنوز به مرحله دفاع و یا ثبت نرسیده اند.
در بررسی های صورت گرفته، کلیدواژه «دفاع مقدس» با ۱۰۹۵ مورد و بعد از آن کلیدواژه «جنگ ایران و عراق» با بیشتر از ۱۰۸۶ مورد، بیشترین ثبت رساله، رساله و پروپوزال را به خود اختصاص داده اند.
بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، بررسی ثبت مدارک علمی در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) با انتخاب کلید واژه «دفاع مقدس»، نشان داده است که ۸۷۰ پارسای داخلی و ۲۲۵ پیشنهاده در این خصوص به ثبت رسیده که یک هزار و ۲۱ مورد آن مربوط به کارشناسی ارشد، ۷۱ مورد مربوط به دکتری تخصصی، ۲ مورد رساله دکتری و یک مورد هم دکتری حرفه ای (عمومی) است.
منبع:

1399/07/15
11:48:41
5.0 / 5
1589
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد