نکسترو

مولكول های هوشمند، كلید ساخت كامپیوتر هایی با حافظه ۱۰۰ برابر بیشتر

مولكول های هوشمند، كلید ساخت كامپیوتر هایی با حافظه ۱۰۰ برابر بیشتر

نكسترو: پژوهشگران مولكول هوشمندی را شناسایی نمودند كه عملكردی شبیه به ترانزیستور دارد و امكان ذخیره اطلاعات باینری مانند صفر و یك را كه در پردازش كلاسیك مورد استفاده قرار می گیرد، در اختیار می گذارد و با بهره گیری از این فناوری می توان حافظه كامپیوتر را 100 برابر افزایش داد.به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، این مولکول که نوعی نمک ارگانیک است، با دریافت جریان ورودی کوچکی، روشن شده و با قطع جریان، رنگ آن تیره می شود، بدین سان می تواند اطلاعات باینری را ذخیره کند. نکته قابل توجه این است که می توان اطلاعات را در دمای اتاق و فشار محیط در این مولکول ها ذخیره، بازخوانی و پاک کرد؛ این در حالیست که در اغلب تحقیقات انجام شده جهت استفاده از پردازش مولکولی، لازم است این کار در شرایط خاصی مانند خلاء و دمای پایین صورت گیرد.
اندازه این مولکول حدود ۵ نانومتر مربع است و در نتیجه بیش از یک میلیارد مولکول در فضایی به اندازه سطح مقطع تار موی انسان جای می گیرد. به اعتقاد پژوهشگران این مولکول قادر می باشد در هر ۶.۵ سانتیمتر مربع در حدود ۲۵۰ ترابایت اطلاعات را ذخیره کند. این حجم از فضای ذخیره سازی حدود ۱۰۰ برابر درایوهای کنونی است.
گزارش کامل این تحقیقات که توسط یک گروه بین المللی از پژوهشگران به سرپرستی پژوهشگران دانشگاه لنکستر واقع در انگلیس صورت گرفته، در نشریه Angewandte Chemie International Edition انتشار یافته است.منبع:

1399/03/21
20:55:17
5.0 / 5
2782
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد