نکسترو
پاسخ محققان؛

دیابتی بودن زن چه تاثیری بر فشار خون همسرش دارد؟

دیابتی بودن زن چه تاثیری بر فشار خون همسرش دارد؟

نتایج یك مطالعه نشان میدهد مردانی كه همسرانشان دیابت دارند، ممكنست در معرض خطر بیشتری برای مبتلاشدن به پرفشاری خون باشند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، پرفشاری خون یکی از مهم ترین چالش های سلامتی در جهان است که بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵، این تعداد به یک ونیم میلیارد نفر برسد.
فشار خون کنترل نشده نقش مهمی در بروز بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، نارسایی کلیه و مرگ و میر زودرس دارد. طبق یک بررسی ملی در ایران که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، ۲۶ درصد ​​از بزرگسالان در سنین ۷۰-۲۵ سال گرفتار پرفشاری خون بودند. طبق مطالعات موجود، علاوه بر شاخصهای ژنتیکی، برخی از رفتارهای مربوط به سبک زندگی همچون سیگار کشیدن، دیابت، چاقی یا اضافه وزن، کلسترول بالا، دریافت نمک اضافی و عدم تحرک جسمی نقش بیشتری در ایجاد فشار خون بالا داشته اند.
تحقیقات در مورد زوجین امکان تعیین عوامل خطر مربوط به رفتارهای محیطی را فراهم آورده است، برای اینکه آنها غالباً در موقعیت های اقتصادی-اجتماعی، الگوهای غذایی و سایر عوامل محیطی و سبک زندگی مشترک هستند، اما از نظر ژنتیکی بی ارتباط هستند.
پژوهشگران در قسمتی از مطالعه ی قند و لیپید تهران، ارتباط بین وجود عوامل خطر متابولیک (چاقی، اضافه وزن، دور شکم بالا، پرفشاری خون، دیابت و چربی خون بالا) در یکی از زوجین را با بروز پرفشاری خون در زوج دیگر، مورد بررسی قرار دادند.
بنا بر اعلام پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور، تعداد ۱۵۲۸ مرد و ۱۶۴۹ زن وارد مطالعه شدند و نتایج مطالعه نشان داد که مردانی که همسرانشان دیابت داشتند در مقایسه با مردانی که همسرانشان دیابت نداشتند به میزان ۴۰ درصد خطر بیشتری برای مبتلاشدن به پرفشاری خون داشتند. این در حالیست که ارتباطی بین وجود عوامل خطر در زنان با مبتلاشدن به پرفشاری خون در همسرانشان مشاهده نشد. نتایج این مطالعه امکان استفاده از اطلاعات یکی از زوجین را در برنامه های غربالگری و پیشگیری تاکید می کند.
نویسندگان این مقاله، عذرا رمضانخانی، فریدون عزیزی، کامران گیتی و فرزاد حدائق از پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.1399/07/11
17:19:30
5.0 / 5
1527
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد