نکسترو
رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی خبر داد

راهی برای پیش بینی زمان یائسگی

راهی برای پیش بینی زمان یائسگی

به گزارش نكسترو رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی درباره نتایج تازه ترین تحقیقات خود در زمینه پیش بینی سن یائسگی اظهار داشت: بنظر می رسد به جز ذخایر تخمدانی اولیه، عوامل محیطی یا عوامل روانی و تغذیه ای، می توانند بر روی سرعت از دست دادن ذخایر تخمدانی اثرگذار باشند و بر این اساس دو فرد همسال با ذخایر تخمدانی برابر اما روش زندگی متفاوت، یائسگی در سنین متفاوتی را تجربه كنند. اگر بتوانیم برآوردی از سرعت از دست رفتن ذخایر تخمدانی داشته باشیم می توانیم پیش بینی بهتری از سن یائسگی داشته باشیم.


دکتر فهیمه رمضانی در گفت و گو با ایسنا، درباره نتایج تازه ترین پژوهشی که درباره پیشگویی سن یائسگی داشته است، اظهار داشت: در پژوهش قبلی که نتایج آن چندین سال پیش انتشار یافت، پیشگویی سن یائسگی بر اساس اندازه گیری هورمون آنتی مولرین در یک نوبت بود. در مقاله ی جدیدی که در این زمینه منتشر کردیم هورمون آنتی مولرین به فاصله شش سال و در دو نوبت اندازه گیری شد.
وی اظهار داشت: اگر بتوانیم برآوردی از سرعت از دست رفتن ذخایر تخمدانی داشته باشیم می توانیم پیش بینی بهتری از سن یائسگی داشته باشیم.
رمضانی با اعلان اینکه نتایج این تحقیق در سال ۲۰۲۰مجله ی Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism که معتبرترین ژورنال بین المللی در زمینه اختلالات غدد است انتشار یافته است، توضیح داد: آزمایش هورمون آنتی مولرین که به کمک آن می توان سن یائسگی را پیش بینی نمود تحت پوشش بیمه نیست. خوشبختانه با وزارت بهداشت و همکارانی که در آزمایشگاه ها فعالیت می نمایند مشغول طراحی پروتکل هایی هستیم که بتوانیم در مواردی که لزوم ایجاب می کند این آزمایش را به خدمات بیمه ای اضافه نماییم و الگوریتمی در زمینه پیش گیری از یائسگی زودرس ارائه دهیم.
وی افزود: پیش بینی افرادی که در معرض خطر یائسگی زودرس یا نارسایی زودرس تخمدان هستند و تصمیم دارند فرزندآوری خودرا به تاخیر بیندازند، نقش شایان توجهی در حفظ باروری این افراد با کمک روشهای کمک باروری و یا فریز تخمک دارد. هم اکنون اندازه گیری هورمون آنتی مولرین تحت پوشش بیمه نیست و در نتیجه برای همه ی متقاضیان مقدور نیست که از این خدمات بهره مند شوند.
رئیس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی درباره اهمیت پیش بینی سن یائسگی اظهار داشت: با پیش بینی سن یائسگی و تشخیص صحیح آن دسته از بانوانی که در معرض خطر یایسگی زودرس هستند، می توان به افرادی را که ازدواج کرده، در برنامه ریزی زمانی فرزند آوری کمک نمود و در صورتیکه این افراد ازدواج نکردند می توان به دنبال راهکارهایی در زمینه ی فریز تخمک یا روش های کم ک باروری برای آینده باشیم. پیش بینی سن یائسگی به سلامت روان زنان نیز کمک می نماید برای اینکه زندگی مشترک زوج های جوانی که در معرض یائسگی زودرس هستند، به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکنست این امر اختلافات زناشویی را به دنبال داشته باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آخر درباره ی حداقل سن برای انجام این نوع آزمایش اظهار داشت: برمبنای مدلی که برآورد کرده ایم می توانیم سن یائسگی زنان بالای ۲۰ سال را پیش بینی نماییم. پیش بینی سن یائسگی برای بانوانی که در معرض خطر هستند یا می خواهند ازدواج و فرزندآوری خودرا به تعویق بیاندازند مهم می باشد. هم اکنون این آزمایش تحت پوشش بیمه نیست اما کیت های سنجش هورمون آنتی مولرین در کشور موجود است.
به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، این محقق در سال ۱۳۹۲ در یک مطالعه به ارائه مدلی برای پیش بینی سن یائسگی زنان در سنین باروری بر اساس مطالعات آینده نگر قند و لیپید در یکی از مناطق تهران پرداخته بود. در این پژوهش، یک هزار و ۱۱۵ نفر برای انجام مطالعه انتخاب شدند. سن این زنان بین ۲۰ تا ۵۰ سال بوده و در این مطالعه پیش بینی شد که این زنان برمبنای عملکرد هورمون آنتی مولرین، در چه سنی یائسه خواهند شد. در نهایت مدل ارائه شده توانست بطور متوسط با اختلاف شش ماه، سن یائسگی زنان را به درستی پیشگویی کند و صحت این مدل ۹۲ درصد برآورد شد.

منبع:

1399/07/10
19:16:59
5.0 / 5
1707
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد