نکسترو

ساخت لباس هوشمند با قابلیت شارژ بی سیم

ساخت لباس هوشمند با قابلیت شارژ بی سیم

به گزارش نكسترو تعدادی از پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور لباس هوشمندی ساختند كه قابلیت شارژ بی سیم با استفاده از گوشی هوشمند را دارد و اطلاعات فیزیولوژیكی مانند حالت، سرعت دویدن و دمای بدن ورزشكاران را در هنگام فعالیت فیزیكی گردآوری می كند.به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری ساینس، هم اکنون برای گردآوری این اطلاعات از ردگیرهای پوشیدنی کوچک استفاده می شود که با وجود کوچکی و سبکی، داده ها را تنها از یک نقطه بدن گردآوری می کنند و اطلاعات به دست آمده از آنها برای دستیابی به یک درک معنادار از وضعیت سلامت ورزشکاران، کافی نیست.

با وجود این که می توان از تجهیزات نظارت بالینی و حسگرها برای ارزیابی وضعیت سلامت ورزشکاران بهره گرفت، این تجهیزات حجیم و سنگین هستند و امکان استفاده از آنها در محیط های خارجی بسیار محدود است.

اما لباس هوشمند محققان سنگاپوری با استفاده از یک شبکه درونی می تواند سیگنال های الکترومغناطیسی دریافتی از یک گوشی هوشمند را به حسگرهایی که در قسمت های مختلف بدن و با فاصله ای تا یک متر قرار دارند، مخابره کند و توان مورد نیاز و ارتباط اطلاعاتی لازم را در سرتاسر لباس فراهم آورد. برای این منظور از سیگنال های ارتباط نزدیک (NFC) گوشی هوشمند استفاده می شود.

به گفته محققان این لباس با اغلب گوشیهای هوشمند موجود در بازار سازگاری دارد و از آنها بعنوان منبع تأمین توان و نمایشگری برای نشان دادن اطلاعات سنسور بهره می برد.

اکنون محققان در تلاشند تا سنسورهای جدیدی را برای این لباس هوشمند طراحی نمایند تا دامنه اطلاعات به دست آمده از وضعیت سلامت کاربر، گسترش یابد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.


1399/07/05
23:51:29
5.0 / 5
2021
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد