نکسترو

تاثیر زغال اخته و امگا۳ بر هلیكوباكترپیلوری

تاثیر زغال اخته و امگا۳ بر هلیكوباكترپیلوری

پژوهشگران می گویند ممكنست استفاده همزمان امگا3 و زغال اخته سبب ریشه كن كردن عفونت هلیكوباكترپیلوری شود.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، هلیکوباکترپیلوری نوعی باکتری است که موجب ایجاد التهاب و عفونت در معده می شود. این نوع باکتری در بعضی موارد می تواند موجب مبتلاشدن به سرطان شود. پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی خلخال در پژوهشی تاثیر استفاده همزمان امگا۳ و زغال اخته را در ریشه کن کردن عفونت هلیکوباکترپیلوری بررسی نموده اند.
نویسندگان این مقاله در چهار گروه ۲۳ نفره تاثیر این مکمل را بر روی داوطلبان بررسی نموده اند. برمبنای آن چه در وب سایت مرکز بین المللی ثبت کارآزمایی های بالینی ایران آمده است، گروه اول به مدت دو هفته پنتوپرازول ۸۰ میلی گرم و به مدت چهار هفته آموکسی سیلین، بیسموت، کلاریترومایسین و آب زغال اخته غنی شده با امگا۳ مصرف کردند. گروه دوم نیز همانند گروه اول پنتوپرازول، آموکسی سیلین، بیسموت و کلاریترومایسین استفاده کردند اما بجای آب زغال اخته غنی شده با امگا۳، آب زغال اخته ی معمولی نوشیدند.
گروه سوم هم همان داروهای مذکور بعلاوه امگا۳ را در برنامه خود داشتند. گروه چهارم فقط داروها را استفاده کردند و آب زغال اخته و امگا۳ جایی در برنامه ی آنها نداشت.
پژوهشگران این تحقیق می گویند: « به احتمال زیاد، تلفیقی از روش های درمانی جایگزین در مقایسه با یک رویکرد واحد، یک اثر هم افزایی دارد. و بطور بالقوه می تواند در ارتقا اثر آنتی بیوتیک درمانی استاندارد در ریشه کن کردن عفونت هلیکو باکتر پیلوری مؤثرتر باشد. هدف ما برای نخستین بار ارزیابی اثرات همزمان مکمل امگا 3 و عصاره زغال اخته همراه با آنتی بیوتیک درمانی استاندارد در ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری، علایم گوارشی، بعضی از مارکرهای استرس التهابی و اکسیداتیو سرم در بزرگسالان مبتلا به عفونت بود.»
آنها معتقدند استفاده تلفیقی از زغال اخته و امگا3 ممکنست در مقایسه با هر کدام از آنها به تنهایی، اثر هم افزایی در ارتقا آنتی بیوتیک درمانی استاندارد در ریشه کن کردن عفونت هلیکوباکتر پیلوری داشته باشد.
بنا بر آن چه در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور بیان شده است، نویسندگان این مقاله که در ژورنال Infection and drug resistance انتشار یافته است می گویند: در صورت اثربخشی استفاده همزمان از این دو مکمل در ریشه کنی هلیکوباکتر، می توان در کنار درمان آنتی بیوتیک استاندارد استفاده از این دو ماده را نیز پیشنهاد کرد.
نویسندگان این مقاله، احمد زارع جاوید، لیلا مقسومی نوروزآباد، هادی بازیار و پژمان علوی نژاد از دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و همین طور وحیده آقامحمدی از دانشکده علوم پزشکی خلخال هستند.
منبع:

1399/07/05
13:52:27
5.0 / 5
1743
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد