نکسترو
توسط یك شركت فناوری محقق شد؛

توسعه فناوری ساخت چسب دندانی در داخل كشور

توسعه فناوری ساخت چسب دندانی در داخل كشور

به گزارش نكسترو یك شركت فناور نانویی با توسعه فناوری ساخت چسب دندان، امكان تولید این محصول را در داخل كشور فراهم نموده است. این چسب حاوی نانوذراتی بوده كه باعث استقامت چسب و بهبود عملكرد آن در دندانپزشكی می شود.


به گزارش روز شنبه ستاد توسعه ویژه فناوری نانو، محمد عطایی، مدیرعامل یک شرکت فناور اظهار داشت: ما روی بخش های مختلف چسب های دندانی کار می نماییم و موفق به عرضه دستاوردهای مختلفی در این بخش شده ایم. یکی از این محصولات، نوعی چسب دندانی نانوکامپوزیتی است که در آن از نانوذرات استفاده شده است.
چسب دندانی در دندانپزشکی برای چسباندن روکش استفاده می شود تا مانع از لق شدن و جداشدن روکش شود. این چسب ها با افزایش استقامت و ثبات به عملکرد بهتر روکش کمک شایانی می کند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی خاطرنشان کرد: بعد از توسعه این فناوری، وارد مرحله دریافت مجوزهای مربوطه شده ایم و هم اکنون به دنبال گرفتن مجوز وزارت بهداشت هستیم و پیشبینی می نماییم تا ۵ ماه آینده این محصول را وارد بازار نماییم. تمام فرآیندها برای تولید انجام شده و به محض دریافت مجوز کار تولید را شروع خواهیم کرد.
عطایی درمورد مزیت های چسب دندانی اظهار داشت: در این چسب از نانوذراتی استفاده شده که اصلاح سطحی شده اند، یعنی روی آنها با گروه های کربوکسیلیک اسید پوشانده شده است. این کار باعث می شود تا این گروه با کلسیم موجود در سطح دندان ارتباط بوجود آورده و باعث استقامت بیشتر چسب شوند. از طرفی خود این نانوذرات باعث بالا رفتن استقامت ساختار چسب می شوند.
به گفته وی، به علت ابعاد نانومقیاس سیلیس به کار رفته در این چسب ها، این ذرات به سادگی داخل خلل و فرج و کانال های روی سطح دندان نفوذ کرده و به استقامت بیشتر چسب کمک می کنند.
این دانش آموخته دکتری مهندسی پلیمر پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی درباره هزینه این چسب ها اظهار داشت: به علت وجود نانوذرات در این چسب ها قیمت آنها اندکی بالاتر از چسب های معمولی بوده اما از نظر عملکرد بسیار بهتر هستند.منبع:

1399/07/03
23:13:37
5.0 / 5
1731
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد