نکسترو

رشد ۶۰۰ برابری درآمد دانش بنیان ها طی هفت سال چگونه حاصل شد؟

رشد ۶۰۰ برابری درآمد دانش بنیان ها طی هفت سال چگونه حاصل شد؟

به گزارش نكسترو حمایت همه جانبه دولت از شركت های دانش بنیان طی هفت سال گذشته، با رشد اعجاب انگیز كمیت و افزایش چشم گیر كیفیت محصولات این شركت ها، به خودكفایی هرچه بیشتر كشور در زمینه صنایع نو و خلاق، كمك شایانی كرده است.


شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر توانسته اند مسیر جدیدی را در کسب و کارهای نوپا در اقتصاد ایران بگشایند و با ایده ها و خلاقیت های علمی، دست به تولیدات جدیدی بزنند.
نکته مهم آن است که شرکت های دانش بنیان بر اساس دانش، خلاقیت و ایده های نو شکل گرفته اند و ضمن آن که محصولات آنها می تواند به سرعت تجاری سازی شود، این فرصت را هم بوجود می آورد که کشور از وابستگی به فناوری دیگر کشورها آزاد شده و دستیابی به خودکفایی در کشور محقق شود. گسترش فعالیتهای شرکت های دانش بنیان در هفت سال قبل و حمایت دولت از آنها، نشان از افزایش فرصت ها و امکانات برای شرکت های جوان و نوپایی دارد که فعالیت آنها باعث اعتلای اقتصاد کشور خواهد شد.
دانش بنیان ها، موتور توسعه و خودباوری
توسعه علم و دانش در مراکز دانشگاهی، تا زمانی که به تولید کالا و خدمات یا بهبود کالا و خدمات قبلی منجر نشود، در دایره دانشگاه باقی خواهد ماند. از همین رو ایده ها و تحقیقات دانشگاهی نیازمند پل های ارتباطی است تا پس به کارگرفته شدن در محصولات و خدمات جدید به جامعه وارد شده و نیازهای شهروندان را برطرف کند.
به واقع زمانی مراکز دانشگاهی می توانند به جامعه خدمت کنند که نتایج حاصل از تحقیقات و پژوهش ها از راه تولیدات جدید، گره از زندگی شهروندان بگشایند. شرک های دانش بنیان همان مراکزی است که می تواند نتایج تحقیقات دانشگاهی را به مرحله تجاری سازی برساند و از این طریق، مشارکتی فعال در امور و تولیدی و خدماتی داشته باشد.
دانش و فناوری جزئی جدایی ناپذیر از هویت و بنیان این شرکت ها است و غالب نیروهای این شرکت ها را جوانانی می سازند که در سطوح عالی دانشگاهی تحصیل کرده اند. شروط اصلی برای آن که یک شرکت، شرکت دانش بنیان تلقی شود، آن است که این شرکت بتواند محصول یا خدمات پیچیده ای را تولید نماید که به سختی قابل کپی برداری باشد و محصول آن تنها با سرمایه گذاری روی بخش تحقیق و توسعه امکان تکمیل و بهینه سازی داشته باشد. بدیهی است که یک شرکت دانش بنیان این حق را ندارد که یک محصول تکراری یا کپی را به جامعه عرضه نماید.
دانش و فناوری که در شرکت های دانش بنیان به کار گرفته می شود، حاصل تلاش و تکاپوی دانش پژوهان ایرانی است. از همین رو تاسیس هر شرکت دانش بنیان به معنای استقلال و خودباوری بیشتر در امر تولید است و باعث کاهش وابستگی کشور به کالا یا خدمات وارد شده از سایر کشورها می شود. بنابراین می توان نتیجه گرفت که توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان، به معنای آن است که کشور در راه پیشرفت و استقلال اقتصادی گام برمی دارد و در عین حال از وابستگی اقتصاد کشور به خام فروشی و درآمدهای حاصل از منابع معدنی کشور خواهد کاست.
اثر مثبت دیگر شرکت های دانش بنیان آن است که این شرکت ها با جذب دانش آموختگان دانشگاهی سبب افزایش نرخ اشتغال در بین آنان می شوند و بدین سان می توان از فرصت بوجود آمده به دست این شرکت ها، در جهت کاهش مهاجرت نخبگان هم بهره برد.
اقداماتی اساسی که در هفت سال قبل انجام شد
اقدامات اساسی دولت در بخش توسعه شرکت های دانش بنیان، مبحث اظهارات رئیس جمهوری در سخنرانی آیین شروع سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و فناوری بود. «حسن روحانی» در این سخنرانی با تاکید بر دستاوردهای دولت، خاطرنشان کرد که امروز با کمک شرکت های دانش بنیان، ۹۵ درصد نیاز دارویی کشور در داخل تأمین می شود. افزایش یکصد برابری تعداد شرکت های دانش بنیان و افزایش ۶۰۰ برابری درآمد آنها در ۷ سال گذشته، دستاورد مهم دیگر دولت بوده است که رئیس جمهوری در اظهارات خود بر آن تصریح کرد.
واقعیت آن است که در زمان آغاز کار دولت در سال ۱۳۹۲، تعداد شرکت های دانش بنیان حداکثر به حدود ۵۰ شرکت می رسید؛ اما امروز تعداد این شرکت ها ۵۳۳۸ واحد است؛ رشدی که نشان از تلاش بی وقفه دولت برای توسعه اقتصادی کشور از راه پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان دارد. اما دولت چگونه از این شرکت ها حمایت می کند؟ طیف قوانین پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان متنوع است. «صندوق نوآوری و شکوفایی» بعنوان یکی از نهادهای حامی شرکت های دانش بنیان، خدمات و تسهیلات مختلفی را برای این شرکت ها در نظر گرفته است. این صندوق در نخستین گام به شرکت های دانش بنیان و فعالان این حوزه، کمک می نماید تا دانش خویش را بالا برند و بتوانند ایده ها و طرح های اولیه خویش را به طرح های عملیاتی تبدیل کنند. پشتیبانی از اعضای این شرکت ها جهت شرکت در دوره های آموزشی مختلف و عرضه خدمات مشاوره تنها بخشی از حمایت های این صندوق است.
در مرحله بعد، دولت برای انجام آزمایش ها و پیاده سازی و مدل سازی محصولات هم به شرکت ها کمک می نماید. همینطور صندوق نوآوری و شکوفایی با پشتیبانی از این شرکت ها کمک می نماید تا این شرکت ها بتوانند برای ورود محصولات دانش بنیان خود به بازار ظرفیت سازی کنند. تأمین بخشی از سرمایه و ایجاد خط اعتباری برای شرکت های دانش بنیان جهت آغاز کار هم از دیگر اقدامات حمایتی دولت برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان است. این شرکت ها همینطور می توانند از برخی معافیت های گمرکی، بیمه ای و مالیاتی هم برخوردار شوند. دریافت کمک های بلاعوض و برخورداری از تسهیلات در معاملات دولتی هم از دیگر امتیازاتی است که دولت برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته است.
آمارها نشان می دهند بیشترین تعداد شرکت های دانش بنیان کشور در شاخه های «فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتر ای»، «ماشین آلات و تحهیزات پیشرفته» و «برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات و سیستم های خودکار» فعالیت می نمایند. همینطور حالا بیشتر از نیمی از این شرکت ها به سطح «تولیدی نوع ۲» رسیده اند که معنای آن است که توانسته اند به سطح تجاری سازی محصول خود رسیده اند و پروژه های مربوط به حوزه کاری خویش را شروع کرده اند. نکته جالب دیگر آن است که سیاست پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در جهان امروز تبدیل به یک رویه رایج شده است و حمایت دولت هایی همچون دولت های چین، هند و کره جنوبی از شرکت های دانش بنیان و نوپای خود نشان دهنده اهمیت پشتیبانی از این شرکت ها است.
تداوم روند پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان یکی از اهداف و برنامه های اساسی دولت در یک سال باقی مانده از عمر آن است؛ حمایت هایی که تابحال بسیار موثر بوده اند و برخی شرکت های نوبنیاد دانش بنیان، امروزه توانسته اند علاوه بر عرضه محصولات کارآمد برای مصرف داخلی، اندیشه دستیابی به بازارهای جهانی را هم در سر بپرورانند و محصولات و خدمات آنها به بعضی از کشورها هم صادر گردیده است.
با این حال مسیر پیش روی توسعه بازار شرکت های دانش بنیان همچنان طولانی است و تنها با تداوم حمایت همه جانبه دولت و خلاقیت و ایده پردازی های مغزهای جوان ایرانی می توان امیدوار بود که این مسیر به خوبی طی شده و افق خودکفایی و خوبسندگی در علم و فناوری در کشور، پدیدار گردد.منبع:

1399/06/28
14:41:40
5.0 / 5
1685
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد