نکسترو

فاصله اجساد بیماران مبتلا به كرونا از منبع آب های زیرزمینی

فاصله اجساد بیماران مبتلا به كرونا از منبع آب های زیرزمینی

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران نكاتی را در مورد اهمیت تعداد اجساد و فاصله آنها از منبع آب های زیرزمینی بیان كرده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این پرسش که نحوه خاکسپاری اجساد بیماران مبتلا به کرونا به چه صورت است می گویند: فقط افراد آموزش دیده می توانند مسئولیت رسیدگی به روند تدفین را بر عهده داشته باشند. کلیه افراد شامل کارکنان مراقبت بهداشتی و یا تدفین که با جسد ارتباط دارند باید اقدامات احتیاطی همچون بهداشت دست ها قبل و پس از تماس با جسد و محیط اطراف و استفاده از وسایل حفاظت فردی مناسب با عنایت به میزان تماس با جسد، مانند گان و دستکش را رعایت نمایند.
اگر احتمال خروج مایعات و یا ترشحات از بدن اجساد وجود داشته باشد، کارکنان باید از وسایل محافظ صورت شامل شیلد حفاظتی، ماسک و عینک محافظ استفاده کنند. تماس با جسد و انتقال و جابه جایی آن باید به حداقل رسانده شود.
محلی که در آن جسد برای آماده سازی جهت تدفین قرار می گیرد، باید بعد از انجام کار با آب و مواد شوینده شسته شود و بعد از آن با مایع سفیدکننده حداقل ۰.۱ درصد یا الکل ۷۰ درصد ضدعفونی شود. تجهیزات مورد استفاده برای این کار هم باید ضدعفونی شوند. این مواد ضدعفونی کننده حداقل باید یک دقیقه روی سطوح بمانند. نیازی به کیسه مخصوص حمل جسد جز در موارد خاص(مانند امکا ن نشت مایعات از جسد) نیست. جسد باید با پارچه پوشانده شود و احتیاج به ضدعفونی کردن آن پیش از انتقال به محل دفن وجود ندارد.
دیدن جسد توسط اعضای خانواده به شرط عدم تماس با جسد و لمس آن با رعایت دستورالعمل های بهداشتی امکان پذیر است. کودکان، افراد بالای ۶۰ سال و کسانی که مشکلات ریوی، قلبی یا ضعف ایمنی دارند، نباید در مراسم حاضر باشند. علاوه بر آن، کسی که نشانه های تنگی نفس و سرفه دارد هم نباید در مراسم حاضر باشد مگر این که از ماسک مناسب استفاده نماید. همینطور برای انتقال جسد، ماشین حمل و نقل خاصی نیاز نیست و ضرورتی ندارد که برای تدفین افراد متوفی عجله ای وجود داشته باشد. برای این کار باید به قواعد و سنت های فرهنگی و مذهبی در این حوزه احترام گذاشته شود.
حداقل فاصله ی بین محل دفن و منبع آب های زیرزمینی هم باید بر مبنای معیارهای زیر باشد.
اگر تعداد اجساد چهار و یا کمتر است، فاصله از منبع آب های زیرزمینی ۲۰۰ متر؛ اگر اجساد پنج تا ۶۰ عدد هستند، فاصله از منبع آب های زیرزمینی ۲۵۰ متر و اگر تعداد اجساد ۶۰ یا بیشتر است این فاصله باید ۳۵۰ متر باشد.
اگر در هر صد متر مربع ۱۲۰ جسد به خاک سپرده شوند فاصله ی آنها از منبع آب های زیرزمینی باید ۳۵۰ متر باشد. کف قبر باید حداقل دو متر بالای آب های زیرزمینی باشد.
منبع:

1399/06/25
23:57:34
5.0 / 5
1735
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد