نکسترو
پژوهشی در وضعیت تحصیل و كار در مناطق مرزی؛

سردرگمی تحصیلی، كابوس جوانان مرزنشین!

سردرگمی تحصیلی، كابوس جوانان مرزنشین!

به گزارش نكسترو اغلب مناطق مرزی كشور، به علت نداشتن زیرساخت های اقتصادی قوی از یك طرف و وجود امكان اشتغال به تجارت های مرزی مجاز و غیرمجاز، جوانان را با سردرگمی هایی در مورد ادامه تحصیل و اشتغال مواجه می كنند. محققان كشور این مورد را به بوته تحقیق برده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، زیست و کنشگری مردمان مناطق مرزی و به خصوص جوانان به واسطه سیاست های اقتصادی که دولت های مختلف طی سالیان برنامه ریزی و اجرا کرده اند، کنشگری در کشاکش میدان های مختلف معنابخش نوع سرمایه و توسعه در آینده است که اگر واکاوی نشود، چه بسا نیرو و سرمایه انسانی در معرض مخاطره قرار گیرد و آنچه اهمیت این امر را بیشتر نمایان می کند، جایگاه سرمایه های انسانی در توسعه اقتصادی و اجتماعی است و نه سرمایه های مادی و منابع زیرزمینی. محققان مختلف، آموزش عالی را برای رسیدن به توسعه با ابعاد اجتماعی فرهنگی و اقتصادی ضروری دانسته اند.

بنا بر گفته متخصصان، رسیدن به اهداف توسعه هزاره، شاخصهای گفتمان توسعه جهانی و رسیدن به پیشرفت های فناوری و تکنولوژیکی بدون نیروی ماهر و باسواد غیر قابل تصور است. سیاست های مختلف اقتصادی و آموزشی در سطح کلان، انتخاب جوانان را که تحت تسلط محرک های بیرونی اند و در یک معنا کنش هایشان پاسخ به محیط بیرونی است، به چالش می کشد. امروزه وضعیت اخلاقی و فرهنگی بیش ازپیش در حال تبدیل شدن به مظهری از مناسبات بازار است و اگر این وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، بدون شک زندگی تحصیلی جوانان شهرستان های مرزی نظیر بانه و همینطور سرمایه تحصیلی آنها با چالش بیشتری روبه رو خواهد شد.

در این خصوص، گروهی از پژوهشگران کشور از دانشگاه های تهران و الزهرا، مطالعه ای را انجام داده اند که در آن، سیاست های تجارت مرزی و نقش آن در زندگی تحصیلی جوانان مرزنشین مورد بررسی واقع شده است.

این تحقیق با استفاده از تکنیک های مصاحبه گروهی و فردی و همینطور مشاهده و اسناد انجام شده است و در آن، سه گروه مختلف شامل بازاریان، فرهنگیان و محصلان شرکت داشته اند.

یافته های این پژوهش از آن حکایت می کند که فقر تاریخی، ناکارآمدی آموزش عالی، محدودیت صنعتی و محیطی به منزله شرایط عِلَی شناخته شده و انگاره ذهنی دیگران در مورد پول نیز، معنادارترین عینیت را داشته است. همینطور بنا بر این نتایج، ضعف فرهنگی- آموزشی در سطح محلی، به منزله شرایط مداخله گر در هژمونی پول و محاسبه گری در زندگی تأثیرگذارند.

به قول سید احمد فیروزآبادی، دانشیار و پژوهشگر گروه مطالعات توسعه اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و همکارانش، «جوانان در برخورد با چنین شرایطی، راهبردهای کنشگری اقتصادی، سودجویی و کسب منزلت مادی را اتخاذ می کنند. این هژمونی، نتایج فرهنگی مهمی همچون بی ارزشی تحصیلات، رنگ باختگی اعتبار فرهنگی، ترک تحصیل و کنش های ذهنی ترک تحصیل را به دنبال داشته است».

این محققان معتقدند: «ازجمله راهکارهای این تحقیق می توان اشاره نمود که در حیطه سیاست گذاری اقتصادی، نبود برنامه ریزی کلان در برخورد با تجارت مرزی و مدیریت نادرست آن سبب سلطه کامل اقتصاد ناپایدار و بی سرانجام است که هر روزه به علل امنیتی و نبود چاره سازی های کارآمد با مشکلات عدیده مواجه می شود».

آنها می افزایند: «همچنین توجه به منابع زیرساختی صنعتی مناطق مرزی و تقویت کافی اقتصاد منطقه همچون بسیاری از شهرهای دیگر می تواند رنگ باختگی حوزه های مختلف فرهنگی را تا حدودی مدیریت کند. طبیعتاً در مناطقی که یک زیرساخت صنعتی و کشاورزی وجود ندارد، رشد بازار و تجارت مرزی که یک شبه افراد زیادی را پولدار می کند، می تواند جذابیتی فراوان داشته باشد».

این یافته ها که حاصل تلاش علمی پژوهشی محققان هستند و «دوفصل نامه بررسی مسائل اجتماعی ایران» وابسته به دانشگاه تهران به انتشار آنها پرداخته است، می توانند در سیاست گذاری های تعدیل شده در مورد مناطق مرزی مؤثر واقع شوند.
منبع:

1399/06/19
23:16:57
5.0 / 5
1745
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد