نکسترو
نتایج یك طرح پژوهشی نشان داد

كدام گروه از نوجوانان در آینده سیگاری می شوند؟

كدام گروه از نوجوانان در آینده سیگاری می شوند؟

نكسترو: نتایج یك طرح پژوهشی در پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی نشان داد كه نوجوانان در خانواده های پرخطر، بیشتر در معرض شروع و ادامه مصرف سیگار قرار دارند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بر طبق اظهار نظر منابع علمی کشیدن سیگار زمینه ساز طیف گسترده ای از بیماری هایی است که به شدت تندرستی افراد را به خطر می اندازد. پس مطالعه درباب چگونگی گرایش افراد به آن و نیز شناسایی گروه هایی که بیشتر در معرض این لطمه قرار می گیرند، می تواند در برنامه ریزی های بهداشتی در سطوح کلان سیاستگذاری مورد استفاده قرار گیرد.
بر این اساس، پژوهشگران مرکز تحقیقات مولفه های اجتماعی سلامت در پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم با هدف بررسی سن شروع سیگار و روند ادامه آن در نوجوانان، با آنالیز داده های طولی تعداد قریب به ۱۵۰۰ نفر از نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله تهرانی با درنظر گرفتن رفتارهای پرخطر والدین آنها دریافتند که نوجوانانی که در خانواده های پرخطر زندگی می کنند، به احتمال قریب به ۵۰ درصد در آینده سیگاری خواهند بود.
این مطالعه همین طور نشان داد که سن شروع سیگار نیز در سیگاری بودن آینده این نوجوانان دخیل است، به این مفهوم که هر یک سال شروع زودتر مصرف سیگار موجب افزایش ۲۵ درصدی سیگاری بودن آنها در آینده می شود.
دکتر پریسا امیری، رئیس مرکز تحقیقات تعیین کننده های اجتماعی سلامت و مجری اصلی طرح درباب نتایج حاصله اظهار داشت: شناسایی خانواده های پرخطر می تواند به شناسایی و کنترل رفتارهای در رابطه با سیگار در نوجوانان کمک نماید. بنابراین، پژوهشگران و سیاست گذاران جهت طراحی و اجرای مداخلات ضد سیگار در نوجوانان و افزایش اثربخشی آنها، باید شاخصهای خطر والدین آنها را در نظر بگیرند.
شایان ذکر است که مطالعه مذکور در بستر مطالعه قند و لیپید تهران صورت پذیرفته که باتوجه به قدمت ۲۲ساله و جمعیت تحت پوشش آن، منبعی بی نظیر در کشور برای انجام مطالعاتی از این دست بشمار می رود.
منبع:

1399/06/17
19:38:00
5.0 / 5
1833
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد