نکسترو

اولین فضاپیمای قابل استفاده مجدد چین به فضا رفت

اولین فضاپیمای قابل استفاده مجدد چین به فضا رفت

نخستین فضاپیمای قابل استفاده مجدد چین با یك موشك «لانگ مارچ ۲ اف» (Long March ۲F) از مقر پرتاب در صحرای گوبی در شمال این كشور به فضا پرتاب شد.


به گزارش پایگاه اینترنتی نیوساینتیست، طبق اعلام سازمان هوافضای چین، این عملیات زمینه را برای اعزام نسل آینده مأموریت های سرنشین دار به فضا فراهم می آورد. این فضاپیما بعد از مدتی عملیات در مدار زمین در تاسیسات تعیین شده در چین فرود می آید. در عملیات مذکور فناوری های چندبار مصرف آزمایش می شود و پشتیبانی فناورانه جهت استفاده صلح آمیز از فضا هم فراهم می شود.
البته اطلاعات زیادی درباره این فضاپیما یا عملیات پرتاب آن وجود ندارد. یکی از مقامات نظامی چین که خواست نامش فاش نشود، در این حوزه اظهار داشت: در این عملیات فناوری های نوینی وجود دارد که برای اولین بار آزمایش می شوند. این فضاپیما، جدید و روش پرتاب آن هم متفاوت می باشد. بنابراین اقدامات شدید امنیتی انجام شده است.
اما این منبع ناشناس تصریح کرد فضاپیمای یاد شده شبیه هواپیمای آمریکایی X-۳۷B است که قابل استفاده مجدد است. این هواپیما الان مشغول عملیات در فضا است.
«اندرو جونز» روزنامه نگاری که برنامه فضایی چین را پوشش می دهد، اظهار داشت: چین در دهه گذشته در زمینه فناوری هواپیماهای فضایی فعالیت نموده است. این کشور در سال ۲۰۱۷ اعلام نمود که می خواهد با چنین وسیله نقلیه ای تا سال ۲۰۲۰ پرواز کند.
وی افزود: چنین وسیله نقلیه ای می تواند فضانوردان چینی را به مدار زمین ببرد و از مدار احیانا به ایستگاه فضایی برنامه ریزی شده آینده چین انتقال دهد.
«ژان دویل» تحلیلگر فضایی که فعالیتهای فضایی چین را ردیابی می کند، هم اظهار داشت: یک فضاپیمای سرنشین دار قابل استفاده مجدد می تواند بخشی از برنامه فضایی سرنشین دار بلند پروازانه چین باشد که شامل فضاپیمای عملیاتی Shenzhou و یک وسیله نقلیه جدید در اعماق فضا باشد.
منبع:

1399/06/15
23:45:37
5.0 / 5
1777
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد