نکسترو

كدام كشورها با كیفیت ترین مقالات را در حوزه فناوری نانو منتشر نموده اند

كدام كشورها با كیفیت ترین مقالات را در حوزه فناوری نانو منتشر نموده اند

به گزارش نكسترو در میان كشورهایی كه بیشترین سهم از انتشارات فناوری نانو را در ۵ سال گذشته داشتند، سنگاپور، استرالیا، عربستان و سوئیس به ترتیب بالاترین متوسط ارجاع به مقالات نانو را داشتند.


به گزارش ایسنا، متوسط ارجاع به مقاله یکی از شاخصهای ارزیابی سطح کیفی مقالات و نشان دهنده کیفیت و بار علمی آن مقاله است و مقدار این شاخص نسبت سهم مقالات پر ارجاع و کم ارجاع یک محقق، موسسه یا کشور را نشان داده است. بعنوان مثال مقدار بالای این شاخص برای یک کشور به این معنا است که در طیف توزیع مقالات این کشور، تعداد مقالات کم ارجاع کمتر و مقالات پرارجاع یا با تعداد ارجاعات متوسط بیشتر است.
کشورهای اروپای غربی به خصوص کشورهایی نظیر دانمارک، هلند، سوئیس و سوئد، با وجود انتشارات نسبتا کم، همواره از متوسط ارجاع به مقاله بالایی برخوردار می باشند، اما در دهه اخیر کشورهای آسیایی و اقیانوسیه به خصوص در حوزه فناوری نانو در صدر این شاخص قرار گرفته اند.
بر مبنای آخرین آمارها سنگاپور در بازه پنج ساله (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹) نزدیک به ۱۲ هزار مقاله نانو منتشر نمود که هر مقاله به صورت متوسط در همین بازه زمانی به صورت متوسط ۲۲.۶ ارجاع گرفته است و این عدد برای ایالات متحده ۱۶.۶ و برای چین بعنوان بزرگترین منتشرکننده علوم نانو در جهان ۱۴.۵ است.
بعد از سنگاپور، استرالیا دارای بالاترین متوسط ارجاع به مقالات نانو است و در رده دوم قرار دارد. عربستان، سوئیس و هلند در جایگاه های بعدی قرار دارند.


مطابق شکل بالا که توزیع ۴۰ کشور برتر را بر مبنای تعداد مقالات نانو و متوسط ارجاع به مقاله در ۵ سال گذشته نشان می دهد، به غیر از چین، کره جنوبی، آلمان و انگلستان هم در این شاخص در رده متوسط قرار می گیرند. درحالی که موقعیت هند بعنوان سومین کشور منتشرکننده مقالات نانوی جهان در این جدول نشان دهنده این امر است که سهم مقالات نانو کم ارجاع این کشور به صورت نسبی بیشتر است.
روسیه، مکزیک و اکراین هم در پایین جدول قرار دارند.
بر مبنای اعلام ستاد نانو، گرچه این شاخص به تنهایی نشان دهنده کیفیت مقالات یک کشور نیست، ولی چون از نظر تعداد مقالات نرمال شده است می تواند برای مقایسه نسبی کیفیت انتشارات علمی کشورها مورد استفاده قرار گیرد.
منبع:

1399/06/15
15:42:07
5.0 / 5
2092
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد