نکسترو

كشف 50 سیاره فراخورشیدی جدید با استفاده از یك الگوریتم

كشف 50 سیاره فراخورشیدی جدید با استفاده از یك الگوریتم

محققان یك الگوریتم جدید برای فراگیری ماشینی ابداع كردند كه ۵۰ سیاره را در خارج از منظومه شمسی ما كشف كرده است.


به گزارش روزنامه دیلی میل، محققان برای اولین بار با استفاده از الگوریتم فراگیری ماشینی وجود ۵۰ سیاره را در خارج از منظومه شمسی تایید کردند. برای اولین بار محققان با استفاده از الگوریتم های ماشین یادگیری (نوعی از هوش مصنوعی) اطلاعات مربوط به وجود سیاره های خارج از منظومه شمسی را تایید کردند. این اطلاعات توسط تلسکوپ کپلر جمع آوری شده بود.
این الگوریتم که توسط محققان دانشگاه «وارویگ» ساخته شده است، قادر به جدا کردن سیارات واقعی از نمونه های جعلی در نمونه های هزاران کاندیدای مشاهده شده در مأموریت های تلسکوپ ناسا مانند TESS و کپلر است.
محققان با استفاده از اطلاعاتی که در دو مخزن تلسکوپ کپلر ذخیره شده بود، به این الگوریتم هوشمند آموزش دادند تا سیارات واقعی را از سیارات غیرواقعی تشخیص دهد. این الگوریتم در کل وجود ۵۰ سیاره جدید فراخورشیدی را تایید نمود. هرچند تلسکوپ کپلر هزاران سیاره احتمالی رصد کرده بود، اما هیچ وقت مشخص نبود کدام یک از این سیارات واقعی هستند.
اولین سیاره فراخورشیدی در سال ۱۹۱۹ کشف شد اما تا سال ۱۹۹۲ که سیاره فراخورشیدی ۵۱ Pegasi b کشف شد، دانشمندان سیاره فراخورشیدی دیگری کشف نکردند. محققان هنگام جستجو برای سیارات خارج از منظومه شمسی از روش ترانزیت استفاده می نمایند که در حقیقت کاهش و افزایش نور ستارگان است. این فرآیند نشان از وجود یک سیاره است که دور ستاره مدار می زند. اما گاهی اوقات امکان دارد این نوسان نور توسط اجسام آسمانی دیگر یا حتی خطا در دوربین تلسکوپ به وجود آمده باشد.
اکنون این محققان، روشی ابداع نموده اند که می توانند در انبوهی از داده ها، این سیارات فراخورشیدی را کشف کند.«دیوید آرمسترانگ» از دانشکده فیزیک دانشگاه وارویک می گوید که تاکنون هیچ کس از روش هوش مصنوعی برای تایید وجود سیارات استفاده نکرده است. قبلا از فراگیری ماشینی برای رده بندی سیارات استفاده شده بود. اما استفاده از این تکنولوژی برای تایید وجود سیارات تابه حال اجرایی نشده بود.منبع:

1399/06/11
09:49:22
5.0 / 5
1889
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد