نکسترو
در یك مطالعه مروری بررسی شد

رفتارهای تبعیض آمیز با سالمندان

رفتارهای تبعیض آمیز با سالمندان

تبعیض سنی؛ رفتار تبعیض آمیز با افراد سالمند به سبب سن آنها است. باتوجه به ناشناخته بودن این مفهوم در ایران، پژوهشگران در یك مطالعه مروری آنرا بررسی كردند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، تبعیض در ارائه مراقبت به سلامت به سبب سن بالای آنها، تبعیض سنی نامیده می شود. تبعیض سنی می تواند به صورت رفتارهای مثبت یا منفی نسبت به سالمندان بروز پیدا کند. این تبعیض یکی از مهم ترین چالش های مراقبت از سالمندان است.

برمبنای سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، ۶.۱ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران افراد ۶۵ ساله و بالاتر هستند و پیش بینی می شود که جمعیت بالای ۶۰ سال ایران در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰ درصد کل جمعیت برسد.
با توجه به این که بیشتر افراد در ایران با مفهوم تبعیض سنی آشنایی ندارند و برخی مراقبان به سبب ناآگاهی نسبت به این مفهوم، به صورت تبعیض آمیز با سالمندان رفتار می کنند، پژوهشگران با بررسی منابع به تحلیل مفهوم تبعیض سنی پرداختند.

سعید مهری و فرحناز محمدی شاه بلاغی به همراه همکارانشان در گروه پرستاری دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی ایران و گروه روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشگرانی بودند که در این مطالعه همکاری داشتند.

برای انجام این پژوهش، پایگاه های داده داخلی و خارجی در بازه زمانی ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۸ جستجو شد و پژوهشگران با بررسی مقالات یافت شده، در نهایت ۲۰ مقاله که با معیارهای موردنظر مطابقت داشتند را استخراج کردند.

طبق یافته های این مطالعه، تبعیض سنی می تواند آشکار یا آگاهانه و غیرآشکار یا ناآگاهانه باشد. مثلا این باور که «سالمندان همیشه از سلامتی خود شاکی هستند»، مثالی از تبعیض آشکار یا آگاهانه است. همین طور «سوال نپرسیدن در مورد روابط جنسی از سالمندان» می تواند تبعیض غیرآشکار یا ناآگاهانه باشد. چونکه مراقبان و پرستاران از این رفتار خود آگاهی ندارند.

همین طور بررسی مقالات مشخص کرد که تبعیض سنی می تواند جنبه مثبت یا منفی داشته باشد. مثلا اولویت دادن به سالمندان در زمان تجویز درمان یا مراقبت، تبعیض مثبت است، ولی بروز برخی رفتارها با سالمندان به سبب این تصور که افراد با سن بالاتر «از نظر افتاده یا بی اعتبار» هستند، تبعیضی منفی است.

بررسی ها نشان داد که گاهی سالمند با اعمال، رفتار و گفتار خود موجب به وجود آمدن تبعیض نسبت به خود می شود. برای مثال اگر سالمندی بر این باور باشد که برای دریافت درمان های جدید و پیشرفته خیلی پیر شده و نیازی به آن ندارد، نوعی تبعیض مقابل خود است. همین طور گاهی تبعیض از طرف افراد گروه های سنی دیگر بر سالمندان اعمال می شود. برای نمونه اگر پرستاری در زمان مراقبت از چندین بیمار، سالمندان را در اولویت دوم مراقبت قرار دهد، تبعیض در مراقبت ایجاد می شود.

بگفته پژوهشگران، این مطالعه برای نخستین بار مفهوم تبعیض سنی در ایران را روشن و واضح کرده است و می تواند مبنایی برای پژوهش های بعدی برای پیشگیری و بهبود کیفیت مراقبت های ارائه شده به سالمندان باشد.

بطور خلاصه، یافته های این مطالعه نشان داد که تبعیض سنی می تواند جنبه مثبت و منفی داشته باشد. گاهی افراد تبعیض را به صورت آگاهانه و گاهی ناآگاهانه اعمال می کنند و در بعضی موارد رفتار خود سالمند موجب بروز تبعیض می شود و به سبب سن، خودرا مستحق دریافت درمان نمی داند و گاهی رفتار دیگران تبعیض آمیز است.
نتایج این مطالعه به صورت مقاله مروری با عنوان «واضح سازی مفهوم تبعیض سنی در نظام سلامت» در فصل نامه علمی پژوهشی «سالمند» انتشار یافته است.
1399/06/09
12:16:38
5.0 / 5
1895
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد