نکسترو
محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت اعلام كردند؛

احتمال انتقال كرونا از افراد بی علامت، شایع تر از حد تصور

احتمال انتقال كرونا از افراد بی علامت، شایع تر از حد تصور

بنابر اعلام محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران، احتمال انتقال كووید- ۱۹ از فرد بدون علامت وجود دارد و به نظر می آید انتشار از راه موارد بدون علامت، شایع تر از آن چیزی است كه پیشتر تصور می شد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، ویروس کرونا می تواند طیف وسیعی از علایم بالینی را ایجاد کند. امکان دارد در برخی از افراد آلوده، هیچگاه علائمی ایجاد نکند. این امکان وجود دارد که بخش زیادی از جمعیت، مبتلا به کووید- ۱۹ باشند و به علت عدم بروز علایم، شناسایی نشوند. با این وجود گزارش هایی از فقدان حس بویایی در بعضی افراد بدون علامت وجود دارد.
محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود، به این سؤال پاسخ داده اند که آیا احتمال انتقال این ویروس از فرد بدون علامت وجود دارد؟
بنا به اعلام این محققان؛ تحقیقات اولیه نشان داده است که امکان دارد ۵۰-۴۰ درصد موارد مبتلا به کووید ۱۹ و حتی بیشتر، تا مدت زمان طولانی بدون علامت و یا با علایم خفیف باشند. محققان می گویند با عنایت به سرعت انتشار ویروس، به نظر می آید افرادی که بدون علامت هستند و یا علامت خفیف دارند در انتشار ویروس نقش مهمی داشته باشند. به نظر می آید انتشار از راه موارد بدون علامت، شایع تر از آن چیزی است که پیشتر تصور می شد.
نتایج یک گزارش از چین، نشان داده است از یک گروه ۷۸ نفری که همگی تست کووید ۱۹ آنها مثبت بود، ۴۲ درصد بدون علامت بودند. از آن جایی که ویروس در بینی و دهان افراد مبتلای بدون علامت وجود دارد، وقتی افراد سرفه یا عطسه یا صحبت می کنند، قطرات بزاق و مخاط را در هوا انتشار می دهند. این قطرات احتمالاً سبب انتقال ویروس از افراد بدون علامت به سایرین می شود.
در مطالعه دیگری که در مورد شیوع ابن بیماری در چین انجام شده است، مشخص شد که افراد بدون علایم، ویروس را به راحتی به سایر افراد انتقال می دهند. شواهد نشان می دهند که انتقال از افراد بدون علامت نقش مهمی در گسترش سریع ویروس کرونا در سرتاسر جهان دارد.
ازاین رو افراد بدون علامت نگرانی بزرگی ایجاد می کنند؛ چون که کنترل بیماری را (که به شناسایی موارد علامت دار تکیه دارند) تضعیف می کنند. تحقیقات بیشتری برای تعیین پتانسیل و نحوه انتقال ویروس از بیماران بدون علامت مورد نیاز است.
از طرفی برخی پژوهشگران معتقدند درست است که افراد بدون علامت هم امکان دارد بیماری را منتقل کنند ولی به نظر می آید احتمال سرایت از افراد ناقل بدون علامت نسبت به افراد علامت دار مبتلا کمتر است؛ ولی در مورد این ادعا که افراد بدون علامت به هیچ وجه بیماری را منتقل نمی کنند، هنوز نمی توان با دقت و قاطعیت اظهارنظر کرد.
درحال حاضر بی خطرترین و درست ترین فرض آن است که همه افراد مبتلا به کووید- ۱۹ می توانند بیماری را منتقل کنند ولی افراد ناقل بدون علامت احیانا خطر انتقالشان کمتر است. برای پاسخ قطعی به این فرضیه تحقیقات بیشتری در مورد الگوهای انتقال از موارد بدون علامت مورد نیاز است.
ازاین رو از آنجائیکه این بیماری امکان دارد از افراد بدون علامت هم منتقل شود، بهترین روش جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا، استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی حداقل دو متر با دیگران است.

منبع:

1399/05/31
20:17:50
5.0 / 5
1703
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد