نکسترو
یك تحقیق جدید:

داروهای دیابت خطر سرطان را کاهش می دهند

داروهای دیابت خطر سرطان را کاهش می دهند

نکسترو: یافته های یک تحقیق جدید حاکیست برخی داروهای دیابت شامل داروی «اوزمپیک» (Ozempic) با کاهش خطر مبتلاشدن به انواعی از سرطان ارتباط دارند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی مدیکال اکسپرس، این مطالعه تحقیقی که نتایج آن در نشریه جاما/ JAMA انتشار یافته، پژوهشگران بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ را که با انسولین درمان شده اند، با بیماران مصرف کننده داروی های موسوم به «جی ال پی ۱» مانند اوزپمیک بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۸ مقایسه کردند.
این پژوهشگران دریافتند بیمارانی که داروهای کلاس «جی ال پی ۱» دریافت نمودند با خطر بسیار پایین تری برای مبتلاشدن به یکی از ۱۰ مورد سرطان از بین ۱۳ سرطان مورد مطالعه رو به رو بودند که اینها شامل سرطان کلیه، پانکراس، کبد و روده می شود.
از جمله سرطان هایی هم که هیچ تغییر چشمگیری درباب مبتلاشدن به آنها دیده نشده است می توان از سرطان تیروئید یا سرطان سینه یاد کرد.
رونگ ژو مولف این مقاله تحقیقی اظهار داشت: چاقی به عنوان یکی از عوامل در رابطه با دستکم ۱۳ نوع سرطان شناخته شده است. مطالعه ما نشان میدهد داروهای کلاس «جی ال پی ۱» می توانند ارتباط بین چاقی و سرطان را از بین ببرند.
اوزپمیک یکی از داروهای مورد مطالعه در این تحقیق بوده که در سال ۲۰۱۷ درآمریکا تایید شده است. این کلاس از داروها از حدود ۲۰ سال پیش در دسترس بوده است، اما نسل جدیدی از این داروها همچون اوزپمیک برای تاثیرات مهم تر در حوزه کاهش وزن به محبوبیت رسیده اند.
ژو اشاره کرد که مزایای محافظتی اثبات شده در این مطالعه ممکنست پزشکان را تشویق کند درمان های «جی ال پی ۱» را برای بیماران دیابتی بجای سایر داروها مانند انسولین تجویز کنند.منبع:

1403/04/18
12:54:09
5.0 / 5
64
تگها: آموزش , پژوهش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد