نکسترو

چرا برخی افراد از سکوت متنفرند؟

چرا برخی افراد از سکوت متنفرند؟

نکسترو: بگفته روانشناسان تعدادی از افراد از سکوت متنفرند؛ برای اینکه ‌پریشانی های درونی آنها را آشکار می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، وبگاه فرانسوی لو ژورنال دِفَم نوشت: بعضی از افراد سکوت را بعنوان تهدید تلقی می کنند. شلوغی فضای باز، شلوغی شهر با بوق هایش، درگیری بین رهگذران و سروصدا به آنها آرامش می دهد. وقتی به خانه باز می گردند، برای فرار از سکوت، با عجله تلویزیون یا رادیو را روشن می کنند.
سکوت، حالت عاطفی ما را آشکار می کند و به ما این امکان را می دهد که با خود و درونمان روبه رو شویم
سوفی لاوُلت (Sophie Lavault)، روانشناس بالینی و دکتر علوم اعصاب، توضیح می دهد که افراد از سکوت می ترسند؛ برای اینکه درونشان آشفته است، مضطرب هستند و احساس تنهایی می کنند و سکوت همه این ‌پریشانی های درونی را آشکار می کند. هنگامی که در اطراف ما سر و صدا وجود دارد، مغزمان درحال پردازش علایم (سیگنال های) خارجی است و کمتر به پردازش علایم محیط داخلی می پردازد.
هنگامی که محرک هایی در اطراف ما وجود دارد توجه ما به سمت بیرون جلب می شود و در هنگام سکوت به درون
ممکن است سکوتی که در یک مکالمه رخ می دهد، ناراحت کننده باشد. برای اینکه نشان دهنده بی اطمینانی است. در واقع سکوت برای افرادی که احساسات آزاردهنده دارند، آزاردهنده است. به قول این متخصص وقتی شخصی با ما صحبت می کند، می دانیم او به چه چیزی فکر می کند؛ در حالیکه در سکوت احتمال می دهیم درباره ی ما فکر بدی داشته باشد. بطورمثال اگر کسی از این که دیگران او را دوست نداشته باشند وحشت داشته باشد و سکوت دیگران را بعنوان طرد احتمالی تعبیر می کند.
با این حال، سکوت فواید بسیاری برای سلامت روان ما نیز دارد. سکوت با تشکیل فضایی برای استراحت و بهبودی، سیستم عصبی ما را آرام می کند. برای اینکه زمانیکه ما به صورت دائم در ‌پریشانی هستیم، مغزمان مدام درحال پردازش اطلاعات است و در نتیجه خسته می شویم.
این متخصص می گوید: سکوت موجب می شود به دور از عوامل حواس پرتی، باردیگر با خودمان، ارتباط برقرار کرده و بهتر تمرکز نماییم و این امکان را فراهم می آورد تا افکاری برای خلق کردن ظاهر شوند.منبع:

1403/04/17
12:38:49
5.0 / 5
63
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد