نکسترو

ناسا بالگرد مریخی خودرا در فضا روشن كرد

ناسا بالگرد مریخی خودرا در فضا روشن كرد

نكسترو: سازمان فضایی آمریكا (ناسا)، برای نخستین بار در فضا بالگرد مریخی خودرا روشن كرد.


به گزارش روز دوشنبه پایگاه اینترنتی اسپیس، این بالگرد مریخی که «نبوغ» (Ingenuity) نام دارد، نخستین باگردی است که برای پرواز بر فراز یک سیاره دیگر طراحی شده است.
ناسا در اطلاعیه ای که امروز منتشر کرد، تصریح کرد: این بالگرد مریخی که ۶ باتری لیتیوم -یونی دارد روز هفتم اوت (۱۷ مرداد) برای نخستین بار در فضا روشن و شارژ شد. نبوغ که (۱.۸ کیلوگرم) وزن دارد هم اکنون در زیر کاوشگر «پشتکار» قرار دارد و شارژ خودرا از منبع تامین برق این کاوشگر بدست می آورد.
طبق بیانیه ناسا، شارژ باتری های این بالگرد هشت ساعت طول کشید و در طول این مدت ناسا عملکرد این باتری ها را آزمایش و آنالیز کرد. این باتری ها تنها تا ۳۵ درصد سطح ماکسیمم شارژ شدند تا سلامت آنها حفظ شود.

«تیم کانهام» مدیر برنامه بالگرد مریخ در آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا واقع در جنوب کالیفرنیا، روشن کردن این بالگرد را نقطه عطف بزرگی اعلام نمود و اظهار داشت: این نخستین فرصت ما برای روشن کردن بالگرد نبوغ از زمان ارسال آن به مریخ در روز ۳۰ ژوئیه بود. چناچه همه چیز طبق برنامه پیش رود همین فعالیت را هر دو هفته یک دفعه انجام می دهیم تا وضعیت قابل قبول شارژ، حفظ شود.
قرار است کاوشگر پشتکار روز ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ بر سطح مریخ فرود آید. بالگرد نبوع مدتی پس از فرود کاوشگر پشتکار از آن جدا می شود و بر سطح این سیاره سرخ فرود می آید و چند پرواز آزمایشی انجام می دهد. بالگرد نبوغ بعد از استقرار بر سطح مریخ باتری های خودرا بوسیله پنل های خورشیدی خود شارژ خواهدنمود.
درصورتی که پروازهای آزمایشی بالگرد نبوغ طبق برنامه پیش روند، این بالگرد ثابت می کند که انجام پرواز رباتیک بر سطح مریخ امکان پذیر است و زمینه را برای اکتشافات گسترده هوایی در ماموریت های آتی فراهم می سازد.منبع:

1399/05/27
22:06:12
5.0 / 5
2083
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد