نکسترو

تعیین تاریخ نخستین ماموریت عملیاتی كرو دراگون

تعیین تاریخ نخستین ماموریت عملیاتی كرو دراگون

نكسترو: سازمان فضایی آمریكا (ناسا) 23 اكتبر 2020 (دوم آبان 99) را بعنوان تاریخ آغاز نخستین ماموریت عملیاتی فضاپیمای «كرو دراگون» تعیین كرد.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس فلایت، ناسا بعد از ارزیابی داده های پرواز آزمایشی فضاپیمای «کرو دراگون» که اوایل ماه میلادی جاری به همراه دو سرنشین صورت گرفت، اعلام نمود که نخستین پرواز عملیاتی فضاپیمای «کرو دراگون» متعلق به شرکت اسپیس ایکس با چهار فضانورد روز ۲۳ اکتبر (دوم آبان) از مرکز فضایی کندی در فلوریدا انجام می شود.
قرار بود چهار خدمه ماموریت بعدی «کرو دراگون» اواخر ماه سپتامبر به فضا بروند اما ناسا اعلام نمود که به سبب شلوغی برنامه ایستگاه بین المللی فضایی، این پرتاب به روز ۲۳ اکتبر موکول می شود.
در این ماموریت مایک هاپکینز فرمانده فضاپیما، ویکتور گلور خلبان، شانون واکر و سوچی نوگوچی متخصصان ماموریت از آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن، با فضاپیمای کرو دراگون عازم ایستگاه بین المللی فضایی می شوند. مقرر است فضاپیمای کرو دراگون سوار بر موشک «فالکون ۹» از سکوی پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب شود.
با فرض پرتاب فضاپیمای کرو دراگون در روز ۲۳ اکتبر خدمه چهار نفره این فضاپیما حدود ساعت ۱۷ و ۴۷ دقیقه پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی به فضا پرواز می کنند. با این وجود به سبب تغییرات مدار ایستگاه فضایی بین المللی به سبب نیروی آیرودینامیکی و مانورهای احتمالی مجدد، زمان پرتاب می تواند اندکی تغییر کند.
با پرتاب این فضاپیما در روز ۲۳ اکتبر، هاپکینز و همکارانش روز ۲۴ اکتبر در ایستگاه بین المللی فضایی پهلو می گیرند و یک ماموریت تحقیقاتی شش ماهه را در این ایستگاه در حال چرخش آغاز می کنند.
این ماموریت فضاپیمای کرو دراگون که مقرر است در ماه اکتبر صورت گیرد نخستین پرواز سرنشین دار از سری پروازهای منظم رفت و برگشتی شرکت فضایی اسپیس ایکس به ایستگاه بین المللی فضایی خواهد بود.
این ماموریت که «کرو-۱» نامیده می شود به دنبال نخستین پرواز خدمه دار کرو دراگون در جریان یک ماموریت نمایشی به ایستگاه بین المللی فضایی انجام می شود. در آن ماموریت «باب بهنکن» و «داگلاس هارلی» روز ۳۰ مه، با راکت «فالکون ۹» که توسط شرکت فضایی اسپیس ایکس ساخته شده است به ایستگاه بین المللی فضایی رفتند. این ماموریت که «دمو-۲» ( Demo-۲) نام داشت یک پرتاب تاریخی برای شرکت فضایی اسپیس ایکس شمرده می شود، برای اینکه این شرکت بعد از گذشت ۹ سال از بازنشستگی شاتل های فضایی ناسا، برای نخستین بار موفق شد فضانواردان را از خاک آمریکا به این ایستگاه منتقل کند. هارلی و بهنکن یکشنبه دوم اوت( ۱۲ مرداد) به زمین بازگشتند.
منبع:

1399/05/26
23:57:18
5.0 / 5
1935
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد