نکسترو

تولید لامپ های ال ای دی روشن تر و بادوام تر با كمك نانو ذرات

تولید لامپ های ال ای دی روشن تر و بادوام تر با كمك نانو ذرات

محققان در جریان مطالعه ای موفق شدند با بهره گیری از لایه نازكی از نانو ذرات، كارایی لامپ های ال ای دی را بالا برند به صورتی كه این لامپ ها روشنایی بیشتر و طول عمر بیشتری داشته باشند.


به گزارش پایگاه اینترنتی اطلس نیوز، افزایش کارآیی و طول عمر لامپ های ال ای دی (LED ) به این معناست که لامپ ها انرژی کمتری مصرف کنند و اثرات محیطی استفاده از آنها کم شود.
این لامپ ها کاربردهای گسترده ای دارند و در چراغ های راهنمایی و رانندگی، نمایشگرهای الکترونیکی، تلفن همراه و مواردی خیلی از این دست به کار می روند.
یک دیود معمولی ال ای دی از تراشه ساطع کننده نور تشکیل شده است که با یک لایه گنبدی شکل شفاف محافظ احاطه می شود. بااینکه وجود این پوشش محافظتی لازم است اما می تواند به انعکاس ناخواسته نور انتشار یافته از تراشه منجر شود. این انعکاس ها، گرمای داخل لامپ را افزایش داده و به کاهش عمر آن منجر می شوند. در نتیجه کاهش میزان انعکاس می تواند به کاهش گرمای لامپ و افزایش عمر لامپ کمک نماید.
اکنون پژوهشگران «کالج سلطنتی لندن» و «موسسات فناوری»، در کوشش برای حل این مشکل یک الگوی کامپیوتری ابداع نموده اند که روشنایی و طول عمر لامپ های ال ای دی را بیشتر می کند.
محققان در این مدل کامپیوتری لایه ای شفاف از نانو ذرات فلزی ارزان قیمت را بین تراشه ال ای دی که تولید نور را بر عهده دارد و پوشش شفافی که از تراشه محافطت می کند، قرار دادند و اثر آنرا ارزیابی کردند. آنها متوجه شدند که با افزودن لایه ای از نانو ذرات می توان میزان این انعکاس ها را کم کرد و نور را تا ۲۰ درصد بیشتر منتشر نمود.
این بدان مدلول است که لامپ های ال ای دی با مصرف همان مقدار برق می توانند نور بیشتری ساطع کنند به علاوه این لامپ ها باید خنک تر بمانند که در نتیجه طول عمر آنها را بیشتر می کند.
دکتر «دبابراتا سیکدار» از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: من باور دارم که نوآوری ما می تواند در فرآیندهای فعلی ساخت به کار برود و پایین ترین میزان لطمه را به همراه داشته باشد.
این مطالعه در مجله Light Science & Applications انتشار یافته است.منبع:

1399/05/22
12:13:08
5.0 / 5
1424
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد