نکسترو

ماسك های N95 بدون سوپاپ بیشترین تأثیر را در جلوگیری از كرونا دارد

ماسك های N95 بدون سوپاپ بیشترین تأثیر را در جلوگیری از كرونا دارد

محققان در یك مطالعه آزمایشی دریافتند؛ ماسك های N۹۵ بدون سوپاپ در متوقف ساختن قطرات ریز ناشی از صحبت كردن و در نتیجه جلوگیری از مبتلا شدن به كووید-۱۹ بیشترین تأثیر را دارد.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، محققان دانشگاه «دوک» در انگلیس در این مطالعه با ابداع روشی برای آزمایش انواع مختلف ماسک ها، مشاهده نمودند که کدام ماسک در متوقف ساختن انتقال قطرات از دهان افراد و جلوگیری از شیوع کرونا به بهترین نحو عمل می کند.
آنها برای این کار دستگاهی ساختند که متشکل از یک جعبه، لیزر، لنز و دوربین تلفن همراه بود. «مارتین فیشر»، شیمیدان و فیزیکدان دانشگاه دورهام در انگلیس، اظهار داشت: هنگام صحبت کردن افراد، قطرات کوچکی از دهان آنها خارج می شود؛ ازاین رو بیماری فقط از راه صحبت کردن و بدون سرفه یا عطسه کردن می تواند گسترش یابد. این مطالعه همینطور نشان داد بعضی از پوشش های صورت در مسدود کردن ذرات بزاق دفع شده بسیار بهتر از سایرین عمل می کنند.
چه ماسک هایی بهترین عملکرد را در جلوگیری از انتقال قطرات کوچک دارند
نتایج این مطالعه نشان داد ماسک های N۹۵ بدون سوپاپ و به دنبال آن ماسک های جراحی یا پلی پروپلین بهترین عملکرد را در پیشگیری از گسترش ذرات کوچک بزاق دارد. محققان همینطور خاطر نشان کردند ماسک های پنبه ای دست ساز هم جلوی گسترش خیلی از قطرات را در جریان گفت و گوی طبیعی می گیرد، اما دستمال های سربند و دستمال گردن به هیچ وجه جلوی گسترش بزاق دهان را در هنگام صحبت کردن نمی گیرد.
با این حال فیشر تصریح کرد که جهت بررسی تغییراتی که لازم است در ماسک ها ایجاد شود و نحوه پوشیدن آنها هنوز باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.
دکتر «اریک وستمن» استاد یار پزشکی در دانشگاه دوک اظهار داشت: اگر همه ماسک می زدند، امکان پیشگیری از انتقال ۹۹ درصد این قطرات پیش از رسیدن به شخص دیگری وجود دارد. در نبود واکسن یا داروی ضد ویروسی، استفاده از ماسک یک روش اثبات شده برای محافظت از دیگران و همینطور خود فرد است.
استفاده از ماسک های جراحی برای اولین بار در قرن ۱۸ میلادی در بیمارستان ها شروع شد. البته پوشیدن ماسک می تواند خطر انتقال ویروس از راه عطسه یا سرفه را کم کند و نوعی محافظت در مقابل انتقال دست به دهان فراهم آورد.
تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نشان داده است افراد حدود ۲۳ بار در ساعت، صورت خویش را با دست لمس می کنند.
«جاناتان بال» استاد ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام اظهار داشت: در پژوهشی که تحت شرایط کنترل شده در بیمارستان انجام شد، ماسک صورت در پیشگیری از انتقال آنفلوآنزا خوب عمل کرد. هر چند وقتی به تحقیقات مربوط به استفاده از ماسک در میان عموم مردم نگاه نماییم، می بینیم نتایج متفاوت می باشد. نگهداشتن ماسک روی صورت برای مدت طولانی مشکل است.
دکتر «کانر بامفورد» از «موسسه پزشکی تجربی ولکام-ولفسون» یادآوور شد، رعایت چند اصول ساده بهداشتی بسیار موثرتر است. پوشاندن دهان هنگام عطسه، شستن دست ها و تماس نداشتن دست شسته نشده با دهان می تواند خطر انتقال ویروس های تنفسی را کم کند.
این گزارش در شماره هفتم اوت مجله Science Advances انتشار یافته است.منبع:

1399/05/20
14:03:37
5.0 / 5
2272
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد