نکسترو
در یك مطالعه پژوهشی بررسی شد؛

رسانه های نوین، ابزاری برای تغییر نگرش شهروندان به معلولین

رسانه های نوین، ابزاری برای تغییر نگرش شهروندان به معلولین

به گزارش نکسترو، معلولین، بخشی مهم از هر جامعه انسانی هستند که بایستی بشکلی درخور به نیازهای آنان رسیدگی کرد. محققان بر مبنای یک مطالعه پژوهشی، ضرورت بالا بردن آگاهی جامعه در این خصوص را با استفاده از رسانه های نوین متذکر شده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، یکی از بخش های جامعه که به علت نداشتن سلامت جسمی، همیشه با محرومیت های زیادی چه در استفاده از خدمات عمومی و شهروندی و چه در حضور فعال در جامعه روبرو هستند، معلولین یا توان یابان آن جامعه هستند که به جز خود، خانواده هایشان هم در تمام طول زندگی، درگیر این مسائل می شوند. معلولیت، پدیده ای زیستی، روانی و اجتماعی است و چنان چه هریک از این حیطه ها نقصی داشته باشند، شالوده سلامت روان متأثر می شود. برپایه آمار سازمان بهداشت جهانی، حدود ده درصد از افراد هرجامعه را توان یابان می سازند که به علل متفاوتی، گرفتار معلولیت شده اند. طبق آخرین آمار و سرشماری صورت گرفته در ایران، جمعیت توان یابان کشور، یک میلیون و سیصد هزار نفر ارزیابی شده است.
به اعتقاد محققان، کم توانی جسمی و حرکتی با علایم افسردگی، مشکلات بین فردی، ارتباط اجتماعی ضعیف، مشکل در اکتساب مهارت های اجتماعی، احساس غمگینی و انزوا همبستگی دارد. همینطور سطح سلامت افراد ناتوان در مقایسه با جمعیت عمومی، کمتر و در مقابل، صدمه پذیری آنان بیشتر است. فقدان آموزش و عدم دریافت خدمات و فرصت های اجتماعی به علت خصوصیت های نامناسب خدمات و موانع محیطی، سبب نگرش های منفی به این مساله شده است. از طرفی به نظر می آید دغدغه اصلی یک فرد توان یاب در زندگی اش همان چیزی است که غالباً به شکل ابهام آمیزی «پذیرش» خوانده می شود. غالباً توان یابان را ناتوان می شمارند، حال آن که معلولیت فرد لزوماً او را ناتوان نمی نماید. برخوردهای مبتنی بر تبعیض افراد جامعه نسبت به توان یابان، برپایه فرضیاتی درمورد آنها شکل گرفته است که کاملا مغایر با نظر توان یابان راجع به پذیرششان است.
پژوهشگرانی از موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در ارتباط با این موضوع، دست به انجام یک پژوهش زده اند که در آن نقش رسانه های نوین در تغییر نگرش شهروندان نسبت به معلولین مورد ارزیابی قرار گرفته است.
این پژوهش توصیفی با مشارکت گروهی از شهروندان ۱۸ سال به بالای شهر تهران که به شبکه های اجتماعی دسترسی داشته اند، انجام شده است.
نتایج حاصل از این تحقیق نشان می دهند که توجه به تولید محتواهای مرتبط در شبکه های اجتماعی، بر نگرش شناختی، عاطفی و آمادگی برای عمل در عموم مردم تأثیر گذار است.
به قول افسانه مظفری، دانشیار و محقق انسان شناسی موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی و همکارانش، «یافته های پژوهش ما، نشان از اهمیت نقش رسانه های نوین بر ابعاد مختلف نگرش شهروندان به توان یابان دارند. با عنایت به نتایج فوق، این تحقیق برای سیاستگذاران رسانه های نوین هم سفارش هایی در جهت ارتقای نگرش شهروندان نسبت به مساله معلولیت دارد؛ ازجمله اینکه محتواهایی تولید کنند که شهروندان را با همه جوانب مساله معلولیت آشنا کنند».
آنها می گویند: « بدین منظور با ساخت برنامه های ویژه توان یابان که مساله محور باشند و با استفاده از ظرفیتهای خود توان یابان، میتوان برنامه هایی واقع گرایانه و با کیفیت ساخت تا حداکثر تاثیر را بر مخاطبین داشته باشند. همینطور با استفاده از نیروی انسانی مجرب و متخصص و بهره گیری از دانش آنان، میتوان به عرضه محتواهای با کیفیت و جذاب پرداخت تا بیشترین مخاطب ممکن را جلب کنند و با سیاست گذاری و تربیت نیروهای ماهر در حوزه سلامت در رسانه های نوین، ضمن ارتقای آگاهی و ایجاد نگرش واقع بینانه نسبت به توان یابان، طرز برخورد صحیح اجتماعی با آنان را به شهروندان آموزش دهند و درصدد رفع مشکلات آنان برآیند».
از سویی به منظور تحریک مخاطبان برای عمل صحیح در این خصوص، لازم است در ابتدا به ایجاد انگیزه های لازم در شهروندان پرداخته شود. چونکه حتی در صورتیکه برنامه ای با بهترین کیفیت ساخته شود، اگر مخاطبان آن، ضرورت و انگیزه ای برای رفتار نبینند، چیزی برای توان یابان تغییر نخواهد کرد. برای ایجاد چنین انگیزه ای، استفاده از کمپین های تبلیغاتی سلامت در حوزه توان یابان می تواند راه گشا باشد.
قابل ذکر است این یافته های پژوهشی جالب در حوزه رسانه را فصل نامه «مطالعات رسانه های نوین» وابسته به دانشگاه علامه طباطبائی منتشر نموده است.
منبع:

1402/03/13
15:00:18
5.0 / 5
273
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد