نکسترو

۱۱۵ دانشگاه ایرانی در زمره پر استنادهای برتر دنیا

۱۱۵ دانشگاه ایرانی در زمره پر استنادهای برتر دنیا

نکسترو: به گزارش نکسترو، ۱۱۵ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی ایرانی در زمره مؤسسات پر استناد برتر دنیا (ESI) قرار گرفتند و ایران با این تعداد مؤسسه پس از ترکیه دارای بالاترین سهم در میان کشورهای اسلامی است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده، رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، اظهار داشت: بر مبنای آخرین دو ماهنامه پایگاه شاخصهای اساسی علم (ESI)، تعداد دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی پراستناد برتر دنیا در تمامی حوزه های موضوعی ۸۵۵۷ مورد است که ۱۱۵ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی از ایران هم در این لیست مشاهده می شود. تعداد دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی پر استناد برتر ایرانی در این پایگاه از ۱۱۲ مورد پارسال به ۱۱۵ مورد امسال رسیده است.
فاضل زاده اظهار نمود: دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی پر استناد برتر ایران در ۱۹ حوزه موضوعی حضور داشته اند که بیشترین تعداد در حوزه موضوعی مهندسی با ۵۹ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی بوده است.
وی ادامه داد: تعداد مؤسسات در حوزه های پزشکی بالینی ۵۷ و شیمی ۵۰، علوم مواد ۲۵، علوم کشاورزی ۲۳، داروشناسی و سم شناسی ۱۹، علوم گیاهی و حیوانی ۱۶، محیط زیست/بوم شناسی ۱۵، حوزه های علوم اجتماعی، زیست شناسی و زیست شیمی و علوم کامپیوتر هر کدام ۱۳، علوم اعصاب و رفتار ۷، زمین شناسی ۶، حوزه های فیزیک و ایمنی شناسی هر کدام ۵، زیست شناسی مولکولی و ژنتیک ۴، ریاضیات و میکروبیولوژی هر کدام ۲، روانپزشکی/روانشناسی ۱ (نمودار ۱) است. حوزه های علوم فضا، اقتصاد و تجارت و چند رشته ای در ایران فاقد دانشگاه و مؤسسه پژوهشی برتر بوده اند.
نمودار ۱. تعداد دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی ایرانی پر استناد برتر دنیا (ESI) به تفکیک حوزه های موضوعی

1402/03/03
14:30:28
5.0 / 5
295
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد