نکسترو

داوری ۲۰ مقاله حوزه هوش مصنوعی در دانشگاه علوم پزشکی مجازی

داوری ۲۰ مقاله حوزه هوش مصنوعی در دانشگاه علوم پزشکی مجازی

به گزارش نکسترو، رئیس دانشگاه علوم پزشکی هوشمند و دبیر کمیته ی علمی نخستین  کنگره هوش مصنوعی در علوم پزشکی اظهار داشت:  سال گذشته، طی همکاری با مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی، ۳۰ مقاله به دانشگاه رسید که ۲۰ مقاله از این تعداد مراحل داوری قرار گرفتند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر آرش خجسته در نشست خبری «اولین کنگره هوش مصنوعی در علوم پزشکی» که بامداد امروز، ۲۵ اردیبهشت در دانشگاه علوم پزشکی هوشمند برگزار شد، با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی هوشمند در دوران پاندمی کرونا نقش موثری در ترویج آموزش پزشکی به صورت مجازی داشت، اظهار نمود: در این زمان سامانه آموزش مجازی در دانشگاه علوم پزشکی هوشمند طراحی و اجرا شد و الان حدود ۹ هزار دانشجو به واحدهای درسی خویش را به صورت الکترونیک می گذرانند. همینطور ۴۰ هزار دانشجو، واحدهای اختیاری درسی مانند «طب ایرانی» و «بلایا و حوادث» را در دانشگاه های علوم پزشکی به صورت مجازی می خوانند.
دکتر خجسته افزود: بکارگیری عرصه های دیجیتال در آموزش سبب کاهش هزینه ها می شود. ما در زمینه آموزش مجازی به موفقیت هایی دست یافته ایم و معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر ترویج عرصه های دیجیتال در آموزش تاکید دارد. همینطور وزارت بهداشت بر بکارگرفتن عرصه دیجیتال در سلامت تاکید می کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هوشمند با اشاره به اینکه تغییرات محدود به تغییر نام این مرکز آموزشی نمی گردد، اظهار داشت: علاوه بر تغییر نام، مأموریت های محوله به دانشگاه هم تغییر نمود. دانشگاه علوم پزشکی هوشمند می بایست با همکاری سایر دانشگاه های علوم پزشکی در جهت جاری شدن فناوری های دیجیتال در تمام حوزه های سلامت گام بردارد. در واقع، دانشگاه علوم پزشکی هوشمند می تواند نقش یک چهارراه را داشته باشد که فناوری های دیجیتال از این مرکز به دانشگاه های علوم پزشکی دیگر منتقل شود.
دکتر خجسته با اشاره به اینکه هوش مصنوعی در قله فناوری دیجیتال قرار دارد، افزود: هوش مصنوعی در برنامه های راهبردی کشورهای جهان قرار دارد. هوش مصنوعی در برنامه های کلان کشورها و در حوزه هایی مانند حمل و نقل، امنیت سایبری، توریسم، درمان و سلامت نقش دارد و قطعا، درمان و سلامت را باید مهم ترین حوزه در ارتباط با هوش مصنوعی دانست.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هوشمند اظهار نمود: هوش مصنوعی و اهمیت ترویج آنرا جزو برنامه های اصلی خود قرار داده ایم و در ابن راستا نخستین مدرسه تابستانی هوش مصنوعی را در تابستان سال قبل برگزار کردیم. همینطور ژورنال کلاب هایی را برای دانشجویان به صورت مجازی برگزار کرده ایم. برگزاری نخستین سمپوزیم علمی در رابطه با هوش مصنوعی در دیماه سال قبل از دیگر اقدامات ما بشمار می رود. همینطور شرکتهای دانش بنیان فعال در زمینه هوش مصنوعی را معرفی کرده ایم. و
وی با اشاره به اینکه کنگره بین المللی هوش مصنوعی از ۲۷ تا ۲۹ اردیبهشت در جزیره کیش برگزار می شود، اظهار داشت: ۳۳ مدعو از کشورهای ایالات متحده، اسپانیا، پاکستان، چین، به صورت مجازی و حضوری در این کنگره شرکت می کنند. ۱۵ کارگاه آموزشی و یک سمپزیوم دانشجویی در این کنگره برگزار می گردد. دانشگاه های علوم پزشکی هم در غرفه هایی که در اختیار دارند، دستاوردهای خود در این عرصه را معرفی می کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هوشمند افزود: امیدواریم که با برگزاری این کنگره بتوانیم گفتمان کاربرد ترویج هوش مصنوعی را برای سیاست گذاران این حوزه مانند وزارت ارتباطات جاری نماییم و از مرحله ترویج به حوزه کاربرد برسیم.
وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با کاربرد هوش مصنوعی در زمینه های مختلف اظهار داشت: تکنولوژی همواره دو لبه دارد. تکنولوژی می تواند هم به صورت درست و هم به صورت نادرست استفاده گردد. یکی از کاربردهای هوش مصنوعی می تواند در حوزه درمان باشد. در گذشته، پزشکانی همچون ابن سینا برای درمان بیماران از حواس پنج گانه خود استفاده می کردند.
دکتر خجسته افزود: در گذر زمان، بعضی از تجهیزات پزشکی برای درمان و تشخیص بیماری ها کاربرد داشتند. با استفاده از هوش مصنوعی در حوزه درمان می تواند بروز خطا در تشخیص بیماری را کم کند و پزشکان با عنایت به اطلاعات بالینی که در رابطه با بیمار به ثبت رسید است با فشار دادن یک دکمه مراحل تشخیصی را طی کنند.
وی با اشاره به اینکه گروه هوش مصنوعی در دانشگاه علوم پزشکی هوشمند شکل گرفته است، اظهار داشت: ۲ واحد انتخابی هوش مصنوعی برای دانشجویان درنظر گرفته شده است که می بایست از واحد انتخابی به واحد درسی قطعی تبدیل گردد.
دکتر خجسته با اشاره به اینکه از منظر تولید مقالات علمی در حوزه هوش مصنوعی در جایگاه ۱۵ دنیا قرار داریم، اظهار داشت: ایران رتبه نخست منطقه از منظر تولید مقاله در حوزه هوش مصنوعی را در اختیار دارد. ما در حوزه کاربرد هوش مصنوعی در زندگی مردم از جایگاه خوبی برخوردار نیستیم و باآنکه مقالات خوبی تولید کرده ایم اما در زمینه کاربردی موفق نیستیم. کشورهای چین، سنگاپور و امارات در زمینه کاربردی سازی موفق هستند.
وی با اشاره به اینکه ساخت نخستین «کلان شهر هوشمند سلامت» را بعنوان قطع نامه برگزاری کنگره هوش مصنوعی در کانون توجه قرار داده ایم، اظهار داشت: این پروژه ملی می تواند با کمک مجلس و دولت اتفاق بیفتد که خدمات پزشکی به مناطقی که دسترسی مناسبی به خدمات ندارند، در دسترس باشد.
دکتر خجسته افزود: نخستین سیستم دوراپزشکی را در شهر «لیردف» در شرق استان هرمزگان دایر کردیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هوشمند در پاسخ به پرسش ایسنا در رابطه با جزئیات کارگاه های آموزشی در کنگره بین المللی هوش مصنوعی اظهار داشت: هوش مصنوعی در امر آموزش اهمیت دارد چون که ربات آموزشی در کنار دانشجویان حضور دارند. آموزش پزشکی شخصی محور را برای دانشجویان درنظر گرفته ایم. پنل آموزشی ما از کیفیت کافی برخوردار می باشد.
وی در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا در رابطه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی هوشمند با مرکز تحقیقات راهبردی آموزش پزشکی در مورد بکارگیری هوش مصنوعی در زمینه آموزش اظهار داشت: سال گذشته، تفاهمنامه ای در زمینه همکاری و استفاده از هوش مصنوعی در اجرای برنامه ها و مطالعات مشترک تحقیقاتی با مرکز تحقیقات راهبردی (نصر) داشته ایم. در ارتباط با تین موضوع، ۳۰ طرح به دانشگاه آمد که ۲۰ طرح در راه داوری قرار گرفتند و ما از این طرح ها حمایت کردیم. امیدواریم که در سال آتی بتوانیم در کنار موسسه نصر اقداماتی در این حوزه داشته باشیم.
1402/02/26
15:10:42
5.0 / 5
311
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد