نکسترو
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت:

تحقیقات باید جامعه محور، پیشگیرانه و پیشبینی کننده باشد

تحقیقات باید جامعه محور، پیشگیرانه و پیشبینی کننده باشد

نکسترو: به گزارش نکسترو، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه تحقیقات و مطالعاتی که در حوزه سلامت در کشور صورت می گیرد، باید جامعه محور، پیشگیرانه و پیشبینی کننده باشد؛ اظهار داشت: درصورتیکه بخواهیم در راه مهار تورم و رشد تولید گام برداریم، باید بر رفع موانع تولید و توسعه صادرات محصولات دانش بنیان، تمرکز نماییم.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی، درمورد برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در جهت تحقق سیاست های کلان وزارت بهداشت در مبحث رشد تولید، اظهار داشت: یکی از مأموریت های حوزه تحقیقات و فناوری در حوزه سلامت، دیده بانی حوزه سلامت است تا مسائل، مشکلات و تهدیدات حوزه سلامت را برای سیاستمداران ارشد کشور تببین و اطلاع رسانی نماییم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر یکی از اشکالات نظام سلامت که منجر به افزایش هزینه ها می شود، بار بیماری هاست. برای مثال از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹، بیماری های غیرواگیر افزایش داشته است و درصورتیکه ریسک عامل های این بیماری ها را مدنظر قرار دهیم، خواهیم دید که این عوامل هم دستخوشتغییر شده است. مانند افزایش استفاده از قلیان و سیگار، فست فودها، عوامل محیطی، چاقی و قندخون.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت افزود: اگر بخواهیم در حوزه سلامت هزینه ها را کاهش داده و تورم را کنترل نماییم، باید اولاً در حوزه کاهش بار بیماری ها و ثانیا در مورد توسعه شاخصهای سلامت عمومی بیشتر از پیش کار نماییم.

تاکید بر توسعه تحقیقات سلامت محور در کشور

پناهی در ادامه ضمن تاکید بر توسعه تحقیقات سلامت محور در کشور، خاطرنشان کرد: تحقیقات و مطالعاتی که در حوزه سلامت در کشور صورت می گیرد، باید جامعه محور، پیشگیرانه و پیشبینی کننده باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در ادامه سخنانش در جمع رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی، تصریح کرد: درصورتیکه بخواهیم در راه مهار تورم و رشد تولید گام برداریم، باید بر رفع موانع تولید و توسعه صادرات محصولات دانش بنیان، تمرکز نماییم.

پناهی ضمن اشاره به ساخت ۶ پلت فرم واکسن کووید ۱۹ در کشور، اظهار داشت: تولید داخلی واکسن کرونا علاوه بر تأمین نیاز مردم کشورمان، توان صادرات هم دارد، ازاین رو گسترش روابط بین الملل در این عرصه بسیار راهگشا خواهد بود.

وی ضمن تاکید بر پشتیبانی از تولید در حوزه سلامت، اظهار داشت: در عرصه تولید باید سیاست های حمایتی لازم را به کار گیریم و زیرساخت های لازم را هم فراهم نماییم تا تولیدات دانش بنیان استمرار داشته باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تکیه بر ضرورت توسعه فناوری های نوین در کشور، اظهار داشت: ایران جزو ۱۰ کشور انجام مطالعات و عرضه مقالات در حوزه روش های جدید درمانی مانند ژن درمانی است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از چالش های جدی در کشور، مرجعیت علمی است که یکی از ابزارهای لازم در این راستا، تولید علم و دانش همچون چاپ مقالات کاربردی است. ازاین رو تولید علم و دانش جزو سیاست های وزارت بهداشت است.

به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، پناهی با اشاره به اینکه ایران از نظر تولید علم در دنیا جایگاه خوبی دارد، تصریح کرد: در این حوزه در منطقه رتبه یک و در دنیا رتبه ۱۵ را دارا هستیم. اما دانشگاه های علوم پزشکی باید بیشتر از پیش تلاش کنند، چونکه سرعت تولید علم در منطقه بسیار بالاست و باید همواره به روز باشیم.

منبع:

1402/02/20
08:54:03
5.0 / 5
310
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد