نکسترو
در یك مطالعه بررسی شد

جامعه معلولان ایرانی چه نیازهایی دارند؟

جامعه معلولان ایرانی چه نیازهایی دارند؟

به گزارش نكسترو بر مبنای نتایج یك پژوهش، نامناسب بودن امكانات شهرسازی، ضعف خدمات و فضاهای اجتماعی، آموزش، اشتغال، نابرابری فرصت ها، منابع اقتصادی و ازدواج از مشكلاتی هستند كه در جامعه معلولان با آنها مواجهند. همینطور در این پژوهش به اثر مثبت فعالیت بدنی و ورزش بر افزایش كیفیت زندگی، رضایت از زندگی و كاهش افسردگی، تاكید گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، ۱۵ درصد از افراد جهان با نوعی معلولیت زندگی می کنند که از این آمار ۲ تا ۴ درصد، مشکلات عملکردی قابل توجهی دارند. در ایران هم نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ نشان داد که ۵.۱ درصد از جمعیت کشور، معادل یک میلیون و ۱۷ هزار و ۶۵۹ نفر، دارای معلولیت هستند.

با عنایت به این که معلولیت بیشتر از آن که جنبه پزشکی داشته باشد، از نظر اجتماعی اهمیت دارد، پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و دانشگاه تهران در این پژوهش، نیازها و اولویت های زندگی جمعیت معلولان در ایران را مورد بررسی قرار دادند. سید مرتضی عرب و سید رضا معینی به همراه همکارانشان، در این پژوهش مشارکت داشتند.

برای انجام این مطالعه کلیه رساله ها و مقالات علمی پژوهشی در بازه زمانی سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۸ بررسی شده است. در انتها ۱۱ رساله و ۴۹ مقاله علمی پژوهشی داخلی هم راستا با هدف پژوهش، توسط پژوهشگران جهت بررسی تایید شد. برای دسترسی به این مقالات و رساله ها، از سایت های SID جهاد دانشگاهی، Magiran.com، Noormags.ir و Enasani.ir استفاده شد.

با عنایت به یافته های به دست آمده از این مقالات و رساله ها، نیازهای معلولین در پنج دسته نیازهای فرهنگی، روانی، اجتماعی، اقتصادی و درمانی تقسیم شده اند. سه نیازی که بیشتر از همه تکرار شدند، نیازهای اجتماعی، روانی و درمانی بودند.

بر مبنای نتایج پژوهش های بررسی شده، سه یافته کلیدی در مورد نیازها و مشکلات جامعه معلولان وجود دارد: ۱. نامناسب بودن امکانات شهرسازی برای آنها ۲. ضعف خدمات و فضاهای اجتماعی، آموزش، اشتغال، برابری فرصت ها، منابع اقتصادی و ازدواج ۳. اثر مثبت فعالیت بدنی و ورزش بر افزایش کیفیت زندگی، رضایت از زندگی و کاهش افسردگی

به قول پژوهشگران این مطالعه: «داده های جهانی و ملی گزارش می کند که معلولان در دسترسی به آموزش، اشتغال، فضاها و فرصت های اجتماعی در شرایط نابرابری با افراد بدون معلولیت قرار دارند و مورد تبعیض قرار گرفته اند».

با عنایت به یافته های به دست آمده این پژوهشگران پیشنهاد می کنند:
- با برگزاری کارگاه های مهارت های زندگی، سطح کیفیت زندگی معلولان را ارتقا بخشند.

- راه اندازی مراکز عمومی تفریحی و فرهنگی، خیابان ها و باشگاه ها متناسب با نیازهای معلولان طراحی شود. معابر عمومی، وزارت خانه ها، سازمان ها و... جهت استفاده افراد معلول مناسب سازی شوند.

- توجه بیشتری به توسعه کمی و کیفی امکانات و فرصت ها، بخصوص در سطح کلان و توزیع عادلانه آنها صورت گیرد. ایجاد فرصت های برابر برای همه، می تواند زمینه مناسبی را برای تحقق عدالت در جامعه فراهم آورد.

نتایج این مطالعه در فصل نامه «جمعیت» وابسته به سازمان ثبت احوال کشور، انتشار یافته است.
1399/05/17
21:22:51
5.0 / 5
1853
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد