نکسترو
به همت دانشیار دانشگاه تهران؛

انتشار دیرینه شناسی ایران ساسانی

انتشار دیرینه شناسی ایران ساسانی

نکسترو: به گزارش نکسترو، کتاب «باستان شناسی ایران ساسانی» اثر دکتر میثم لباف خانیکی، دانشیار گروه دیرینه شناسی دانشگاه تهران منتشر گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، کتاب «باستان شناسی ایران ساسانی» در ۴۶۰ صفحه و در ۸ فصل انتشار یافته و علاوه بر طرح ها و نقشه های داخل متن، از عکس ها و تصاویر متنوع در انتها هر فصل برخوردار می باشد.

این کتاب حاصل ۱۲ سال پژوهش و مطالعه میدانی و کتابخانه ای نگارنده است که با رجوع به بیشتر از ۷۰۰ مأخذ فارسی و غیرفارسی تألیف شده و نمایه ای از اسامی اشخاص و اماکن در انتها کتاب، رفتن به مطالب مورد نظر مخاطبان در متن کتاب را تسهیل کرده است.

دکتر لباف خانیکی در معرفی این کتاب، اظهار داشت: دوره ساسانی به مثابه مرحله گذار فرهنگ ایران از دوران باستان به عصر اسلامی از جایگاه ویژه ای در مطالعات دیرینه شناسی و تاریخ فرهنگ ایران برخوردار می باشد. در این دوره است که دستاوردهای هنری و فرهنگی ایرانی ها به اوج خود می رسد و مقدمه ای برای شکوفایی تمدن ایران در دوره اسلامی فراهم می شود. ازاین رو شناخت فرهنگ و آثار فرهنگی ایرانِ دوره ساسانی از یک سو اوج جریان های فرهنگی دوران باستان را می شناساند و از طرفی منجر به درک خاستگاه و فلسفه هنر، فرهنگ و اندیشه ایران در دوران اسلامی می شود.

وی ادامه داد: گرچه در سالهای اخیر جستجوهای دیرینه شناسی گوناگونی به کشف آثار درخشانی از دوره ساسانی انجامیده است، ولی مجموعه این یافته ها در هیچ کتابی به صورت جامع منتشر نشده بود.

دانشیار گروه دیرینه شناسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران اظهار داشت: کتاب «باستان شناسی ایران ساسانی» کتاب جامعی از یافته های دیرینه شناسی است که به تشریح و توصیف آثار فرهنگی ساسانی می پردازد. شرح آثار فرهنگی ساسانیان در این کتاب با تاکید بر تقدم و تأخر تاریخی آثار و در بستر رویدادهای تاریخی دوره ساسانی صورت پذیرفته است.

مطالب این کتاب مشتمل بر ۸ فصل، با مرور آفرینش های هنری ساسانیان از زمان قدرت یابی خاندان ساسان در منطقه فارس آغاز می شود و آثار فرهنگی ساسانیان را تا زمان حضور بازمانده های آن خاندان در مناطق غربی چین دنبال می کند. با مطالعه این کتاب، مخاطب درمی یابد که ماهیت هنر و فرهنگ ساسانی در طول ۴۰۰ سال سیطره ساسانیان بر پهنه ایران، ثابت و ایستا نبوده و به فراخور شرایط زمانی و مکانی گرفتار تغییر و تحول شده است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، از سوی دیگر، قدرت سیاسی و فرهنگی ساسانیان باعث بسط الگوهای فرهنگی ایشان به خارج از مرزهای قلمرو سیاسی ایشان شده بود و شواهدی از نفوذ اندیشه و فرهنگ ساسانیان را میتوان در اقصی نقاط جهان باستان در آیینه آثار فرهنگی جستجو کرد.

این کتاب به صورت مشترک و با همکاری انتشارات دانشگاه تهران و سمت انتشار یافته است.
منبع:

1402/01/23
12:15:36
5.0 / 5
395
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد