نکسترو
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت:

عوامل گرایش به دخانیات و لطمه های ناشی از آن بررسی علمی تر شود

عوامل گرایش به دخانیات و لطمه های ناشی از آن بررسی علمی تر شود

به گزارش نکسترو، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در جریان بازدید از مجموعه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با تأکید بر لزوم بررسی علمی تر عوامل گرایش به دخانیات و لطمه های ناشی از آن، اظهار داشت: معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آمادگی دارد در حوزه بررسی تهدیدهای حوزه سلامت، دخانیات و اعتیاد و مسایل مربوط به لطمه های اجتماعی همکاری کند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در جریان این بازدید در نشست هم اندیشی که با حضور دکتر محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران برگزار شد، اقدامات انجام شده از طرف جمعیت را در راستای کاهش و کنترل استعمال دخانیات مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: این اقدامات توانسته تا حد زیادی از هزینه های تحمیل شده به وزارت بهداشت در این عرصه کاهش دهد.
وی اشاره کرد: در ایران اسلامی شایسته نیست که گرایش افراد به استعمال دخانیات را خصوصاً در سنین پایین شاهد باشیم؛ بدین جهت باید تمام متولیان برای کنترل این معضل لطمه زا و کاهش مصرف دخانیات در جامعه تلاش کنند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت به عوامل مستعدکننده بیماری اشاره نمود و اضافه کرد: عوامل تشدیدکننده بیماریها را که شامل چاقی، عدم تحرک، سیگار و غیره هستند، باید در اولویت بررسی قرار دهیم و در تلاش هستیم در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با افراد متخصص در این عرصه به جهت انجام کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی اثر بخش، قرارداد همکاری منعقد نماییم.
پناهی اظهار داشت: معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباب بررسی تهدیدهای حوزه سلامت، دخانیات و اعتیاد و مسایل مربوط به لطمه های اجتماعی اعلام آمادگی می کند.
وی بر لزوم بررسی علمی تر عوامل گرایش به دخانیات و لطمه های ناشی از آن اصرار کرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، استفاده از ظرفیت خیرین حوزه سلامت را موهبتی بزرگ دانست و بیان کرد: هدایت خیرین به مسایل حوزه سلامت بسیار مهم می باشد، چونکه می توان درصد قابل توجهی از مشکلات حوزه سلامت را بوسیله جذب خیرین حل و فصل کرد.
عدم اجرای قانون جامع کنترل دخانیات
در ادامه نشست دکتر محمدرضا مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران نیز اظهار داشت: معاهده جهانی کنترل دخانیات در سال ۱۳۸۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و ایران جزو ۴۵ کشور اول دنیا در تصویب آن بود، اما کشوری که آنرا امضا نکرد، آمریکا بود.
وی با بیان این که تصویب قانون جامع کنترل دخانیات به سال ۸۵ باز می گردد، اضافه کرد: کشورهای توسعه یافته بالاترین آمار مبارزه با دخانیات را دارند که اکثرا فاقد قانونی دراین زمینه هستند، ولی ما در ایران به رغم وجود قانونی دراین زمینه با عدم اجرای آن مواجه هستیم.
به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، مسجدی با اشاره به طرح پاد (پیشگیری استعمال دخانیات)، اظهار داشت: در سالهای اخیر جمعیت توانسته اقدامات مهمی در امتداد آگاهی بخشی مردم جامعه نسبت به مضرات دخانیات انجام دهد که همچون آن می توان به طرح پاد (پیشگیری استعمال دخانیات) برای دانش آموزان پایه هفتم اشاره کرد؛ در این طرح دانش آموزان آموزش های لازم را توسط مربیان در مدارس فرا می گیرند. در ادامه، این طرح توسط پادیاران به محله و شهر کشیده می شود. در مجموع این طرح، کارآفرینی و مشارکت پادیاران را به همراه دارد.
مالیات اهرم جدی مبارزه با دخانیات است
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به اینکه مالیات اهرم جدی برای مبارزه با دخانیات است، اظهار داشت: متاسفانه با وجود تاکید سازمان امور مالیاتی بر افزایش رقم مالیات دخانیات در لایحه بودجه ۱۴۰۲، مجلس با رقم کمی همانند سالهای قبل برای این امر موافقت نمود که متاسفانه تاثیر چندانی در کاهش مصرف مواد دخانی بدنبال نخواهد داشت.
منبع:

1402/01/01
20:05:33
5.0 / 5
432
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد