نکسترو
در نشست هم اندیشی فرآیند ارزیابی مراكز تحقیقاتی مطرح شد

چالش های محتوایی پروسه ارزشیابی مراکز تحقیقاتی

چالش های محتوایی پروسه ارزشیابی مراکز تحقیقاتی

نکسترو: به گزارش نکسترو، سرپرست مرکز توسعه و هماهنگی ارزیابی تحقیقات وزارت بهداشت با اشاره به چالش های محتوایی پروسه ارزشیابی مراکز تحقیقاتی، اظهار داشت: بازبینی دستورالعمل ارزشیابی مراکز تحقیقاتی با تأکید بر کارهای پژوهشی اثرگذار، می تواند یکی از اقدامات مؤثر دراین زمینه باشد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر رسول یاراحمدی درباره ی اهداف برگزاری نشست هم اندیشی پروسه ارزیابی مراکز تحقیقاتی، تجربه آموزی و درس آموزه های موفق، اظهار داشت: اولویت های راهبردی در زمینه تحقیقات سلامت سبب می شود که نقش مراکز تحقیقاتی در پیشبرد روند تولید علم انکار ناپذیر باشد. بدین سبب ایجاد برنامه عملیاتی مدون دراین زمینه یکی از اصول اولیه ای است که باید با دقت فراوان تبیین شود.

همچنین وی به تعدادی از مهم ترین چالش های محتوایی پروسه ارزشیابی مراکز تحقیقاتی اشاره نمود و اظهار داشت: عدم همخوانی زمینه فعالیت مراکز تحقیقاتی با کارهای پژوهشی، عدم تجانس ساختار مراکز تحقیقاتی خصوصی و سازمان ها با مراکز تحقیقاتی دانشگاهی، نبود بستر گزارش گیری مناسب، ناهمگن بودن تعداد مراکز تحقیقاتی در گروههای ارزشیابی، عدم ارزشیابی پژوهشکده های علوم پزشکی و وجود مراکز تحقیقاتی هم نام در دانشگاه های علوم پزشکی به عنوان عمده ترین مشکلات و چالش های روند ارزشیابی شناسایی شدند.

وی در ادامه به طرح پیشنهاداتی پرداخت و اظهار داشت: ماموریت مداری مراکز تحقیقاتی که حائز رتبه های برتر شده اند، جهت تقویت مرجعیت علمی می تواند راهگشا باشد. ارائه ساز و کار مناسب در راستای حمایت توانمندسازی و ارتقای سطح عملکرد مراکز تحقیقاتی با ترند مثبت و منفی، تهیه اطلس مراکز تحقیقاتی جهت شناسایی پتانسیل های مراکز و ایجاد ارتباط میان مراکز تحقیقاتی و مراکز رشد جهت بهره برداری مشترک از توانمندی های موجود و ارتقای آنها همه همچون برنامه هایی است که فعالیت مراکز تحقیقاتی را هدفمند می کند و در راستای اهداف کلان کشور هدایت خواهدنمود.

دکتر یاراحمدی، بازبینی دستورالعمل ارزشیابی مراکز تحقیقاتی با تأکید بر کارهای پژوهشی اثرگذار را هم یکی از اقدامات موثر دراین زمینه قلمداد کرد.

دکتر منیر افتخاری، معاون ارزشیابی مرکز توسعه و هماهنگی ارزیابی تحقیقات به مرور پروسه ارزشیابی مراکز تحقیقات پرداخت و به محورهای ارزشیابی مراکز تحقیقات علوم پزشکی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: مجموع امتیازات مراکز تحقیقاتی ۲۰۰۰ است که ۱۴۰۰ امتیاز محور تولید دانش، ۱۰۰ امتیاز محور حاکمیت رهبری، ۵۰۰ امتیاز نیز محور اثرگذاری اختصاص داده شده است.

همچنین انتقال تجربیات موفق در تولید علم و ثروت از دیگر برنامه های مهم این جلسه بود و در این جهت ابتدا دکتر حسین بابایی، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات علوم کاربردی دارویی تبریز که بیش از یک دهه حائز رتبه برتر در میان مراکز تحقیقات بیومدیکال دارای ردیف مستقل بودجه است، با بیان دروندادها و پتانسیل های مرکز تحقیقات به ذکر روند رشد تولیدات علمی و محصولات مرکز پرداخته و چالش عمده مرکز را در حذف ردیف مستقل بودجه عنوان نمود.

دکتر ایمان راد، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات خصوصی بن یاخته نیز آخرین سخنران این جلسه بود که به بیان دروندادها، پروسه و بروندادهای پژوهشی مرکز تحقیقات متبوع پرداخته و چالش های مربوط به مرکز تحقیقات بن یاخته را در نبود چارت سازمانی، چالش استانداردهای تجربی و فنی، موانع تولید، ابهامات بازار مصرف و هویت و جایگاه درحال تکوین مراکز پژوهشی غیر دولتی دانست.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، حاضران در نشست به طرح سوالات، ابهامات و پیشنهادات خود درباب پروسه ارزشیابی، قطعی سازی مراکز تحقیقاتی، جذب هیات علمی و غیره پرداختند.

منبع:

1401/11/18
10:04:48
5.0 / 5
464
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد