نکسترو
در گفت وگو با نكسترو مطرح شد؛

وقتی پژوهشگر بودجه اولیه تحقیقات را از جیب پرداخت می کند

وقتی پژوهشگر بودجه اولیه تحقیقات را از جیب پرداخت می کند

نکسترو: به گزارش نکسترو، پژوهشگر برگزیده جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی در مورد مشکلات تامین بودجه تحقیقاتی، با اشاره به اینکه ما برای تهیه یک کیت کوچک باید هزینه را از بودجه خودمان پرداخت نماییم، اظهار داشت: پژوهشگر اگر خودش بودجه اولیه را نداشته باشد، به سبب اینکه شرکتها پول نقد می خواهند؛ گرفتار مشکل می شود.دکتر مهرداد روزبه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه مهم ترین چالش پژوهشگران در کشور، این است که بودجه ها متناسب با طرح های تحقیقاتی نیست، اظهار داشت: برای انجام تحقیق، پیدا کردن فرد و نهادی که حمایت مالی انجام دهد، کار مشکلی است. چند نهاد مثل «نیماد» وجود دارد که گرنت پژوهشی می دهند، ولی بتازگی دریافت گرنت از آن هم کمی مشکل شده است.

وی اضافه کرد: قبل تر خیّرین نیز برای انجام تحقیقات کمک می کردند؛ ولی اخیراً استقبال چندانی از این مساله نمی گردد. به همین خاطر بودجه ای که داریم، متناسب با مشکلات ما نیست.

پژوهشگر برگزیده جشنواره پژوهشی ابوریحان با اشاره به اینکه بودجه تحقیقاتی کشوری مثل ژاپن چندین برابر ما است، اشاره کرد: با اینحال از نظر خروجی پژوهش، ما جایگاه بهتری داریم. اگر بتوانیم هزینه ها را متناسب تر نماییم، فشاری که روی پژوهشگران است، کم تر می شود.

این پژوهشگر نوروساینس به مشکلات تهیه وسایل اولیه برای انجام تحقیقات اشاره نمود و اظهار داشت: ما در تهیه وسایل اولیه تحقیق، به خاطر مسائل ارز و تبادلات بانکی با مشکلات زیادی مواجه هستیم. تا آن زمان که این بستر فراهم نشود، نمی توان انتظار کارهای خارق العاده را داشت.

وی اظهار داشت: من دوستانی دارم که در خارج از کشور کار می کنند و هر تجهیزاتی که نیاز دارند، روز بعد در اختیارشان قرار می گیرد. ولی اینجا برای یک کیت کوچک، باید هزینه از بودجه خودمان پرداخت نماییم، بعد فاکتور نماییم، دانشگاه آنرا تایید کند و پس از چند ماه شاید پرداخت کنند و شاید هم ایرادی بگیرند و کامل پرداخت نکنند!

روزبه اضافه کرد: مسئله اصلی پژوهشگران هم اکنون همین است. وقتی فرد بخواهد یک هزینه بزرگی انجام دهد، اگر خودش بودجه اولیه را نداشته باشد، به سبب اینکه شرکتها پول نقد می خواهند؛ گرفتار مشکل می شود.
1401/11/02
14:13:05
5.0 / 5
351
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد