نکسترو

ساخت یك ماده رسانای الكتریكی با قابلیت نوردهی و خودترمیمی

ساخت یك ماده رسانای الكتریكی با قابلیت نوردهی و خودترمیمی

نكسترو: پژوهشگران دانشگاه سنگاپور نوعی ماده كشسان و شفاف ساختند كه رسانای الكتریكی و دارای قابلیت نوردهی و خودترمیمی است. مهمترین كاربرد این ماده تولید نمایشگرهای بی سیم با طول عمر بالا و پوست ربات های نرم است كه در محیط های تاریك مانند عملیات امداد و نجات كاربرد دارند.به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری ساینس، این ماده جدید در واقع ترکیب منحصربه فردی از یک فلوروالاستومر و یک ماده فعال سطحی است. فلوروالاستومرها لاستیک های مصنوعی بر پایه فلوروکربن هستند؛ در صورتیکه مواد فعال سطحی سبب کاهش تنش سطحی بین دو مایع شده و معمولا بعنوان مواد شوینده کاربرد دارند.
این ماده جدید دارای گذردهی دی الکتریک بسیار بالایی است و این ویژگی، امکان ذخیره مقادیر زیادی بار الکتریکی را با ولتاژی کمتر از سایر فناوری های مشابه فراهم می آورد. در نتیجه این ماده قادر می باشد با ولتاژی در حدود ۴ برابر کمتر از فناوری های مشابه ۲۰ برابر این فناوری ها، نوردهی کند. همین طور می توان توان مورد نیاز آنرا به صورت بی سیم تامین کرد.
علاوه بر این از آنجائیکه پیوند بین مولکول های این ماده قابل بازگشت است، این ماده توانایی ترمیم خودرا بعد از ورود لطمه دارد. نکته قابل توجه این است که ماده مذکور در شرایط عادی محیط قابلیت خودترمیمی دارد و برای این منظور نیازی به گرمایش یا سرمایش ندارد.
پژوهشگران امیدوارند بعد از تکمیل این فناوری بتوانند از آن برای تولید نمایشگرهای بی سیم با طول عمر بالا و همین طور پوست ربات های نرمی که در محیط های تاریک مانند عملیات امداد و نجات کاربرد دارند، بهره گیرند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Materials انتشار یافته است.منبع:

1399/03/15
14:27:20
5.0 / 5
2762
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد