نکسترو
صالحی در جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی:

در هیچ کشوری مقاله به تنهایی مشکلات را حل نکرده است

در هیچ کشوری مقاله به تنهایی مشکلات را حل نکرده است

به گزارش نکسترو، معاون پژوهشی وزیر علوم ضمن اشاره به برخی انتقاداتی که نسبت به مقالات می شود، اظهار داشت: خیلی از افراد عنوان می کنند این مقالات به چه دردی می خورد؟ و این مقالات کدام مشکل از کشوری را حل کرده است؟ در صورتیکه باید توجه داشت مقاله تا به حل مشکل برسد، باید مسیری را طی نماید. در هیچ کشوری مقاله به تنهایی مشکلی را حل نکرده، ولی پایه ای برای حل مشکلات شده است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی در جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی که امروز یک شنبه (۲۰ آذرماه) در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، ضمن تبریک هفته پژوهش وفناوری، با اشاره به شعار سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: باتوجه به نامگذاری سال، توجه به پژوهش و فناوری در کشور بیشتر شده است و در همین راستا، شعار پژوهش و فناوری؛ پیشران تولید دانش بنیان اشتغال آفرین در هفته پژوهش و فناوری امسال مد نظر قرار گرفته است.
وی به ارائه گزارش دستاوردهای کشور در زمینه پژوهش و فناوری در سازمان کنفرانس اسلامی در پاکستان اشاره نمود و اظهار داشت: ما رتبه اول در پژوهش و فناوری کشورهای جهان اسلام را داریم و با فاصله بسیار از دیگر کشورها قرار داریم. کشور ما با وجود کمبودهای گسترده، دستاوردهای بسیار زیادی داشته است.
صالحی با اعلان اینکه بزرگترین نمایشگاه پژوهش و فناوری در تاریخ کشور درحال برگزاری است، اظهار داشت: پیشنهاد می کنم آموزش وپروش در سال های آتی حضور پررنگی در این نمایشگاه داشته باشد.
وی ادامه داد: امسال ما سعی کردیم با همکاری آموزش وپرورش استانها دانش آموزان و والدینشان بازدیدی از دانشگاه ها داشته باشند و در بعضی استانها استقبال خوبی از این طرح شد. ما درخواست داریم این اتفاق محدود به هفته پژوهش نباشد و بطور مستمر دانش آموزان و والدینشان در طول سال این بازدید را داشته باشند.
معاون پژوهشی وزیر علوم ضمن اشاره به برخی انتقاداتی که نسبت به مقالات می شود، اظهار داشت: خیلی از افراد عنوان می کنند این مقالات به چه دردی می خورد؟ و این مقالات کدام مشکل از کشوری را حل کرده است؟ در صورتیکه باید توجه داشت مقاله تا به حل مشکل برسد، باید مسیری را طی نماید. در هیچ کشوری مقاله به تنهایی مشکلی را حل نکرده، ولی پایه ای برای حل مشکلات شده است.
وی با ذکر مثالی به زنجیره ارزش کشاورزی از مرحله بذر و سم و کود تا برداشت و عرضه به بازار اشاره نمود و اظهار داشت: این زنجیره پیوسته است و نمی توان بدون این زنجیره، محصولی به بازار ارائه نمود. در زمینه تحقیقات نیز زنجیره ارزش علم و فناوری وجود دارد که به آن «سطوح آمادگی فناوری» گفته می شود و ۹ مرحله دارد و این روند رساندن ایده به بازار است.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری اشاره کرد: نوآوری در جهان؛ تبدیل ایده به محصول و رساندن به بازار است و برای رسیدن به این مرحله باید این مسیر را طی کرد. پس تحقیقات بنیادی مراحل اولیه است و هیچ تجاری سازی صورت نمی گیرد، مگر اینکه مراحل اولیه را گذرانده باشد.
وی با اشاره به ۷۸ هزار مقاله علمی انتشار یافته ایران و جایگاه ۱۵ کشور در تولید علم و رتبه استنادی کشور، اظهار داشت: ما یک درصد علم جهان را داریم و ۲ درصد علم جهان را تولید می نماییم که ۳۵ درصد مقالات ما همکار خارجی دارند؛ پس چرا این دستاوردها سر سفره ما احساس نمی شود؟ ما مراحل اولیه را طی کرده ایم و نیاز داریم به مراحل بالاتر نیز برسیم.
صالحی اشاره کرد: ما به نهادهای حدواسط نیاز داریم که یافته های ما را به جامعه و بازار برسانند و این نهادهای حد واسط پارک های علم و فناوری هستند.
وی ادامه داد: در پاکستان بتازگی نخستین پارک علم و فناوری خودرا تأسیس کرده اند که از کوچک ترین پارک علم و فناوری ما کوچک تر است. ما ۵۱ پارک علم و فناوری داریم که ۱۱۰ هزار نفر در آن درحال ارتزاق هستند. همین طور ۲۴۰ مرکز رشد و ۳۰۰ مرکز نوآوری داریم؛ این یعنی در زیست بوم فناوری ما ریل گذاری خوبی انجام شده و به زودی طعم این دستاوردها را خواهیم چشید.
معاون پژوهشی وزیر علوم اظهار داشت: ما هنوز به جرم بحرانی تولید علم نرسیدیم. مقالات، مراحل ابتدایی نظام نوآوری هستند. هیچ شرکت دانش بنیانی بدون مقاله به تولید محصول نرسیده است. اینها با یکدیگر نسبت مستقیم دارند و نباید نافی افتخارات خوب در کشورمان باشیم.
منبع:

1401/09/20
14:40:45
5.0 / 5
510
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد