نکسترو
معاون پژوهشی وزارت علوم هشدار داد؛

خطر از دست رفتن رتبه های علمی بین المللی ایران

خطر از دست رفتن رتبه های علمی بین المللی ایران

نکسترو: به گزارش نکسترو، معاون پژوهشی وزارت علوم و دبیرکل شورایعالی عتف ضمن اشاره به عدم اختصاص ۴ درصد از تولید ناخالص ملی به بخش پژوهش و فناوری کشور، اخطار داد: اگر نتوانیم حمایت های ویژه مادی و معنوی را از بخش پژوهش انجام دهیم، خطر از دست رفتن رتبه های علمی بین المللی ایران وجود دارد.


دکتر پیمان صالحی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به نگرانی ها در مورد غفلت از پژوهش و از دست رفتن رتبه های علمی ایران در سطح بین المللی و کاهش سرعت تولید علم اظهار داشت: نظام نوآوری یک نظام پیوسته است و در سطوح آمادگی فناوری یک تا سه، بحث پژوهش و پژوهش های بنیادی را داریم و آمار ارقام نشان داده است که کشور ما در این عرصه فعالیت می کند.
وی در ادامه با ذکر مثالی در مورد کشور چین توضیح داد: تا ۸ سال پیش، کشور چین در عرصه تولید علم بسیار عقب تر از آمریکا بود و هم اکنون می بینیم در خیلی از حوزه ها پیشی گرفته است. به همراه آن از نظر فناوری و اقتصادی هم پیشرفت کرده است.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: ما به هیچ عنوان از توجه به پژوهش کوتاه نخواهیم آمد.
صالحی به سیاست های کلی ابلاغی برنامه هفتم توسعه از جانب رهبری اشاره نمود و اظهار داشت: دو سیاست در حوزه پژوهش و فناوری اعلام شده است که یکی از آنها حفظ ضرب آهنگ رشد علمی کشور بوده است. ما هم بر همین مبحث تاکید داریم و این اولویت اول ماست. ما بیشتر از ۸۰ هزار هیئت علمی در کشور داریم و ظرفیت علمی ما در تولید علم خیلی بیشتر از این ۸۰ هزار نفر است.
وی صراحتاً اعلام نمود که نگرانی هایی در زمینه کاهش رتبه علمی کشور وجود دارد و افزود: طبق مصوبه برنامه ششم قرار بود که سهم منابع پژوهشی را به ۴ درصد از GDP برسانیم. در حالیکه هم اکنون عنوان می شود که این سهم ۰.۴۷ درصد است. ولی من این میزان را هم قبول ندارم؛ چون که ۸۰ درصد از یک میلیارد دلار بودجه آموزش عالی در حقوق و دستمزد هزینه می شود و نباید تصور کرد که کل این مبلغ صرف پژوهش و فناوری می شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم ضمن اشاره به این که این نیمی از ۴ درصد بودجه سهم پژوهش به عهده بخش خصوصی و نیمی به عهده بخش دولتی است، اظهار داشت: ما این سازوکار را در دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری داریم، اگر نتوانیم حمایت های ویژه مادی و معنوی را از بخش پژوهش انجام دهیم، خطر از دست رفتن رتبه های علمی بین المللی ایران وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شورایعالی عتف، اولویت جدی ما توجه به پژوهش است، اظهار داشت: چون بدون توجه به بخش پژوهش به سبب وجود پیوستگی نمی توانیم به فناوری و تولید برسیم. ولی من این انذار را می دهم که اگر پشتیبانی و حمایت انجام نشود، خطر از دست رفتن رتبه های علمی وجود دارد.
صالحی در مورد اقدامات انجام شده برای افزایش سهم بودجه پژوهش از تولید ناخالص ملی، توضیح داد: یکی از وظایف شورایعالی عتف پیگیری تأمین منابع مالی پژوهش و فناوری در کشور است ولی این مورد به خوبی پیگیری نشده است.
وی افزود: من سمت دبیر کلی شورایعالی عتف را از اسفندماه عهده دار شدم و از آن زمان برای کارگروه تأمین منابع مالی، بیشترین زمان را صرف می نماییم و افراد متخصص را در حوزه های مختلف گرد هم آورده ایم.
دبیرکل شورایعالی عتف به موانع قانونی در این بخش اشاره نمود و اظهار داشت: شرکتهای خصوصی و بانکها ۴۰ درصد از بودجه های پژوهش خویش را از راه شورایعالی تحقیقات و فناوری باید مصرف کنند، ولی بررسی های ما نشان داده که عملاً این اتفاق نمی افتد.
وی افزود: همینطور قانون دیگری وجود دارد که کلی سازمانهایی که ردیف بودجه دارند، باید یک درصد بودجه شان را به جز بخش هزینه و دستمرد، از راه شورایعالی عتف هزینه کنند. ولی بر مبنای مطالعات ما این مبلغ بسیار کمتر از میزانی است که قانون مشخص کرده است.
صالحی از ورود سازمان بازرسی به این مورد اطلاع داد و اظهار داشت: پیگیری ها در حال انجام می باشد که آن یک درصد، احصا شود. ما به تمامی سازمان هایی که این یک درصد را پرداخت نکرده اند نامه زده ایم و پیگیر هستیم که این ها احصا شود.
وی اشاره کرد: صندوق علوم، تحقیقات و فناوری در شورایعالی انقلاب فرهنگی مصوب شده و اساسنامه آن در نوبت تصویب در هیئت دولت می باشد. یکی از خواسته های ما از رئیس جمهور در بازدید روز گذشته ایشان از وزارت علوم، این بود که بتوانیم علاوه بر ۴۰ درصد و یک درصدی که ذکر شد، منابع پایداری را برای این صندوق در برنامه هفتم و بودجه سال آینده تعبیه نماییم.
صالحی ضمن اشاره به این که صندوق علوم تحقیقات و فناوری یک حلقه مفقوده در نظام پژوهش و فناوری بوده است؛ ابراز امیدواری کرد: امیدواریم تا دو سه ماه آینده و بعد از تصویب اساسنامه، این صندوق بتواند منابع مالی پشتیبان حوزه پژوهش و فناوری را تأمین کند.1401/09/09
10:36:11
5.0 / 5
455
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد