نکسترو
طی یك مطالعه صورت گرفت

شناسایی باکتری های پروبیوتیک در ترشی سیر

شناسایی باکتری های پروبیوتیک در ترشی سیر

نکسترو: به گزارش نکسترو، پژوهشگران در یک مطالعه باکتری های با خاصیت پروبیوتیک را در ترشی سیر شناسایی نمودند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، پروبیوتیک ها؛ میکروارگانیسم های زنده ای هستند که در صورت مصرف به میزان کافی، سبب سلامتی می شوند. تأثیر مفید باکتری های پروبیوتیک بر سلامت انسان و حیوان به نحو گسترده مورد مطالعه قرار گرفته و در موارد مختلف تایید شده است.

پروبیوتیک ها را میتوان از منابع مختلفی مانند لبنیات، میوه ها و محصولات تخمیری استخراج کرد. محصولات تخمیری سیر مانند ترشی، سرشار از اسید باکتری ها است که در زمان فرآوری آن تولید می شود و اثرات مفیدی را در محصول بوجود می آورد.

باکتری های لاکتیک اسید، باکتری های میکروارگانیسم اصلی در تولید محصولات غذایی تخمیری سنتی و جدید هستند. این باکتری ها پتانسیل خوبی جهت استفاده بعنوان پروبیوتیک دارد.

ترشی سیر یکی از پرطرفدارترین ترشی های مورد استفاده در ایران است. پژوهشگران در یک مطالعه باکتری های لاکتیک اسید موجود در سیر ترشی و خصوصیات پروبیوتیکی بالقوه آنها را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه ترشی سیر ۷ ساله از بازار محلی قوچان تهیه شد و بعد از اندازه گیری میزان اسیدیته این محصول، باکتری های لاکتیک اسید از آنها جداسازی شدند و مورد بررسی قرار گرفتند.

شناسایی باکتری های لاکتیک اسید موجود در ترشی سیر نشان داد که گونه های Lactobacillus plantarum، Pedicoccus ethanolidurans و Lactobacillus brevis گونه های غالب باکتریایی در ترشی سیر هستند.

با توجه به اینکه بررسی میزان بقای باکتری ها در سیستم گوارشی، یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب جدایه های پروبیوتیک است، مقاومت در مقابل اسید و صفرا دو خصوصیت اساسی برای پیشبینی توانایی باکتری برای عبور از دستگاه گوارش است.

بررسی مقاومت این سویه های باکتریایی به شرایط اسیدی و نمک صفراوی نشان داد که این باکتری ها به شرایط pH ۲.۵ و به نمک های صفراوی ۰.۳ درصد، مقاوم هستند.

همچنین بررسی حساسیت این باکتری به آنتی بیوتیک نشان داد که باکتری های لاکتیکی شناسایی شده، در این مطالعه به آنتی بیوتیک های استرپتومایسین و کانامایسین نیمه حساس و نسبت به سایر آنتی بیوتیک ها حساس بودند. همینطور نسبت به آنتی بیوتیک ونکومایسین مقاوم بودند.

همچنین بررسی های این مطالعه نشان داد که این باکتری ها فاقد فعالیت همولیتیکی هستند و بنابراین خواص پروبیوتیک دارند.

در مجموع یافته های این مطالعه از آن حکایت می کند که باکتری های بررسی شده در این مطالعه به علت داشتن پتانسیل پروبیوتیک می توانند در آینده به محصولات دیگر افزوده شوند.

در انجام این تحقیق امیر خدنگ نیکفرجام، الهام مهدیان و ریحانه احمدزاده؛ پژوهشگران گروه علوم و صنایع غذایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان و رضا کاراژیان از گروه بیوتکنولوژی صنعتی و میکروارگانیسم های جهاد دانشگاهی مشهد، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، شهریور ماه سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «جداسازی و شناسایی لاکتیک اسید باکتری های غالب در ترشی سیر و بررسی برخی فعالیتهای پروبیوتیک بالقوه آن ها» در مجله علوم و صنایع غذایی ایران انتشار یافته است.
1401/08/22
23:36:26
5.0 / 5
499
مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد