نکسترو

ارزیابی اعماق اقیانوس با كمك فناوری لیدار

ارزیابی اعماق اقیانوس با كمك فناوری لیدار

به گزارش نكسترو محققان در جریان یك تحقیق با استفاده از فناوری لیدار موفق شدند تا عمقی سه برابر بیشتر از گذشته به ارزیابی اعماق اقیانوس بپردازند.


به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، فناوری لیدار که معمولا در ربات ها یا خودروهای خودران دیده می شود، با اشعه لیزر کار می کند. با استفاده از این تکنولوژی، نه تنها می توان به وجود اشیا پی برد، بلکه می توان فاصله آنها را از کاربر هم مشخص کرد.
اکنون تعدادی از پژوهشگران آزمایشگاه علوم اقیانوس Bigelow با همکاری محققان «دانشگاه اولد دامینیون» (ODU) آمریکا، از این تکنولوژی برای گردآوری داده در مورد نوعی جلبک به نام «کوکولیتوفور» (Coccolithophores) استفاده کرداند. فناوری لیدار با تاباندن لیزر به کف اقیانوس و بررسی نور بازتاب داده شده، فاصله را با مقصد اندازه می گیرد و با استفاده از آن می توان در مورد پدیده هایی همچون رشد جلبک های دریایی، تحقیقات جدی تری انجام داد.
آنها با کمک فناوری لیدار توانستند به وجود این جلبک و میزان آن پی ببرند. فناوری لیدار به این محققان کمک کرد تا عمقی سه برابر بیشتر از عمق ارزیابی شده را با تصاویر ماهواره ای مورد بررسی قرار دهند.
محققان امیدوارند فناوری لیدار در نهایت امکان جمع آوری سریع تر و ساده تر داده های مربوط به اقیانوس را بدون احتیاج به متوقف کردن کشتی ها برای جمع آوری نمونه فراهم آورد.
«بارنی بالچ» که ریاست این تحقیق را بر عهده داشت، اظهار داشت: داشتن ابزاری که امکان بررسی عمق بیشتری از اقیانوس را فراهم می آورد، مانند داشتن چشم های جدید است.
این پژوهش، در مجله Applied Optics انتشار یافته است.منبع:

1399/05/12
14:56:35
5.0 / 5
2254
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد